Šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že koncern nemôže pre sankcie získať späť vybavenie po bežnej údržbe od nemeckého výrobcu Siemens.
Gazprom tvrdí, že nevidí riešenie pretrvávajúceho problému so zariadením na kompresorovej stanici Portovaja, ktoré spôsobilo obmedzenie dodávok plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Európske ceny plynu pre zníženie dodávok od pondelka vyskočili o 70 %.
Šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že koncern nemôže pre sankcie získať späť vybavenie po bežnej údržbe od nemeckého výrobcu Siemens. „Tá turbína leží vo fabrike, Siemens ju nemôže vyzdvihnúť a nie každá iná turbína pasuje,“ povedal Miller na ekonomickom fóre v Petrohrade.
Nemecko označilo argumenty Gazpromu za vymyslené. Podľa spolkového ministra hospodárstva Roberta Habecka sú kroky Gazpromu „politicky motivované“. Dodal, že Moskva sa snaží vytlačiť ceny plynu vyššie.
Gazprom má zrejme ešte inú motiváciu, keďže Miller vyhlásil, že plynovod Nord Stream 2, ktorý bol dokončený, ale nikdy nebol aj pre ruský útok na Ukrajinu spustený, je teoreticky pripravený na prevádzku.
„Mali by sme sa spýtať spoločnosti Siemens, prečo musia jednotky na prečerpávanie plynu absolvovať údržbu v Kanade,“ reagoval ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižov. „Nechcem dávať žiadne rady, ale myslím si, že by sa už mohli naučiť, ako opravovať [turbíny] sami,“ dodal.
Podľa medializovaných správ Rusko pohrozilo úplnou odstávkou plynovodu Nord Stream 1.
Rusko tento týždeň znížilo dodávky plynu do Nemecka, Talianska, Rakúska, Česka aj na Slovensko.
Gazprom už v stredu (15. 6.) oznámil, že od štvrtka ešte viac obmedzuje dodávky do Nemecka cez plynovod Nord Stream. Od štvrtkového rána bude podľa ruského koncernu cez plynovod denne prúdiť maximálne 67 miliónov kubických metrov (m3) plynu. Gazprom už v utorok (14. 6.) oznámil redukciu maximálneho objemu dodávok cez plynovod Nord Stream o 40 % na približne 100 miliónov m3 zo 167 miliónov m3.
Talianska spoločnosť Eni vo štvrtok uviedla, že ruský koncern Gazprom dodáva len 65 % požadovaného plynu. Obmedzenie dodávok hlásil aj český ČEZ.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) uviedol, že dodávky ruského plynu by vo štvrtok mohli klesnúť až o 30 % oproti dohodnutému kontraktu.
Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa vo štvrtok na burze v Amsterdame posilnil až o 24 % a tesne popoludní sa dostal na 148,99 eura za megawatthodinu (MWh). Od začiatku týždňa jeho ceny už vyskočili približne o 70 %.
Dodávky ruského plynu pre štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) by vo štvrtok mohli klesnúť až o 30 % oproti dohodnutému kontraktu. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta s tým, že toto krátenie nemá žiadny vplyv na zákazníkov. Pokles dodávok ruského plynu zo západu Európy na Slovensko eviduje aj prepravca eustream.
„Dnes očakávame na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú nižšie o približne 30 %,“ uviedol Šebesta.
SPP sa uzavretím kontraktu na plyn zo Severného mora a ďalšími plánovanými dodávkami skvapalneného zemného plynu LNG počas roka podarilo diverzifikovať zdroje plynu a zvýšiť bezpečnosť dodávok plynu na Slovensku.
„Uzavretie predmetných zmlúv, prostredníctvom ktorých sme schopní pokryť približne 65 % spotreby našich zákazníkov, je spolu s aktuálnym vtláčaním plynu do zásobníkov prejavom zodpovednosti a spoľahlivosti SPP pri riešení aktuálnych výziev na trhu s energiami,“ dodal Šebesta.
Pokles dodávok ruského plynu už eviduje aj pološtátny prepravca eustream. Zatiaľ čo ešte v stredu (15. 6.) pritieklo na Slovensko zo západu na vstupe Lanžhot 38 miliónov metrov kubických (m3) plynu, vo štvrtok už spoločnosť očakáva pokles dodávok na necelých 27 miliónov m3. Z Ukrajiny na vstupe Veľké Kapušany priteká v posledných týždňoch štandardne okolo 38 miliónov m3 ruského plynu denne.
Gazprom obmedzil dodávky plynu aj do Česka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Ruský koncern znížil dodávky zemného plynu aj českej energetickej spoločnosti ČEZ. Gazprom informoval ČEZ o obmedzení dodávok, uviedol hovorca českej firmy Ladislav Kříž. Podľa neho však ide len o malú časť spotreby, ktorú ČEZ dokáže nahradiť z iných zdrojov. O koľko dodávky klesli, sa podľa Kříža nedá presne určiť.
Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat bolo Česko v minulom roku úplne závislé od ruského plynu. Plynovody Česko spájajú s Nemeckom, Poľskom a Slovenskom.
Prevádzkovateľ ukrajinskej prepravnej sústavy GTS v stredu uviedol, že je pripravený zvýšiť objem tranzitu plynu cez ukrajinský vstupný bod Sudža s cieľom zásobovať EÚ.
„S cieľom pomôcť európskym krajinám pripraviť sa na budúcu vykurovaciu sezónu je ukrajinská spoločnosť GTS pripravená zvážiť možnosť dodatočného dočasného zvýšenia objemu tranzitu, ktorý môže plne kompenzovať nedostatok prepravy cez Nord Stream 1, a to na základe príslušnej žiadosti Gazpromu,“ uviedol operátor vo vyhlásení na svojom kanáli Telegram.
Zdroj: tvnoviny.sk / info.sk / rt.com (1), (2) / trend.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…