Spoločnostiam na čiernej listine hrozí odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu (náhrada súčasného manažmentu) a znárodnenie majetku.
Viacero renomovaných západných spoločností sa kvôli ruskej agresii rozhodlo v krajine na čas pozastaviť svoje podnikateľské činnosti. To sa, samozrejme, tamojšej vláde vôbec nepáči, a preto sa rozhodola pre radikálny krok – vyhráža sa, že tieto spoločnosti znárodní. Aktuálne ich má byť 59, no v budúcnosti sa toto číslo môže navýšiť, píše The Jerusalem Post.
Na zozname krajín, ktorým Putin hrozí týmto krokom, sa nachádzajú aj známe mená ako McDonald’s, IKEA, Apple, Microsoft či Volkswagen.
“Vláde a generálej prokuratúre bol zaslaný zoznam zahraničných spoločností, ktoré môžu byť znárodnené z dôvodu ukončenia ich činnosti v Rusku,” povedal Oleg Pavlov, šéf organizácie známej ako Verejná spotrebiteľská iniciatíva. “Zatiaľ je na zozname 59 spoločností, ale bude sa rozširovať v závislosti od nových vyhlásení zahraničných podnikov. Medzi tými, ktoré sa už v dokumente ocitli: Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s, Porsche, Toyota, H&M a ďalší.”
Okrem uvedeného poznamenal, že na zozname a jeho možných úpravách spolupracujú viaceré dôležité orgány, a to ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a taktiež Rospotrebnadzor, ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.
Proces prípadného znárodňovania spoločností uvedených zozname bude podľa Pavlova prebiehať riadne, teda formou správnych, trestných a súdnych postupov. “Celková výška záväzkov týchto spoločností voči občanom, štátu a protistranám je viac ako 6 biliónov rubľov. Presne taká je výška ich príjmov v Rusku za posledné tri roky.” V prepočte ide o čiastku vo výške približne 41,8 miliardy eur.
Spoločnostiam na čiernej listine hrozí odstavenie účtov a aktív, zavedenie externého manažmentu (náhrada súčasného manažmentu) a znárodnenie majetku. A čo ďalej, ich vedenie vraj bude trestne zodpovedné za úmyselný bankrot a podvody v obzvlášť veľkom rozsahu.
Ruská prokuratúra v piatok oznámila, že zvyšuje kontrolu nad zahraničnými spoločnosťami, ktoré sa rozhodli opustiť krajinu potom, čo Rusko poslalo svojich vojakov na Ukrajinu.
„Prokurátori zaviedli prísnu kontrolu dodržiavania pracovného práva vrátane podmienok pracovných zmlúv, postupu vyplácania miezd a určovania ich výšky,“ cituje AFP z vyhlásenia ruského generálneho prokurátora.
Moskva vo štvrtok (10. 3.) pohrozila zoštátnením západných spoločností, ktoré hromadne odchádzajú z Ruska pre vojnu na Ukrajine.
Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie, bývalý ruský prezident a expremiér Dmitrij Medvedev pritom varoval, že vláda bude musieť prijať opatrenia, ktoré po insolvencii firiem a závodov vyústia do zoštátnenia, aby ich zamestnanci neskončili na ulici.
V Rusku zatiaľ neexistuje zákon o zoštátnení firemných aktív. Čoraz viac ruských politikov v reakcii na západné sankcie však volá po takejto legislatíve a očakáva sa, že by sa čoskoro mohla dostať do ruského parlamentu.
Zdroj: techbyte.sk / forbes.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…