„Z našej strany musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto vojna skončila budúci rok, skončila diplomatickou cestou,“ povedal Volodymyr Zelenskyj v rozhlasovom rozhovore odvysielanom v sobotu podľa Guardianu .
Zelenskyj pripustil, že situácia na bojisku na východe Ukrajiny bola hrozná, keďže Rusko robilo strategické pokroky. Dodal, že vojna sa „skončí skôr“, ako by sa inak skončila po inaugurácii novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa 20. januára 2025.
V piatok Zelenskyj telefonicky hovoril s Trumpom a povedal:
„Nepočul som nič, čo by odporovalo našej pozícii.“ Trump po telefonáte na Floride povedal: „Budeme veľmi tvrdo pracovať na Rusku a Ukrajine. Musí to prestať.“
Zelenského rozrušil hovor nemeckého kancelára Olafa Scholza s Putinom, pričom hovor charakterizoval ako hranie Putinovi do kariet. Scholzova výzva adresovaná Putinovi demonštruje vznikajúce trhliny v múre EÚ, keďže nie každý v Európe podporil agresiu Biden-NATO namierenú proti Rusku.
Steven Sahiounie z MidEastDiscourse poskytol rozhovor s Arnaudom Develayom , právnikom špecializujúcim sa na trestné medzinárodné právo a autorom knihy Foreign Entanglements: Biden, Ukraine and the Fracturing of the American Political Consensus (2024, Clarity Press).
Steven Sahiounie (SS) : Americký ľud nedávno zvolil Donalda Trumpa za prezidenta, no úradu sa ujme až 20. januára. Trump povedal, že zastaví konflikt na Ukrajine ešte pred nástupom do úradu. Aký by mohol byť podľa vás Trumpov plán na ukončenie vojny?
Arnaud Develay (AD) : Trump skutočne vyjadril svoje želanie, aby sa skončil ukrajinský konflikt (skončilo sa násilie). Existuje však veľký rozdiel medzi formulovaním sloganov kampane a zavedením vzorca, ktorý možno považovať za uspokojujúci všetky strany konfliktu. V čase písania tohto článku je pozícia Ruska jasná: Špeciálna vojenská operácia bude pokračovať, kým Ukrajina nebude denacifikovaná a demilitarizovaná.
Z toho vyplýva, že hlavným záujmom Ruskej federácie je zabezpečenie bezpečnostných záruk, aby ju NATO neohrozovalo na jej západných hraniciach. Znamená to tiež, že oslobodené, a teraz časti Ruska, bývalé regióny na východe Ukrajiny majú byť zabezpečené pred agresiou podporovanou Západom.
Zdá sa, že k dnešnému dňu sa klebety šíriace z Washingtonu odvolávajú na zmrazenie konfliktu s demilitarizovanou zónou zriadenou medzi ruskými jednotkami a európskymi príslušníkmi ozbrojených síl. Niektoré z týchto fám tiež naznačujú, že výmenou za to, že Ukrajina nevstúpi do NATO na žiadne obdobie medzi 10 a 20 rokmi, bude Západ schopný naďalej vyzbrojovať Kyjev. Je zrejmé, že pre Rusko to nie je začiatok, pretože len odkladajú obnovenie nepriateľských akcií do nie tak vzdialenej budúcnosti. Rusko tak bude musieť vziať veci do vlastných rúk a v prípade potreby prevziať kontrolu nad celou Ukrajinou.
SS : Podľa správ z médií dosahuje ruská armáda na bojisku dôležité úspechy. Aká je podľa vás teraz vojenská situácia na Ukrajine?
AD: Na zemi ruská armáda postupuje po celom fronte, každý deň zaznamenáva územné zisky a metodicky ničí schopnosť Ukrajiny uskutočniť akékoľvek významné operácie . Osady sa čoraz viac ani nebránia, pretože UAF sa jednoducho sťahujú do obrannej pozície tvárou v tvár ruskému postupu. Rusko má za cieľ dobyť logistický uzol Prokrovsk, čo by zase viedlo k oslobodeniu veľkých mestských centier, ako sú Kramatorsk a Kupiansk, bez toho, aby museli vystreliť jediný výstrel. Niekedy v nie tak vzdialenej budúcnosti by sme mohli byť svedkami totálneho kolapsu frontu, po ktorom nasledovala všeobecná ofenzíva zameraná na odstránenie teroristického režimu sediaceho v Kyjeve.
SS: Po víťazstve vo voľbách Trumpa začínajú európske krajiny meniť svoje postoje k podpore Ukrajiny. Ktoré krajiny podľa vás podporia ukončenie vojny?
AD: Európsky postoj nie je jednotný, pretože sa týka Ukrajiny po víťazstve po Trumpovi. Niektorí ako Francúzsko a Británia vyjadrili svoje želanie pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny a v súčasnosti sa snažia získať Bidenovo oprávnenie na vyslanie rakiet dlhého doletu na Zelenského. Nemecký Olaf Scholz sa zatiaľ zdržal dodania balistických systémov dlhého doletu ATACMS Taurus do Kyjeva (ktorých použitie je červenou čiarou do Moskvy), ale keďže sa v marci majú konať predčasné nemecké parlamentné voľby, sú tu opoziční nemeckí politici. zdanlivo ochotný uprednostňovať eskaláciu.
Komisárka EÚ Ursula Von der Leyenová v Bruseli je tvrdou zástankyňou Kyjeva, ktorá podporuje rozkrádanie ruského majetku (300 miliárd dolárov), aby mohla pokračovať vo financovaní vojny. Napokon, európske krajiny ako Maďarsko a Slovensko sú za vyjednanie dohody, ktorá by ukončila vojnu a umožnila obnovenie obchodu s Moskvou. Tieto krajiny sú menšinou a snahy Viktora Orbána ako rotujúceho predsedu Európskej rady zlyhali.
SS: Prezident Putin má dobrý vzťah s Iránom a mal dobrý vzťah s prezidentom Trumpom. Môže podľa vás Putin slúžiť ako sprostredkovateľ medzi Trumpom a Iránom?
AD: Vladimir Putin je vždy predurčený presadzovať diplomaciu, aby sa vyhol konfliktom. Jeho schopnosť robiť sprostredkovateľa medzi Washingtonom a Teheránom však pravdepodobne nebude ľahká úloha. Niektorí jastrabi vo Washingtone (vrátane, ak nie konkrétne v nastupujúcej Trumpovej administratíve) jednoducho chcú, aby sa Irán vzdal svojich obranných schopností a podpory palestínskej veci.
To je nezačať. Je preto mimoriadne dôležité, aby sa izraelsko-palestínsky konflikt riešil v kontexte medzinárodnej konferencie, na ktorej by sa zúčastnili všetky regionálne mocnosti, ale aj OSN, EÚ, Rusko a Amerika (teraz rozpustené Kvarteto). Bez túžby dostať sa ku koreňu nestability v západnej Ázii (izraelská politika apartheidu a regionálnej agresie) sú vyhliadky na mier prinajmenšom mizivé.
SS: Bidenova administratíva uvalila na Rusko prísne sankcie. Bude podľa vás prezident Trump v týchto sankciách pokračovať?
AD: Treba pripomenúť, že za Trumpovej administratívy bolo na Rusko uvalené najväčšie množstvo sankcií. Biden iba pokračoval v politike začatej po štátnom prevrate na Majdane v roku 2014. Domnieval by som sa, že v kontexte atmosféry budovania mieru a opatrení na budovanie dôvery je pravdepodobné, že niektoré zo sankcií (od tohto dňa vyše 20 000 písanie) budú pravdepodobne zrušené. Majte na pamäti, že stratégovia Trumpa sa snažia oddeliť Rusko od Číny.
Toto je politika, ktorú za posledných 30 rokov presadzovali vo Washingtone: niekedy uprednostňovať Peking, niekedy Moskvu, výsledkom čoho je, že tieto dve euroázijské mocnosti sú si teraz bližšie ako kedykoľvek predtým.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…