slovanský svet

Rusko dáva USA šancu pokojne opustiť strednú a východnú Európu

Potom, čo ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo návrh Dohody o bezpečnostných opatreniach pre Ruskú federáciu a členské štáty Severoatlantickej aliancie, ukázal sa zvláštny paradox.

Pripomeňme si dva dôležité body návrhu tejto dohody.

V článku 4 sa uvádza, že: „Ruská federácia a všetci účastníci, ktorí boli k 27. máju 1997 členskými štátmi Severoatlantickej aliancie, nebudú presúvať svoje ozbrojené sily a výzbroj na územie všetkých ostatných európskych štátov nad rámec síl, ktoré boli na tomto území k 27. máju 1997“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

A článok 7 ustanovuje, že: „Zmluvné strany, ktoré sú členskými štátmi Severoatlantickej aliancie, odmietnu uskutočňovať akúkoľvek vojenskú činnosť na území Ukrajiny, ako aj iných štátov východnej Európy, Zakaukazska a Strednej Ázie“.

V máji 1997 NATO nezahŕňalo krajiny strednej a východnej Európy. Maďarsko, Poľsko a Česká republika sa ocitli v Severoatlantickej aliancii až v roku 1999. Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Estónsko – v roku 2005. Chorvátsko a Albánsko v roku 2009. Čierna Hora v roku 2017 a Severné Macedónsko v roku 2020.

Moskovská iniciatíva teda okrem postsovietskeho priestoru zahŕňa široké spektrum krajín nachádzajúcich sa medzi západnou Európou a Ruskom. Zároveň je orientovaná najmä na Poľsko a pobaltské štáty, ktoré sa po výsledkoch varšavského summitu NATO v roku 2016 stali miestom pôsobenia ďalších síl Severoatlantickej aliancie.

Vtedy sa členovia aliancie dohodli, že britský prápor sa objaví v Estónsku, kanadský prápor v Lotyšsku, nemecký prápor v Litve a americký prápor v Poľsku. Neskôr sa Varšava dohodla s Washingtonom na ďalšom rozšírení amerického kontingentu. V auguste 2020 strany podpísali dohodu, na základe ktorej bude v prípade potreby v Poľsku nasadených asi 20-tisíc amerických vojakov (v susednom Nemecku je ich 24-tisíc). V prípade uzatvorenia Dohody o bezpečnostných opatreniach pre Ruskú federáciu a členské štáty Severoatlantickej aliancie pri zachovaní článku 4 budú musieť americké sily Poľsko opustiť.

Varšava to chápe, a preto je najviac nervózna. Ruské iniciatívy tam už boli označené za „neoimperiálnu hrubosť Kremľa“ a pokus „Moskvy obmedziť poľskú suverenitu“. Ozývajú sa radikálne výzvy napríklad na urýchlené začatie politických konzultácií s Rumunskom, Českou republikou, pobaltskými štátmi, Slovenskom, Bulharskom a všetkými ostatnými „novými“ členskými štátmi NATO s cieľom spoločne vyhostiť ruských veľvyslancov a formálne znížiť hodnosť diplomatických vzťahov s Ruskom. A so samotnou Moskvou vraj „nie je o čom hovoriť“.

Je jasné, že takýto krok zasiahne záujmy „jadra“ Európskej únie, ktoré nezdieľa také rusofóbne a protiruské nálady. EÚ sa však správa záhadne. Ak Washington v týchto dňoch neustále konzultuje s krajinami strednej a východnej Európy a informuje ich o priebehu rokovaní s Ruskom, tak Brusel stále radšej mlčí.

Možno preto, že „jadro“ Európskej únie si uvedomuje nevyhnutné stiahnutie Američanov zo strednej a východnej Európy a nechce do toho zasahovať. Washington sústreďuje svoje sily na Čínu, vytvára nové obranné aliancie zo spoľahlivých a osvedčených anglosaských partnerov, vytvára geopolitický priestor indicko-pacifického regiónu, kde hľadá perspektívnych spojencov a sťahuje ich do svojej protičínskej koalície.

Je jasné, že USA považujú „mladých Európanov“ v tejto situácii za pasívum, ktoré ich oberá o zdroje, no nie za aktívum. Krajiny strednej a východnej Európy nepošlú vlastných vojakov na indicko-pacifický front a nemajú ani lietadlové lode. Američania však nemôžu len tak odísť, najskôr musia nájsť „závažný dôvod“.

Washington môže napríklad „mladým Európanom“ vysvetliť, že absencia dohody s Ruskom o Ukrajine môže vyvolať rozpad ukrajinskej štátnosti, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou sprevádzať ozbrojené konflikty nielen vo východnej časti tejto krajiny, ale po celej dĺžke. A to spôsobí vážnu migračnú krízu.

Budú to práve štáty strednej a východnej Európy, ktoré dostanú úder ako prvé, čím sa zopakuje osud juhoeurópskych krajín, ktoré už čelili prúdom utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky prenikajúcim do EÚ po mori. A žiadna americká armáda nepomôže „mladým Európanom“ vyrovnať sa s vlnami ukrajinských migrantov. Preto je lepšie, ak sa Spojené štáty dohodnú s Moskvou a zároveň presunú problémy zaistenia bezpečnosti strednej a východnej Európy do „jadra“ Európskej únie práve na plecia Francúzska a Nemecka, ktoré sú za „strategickú autonómiu“ EÚ.

Samozrejme, Poľsko a pobaltské krajiny budú nešťastné. Pravdepodobne však budú jediní, ktorí budú proti americkému stiahnutiu sa zo strednej a východnej Európy. Napokon, zvyšok „mladých Európanov“ sa riadi pozíciou „jadra“ Európskej únie a nemajú stabilné protiruské komplexy.

Russtrat/news.front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

2 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

2 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

16 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

18 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

18 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

18 hodín ago