Rusko a Čína urobia všetko pre to, aby zabezpečili svoje finančné a obchodné vzťahy pred hrozbami nepriateľských krajín, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
„USA a západné krajiny zabudli ako sa má uplatňovať klasická diplomacia a začínajú požívať na medzinárodnej scéne iba jeden nástroj – sankcie. Nie je možne podnikať vo svete prostredníctvom ultimátov, prostredníctvom sankcií, a nútiť ostatné krajiny, aby robili to, čo sa od nich očakáva“, uviedol Lavrov na tlačovej konferencii s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yim.
Upozornil na návrh generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej zmraziť sankcie, sankčné režimy a zaistenie tovaru nevyhnutného na zabezpečenie obyvateľstva v podmienkach koronavírusovej infekcie.
„Naši západní kolegovia túto iniciatívu úplne ignorovali, rovnako ako ignorovali návrh ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý predložil v rámci video samitu G20 na jar 2020, vytvoriť ‚zelené koridory'“ bez sankcií a iných umelých bariér.
„Spolu s Čínskou ľudovou republikou a veľkým počtom ďalších rovnako zmýšľajúcich ľudí pevne upozorňujeme na túto otázku na medzinárodných platformách vrátane OSN. Bolo tam prijatých veľa rezolúcií, ktoré deklarujú nelegitímne jednostranné ekonomické a iné sankcie, ktoré sa zavádzajú obchádzaním Rady bezpečnosti OSN, a to najmä tých opatrení, ktoré majú extra-teritoriálny charakter“, uviedol Lavrov.
„Pokiaľ ide o rusko-čínske vzťahy, som presvedčený, že urobíme všetko pre to, aby sme ich udržali v bezpečí, aby neboli vystavení žiadnym hrozbám zo strany štátov, ktoré sú voči našim krajinám neprívetivé, vrátane spôsobov obchodovania, vzájomného vyrovnania a všetkého, čo nás robí silnejšími“, dodal Lavrov.
Poznamenal, že Rusko celkovo má v úmysle odkloniť sa od závislosti na finančných systémoch kontrolovaných západnými krajinami.
„Práce nad týmto prebiehajú už dlhšiu dobu. Vedie sa to rôznymi smermi, máme vlastný systém na prenos finančných správ. Naše príslušné finančné orgány, finančné oddelenia, centrálna banka očakávajú rozšírenie jej uplatňovania“, vysvetlil ruský minister.
Predtým Európska únia zaradila na sankčný zoznam štyroch čínskych občanov a jednu organizáciu. Sú obvinení z prenasledovania ujgurskej moslimskej menšiny v Sin-ťiangu. Sankcie stanovujú zákaz vstupu do EÚ a zmrazenie aktív na jej území.
Peking reagoval uvalením sankcií na desať európskych občanov, vrátane poslancov Európskeho parlamentu, ako aj štyroch organizácií. Na Čínske ministerstvo zahraničia bol privolaný šéf delegácie EÚ v Pekingu a vyjadrili mu protest v súvislosti so sankciami zo strany EÚ. Zástupca ministra zahraničia Qin Gang zdôraznil, že sankcie EÚ sú založené na klamstvách a falošných správach a nemajú právny základ.
Zdroj: https://ria.ru/20210322/diplomatiya-1602243953.html
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…