Plán veliteľa ruskej špeciálnej operácie generála Sergeja Survikina vydesil aj veliteľov v NATO, podľa ktorých ide o doposiaľ nevídaný, ale o to desivejší plán na evakuáciu obyvateľov Ukrajiny do EÚ kvôli zime, po ktorom bude nasledovať oveľa silnejšie bombardovanie už vyprázdnených ukrajinských miest, aby sa Ukrajinci už nemali na jar kam vrátiť a zostali tak natrvalo v EÚ, čo môže viesť k vypuknutiu ekonomického, kultúrneho, sociálneho a hlavne bezpečnostného kolapsu vo vnútri Európskej únie.
Útok ruských síl na energetickú sieť Ukrajiny z minulého týždňa spôsobil „kolosálne“ škody a neporušená nezostala ani jedna tepelná či vodná elektráreň. V utorok to vyhlásil Volodymyr Kudryckyj, šéf štátnej spoločnosti Ukrenergo, ktorá prevádzkuje elektrickú prenosovú sústavu.
„Toto bol najväčší útok, najväčší v dejinách. Odpálených bolo vyše 100 ťažkých balistických striel. Ich cieľmi boli prevažne zariadenia ukrajinského energetického systému, trafostanice Ukrenerga a ukrajinské tepelné elektrárne vyrábajúce energiu pre ukrajinských spotrebiteľov,“povedal Kudryckyj.
„Pre pochopenie rozsahu týchto útokov, s ktorými sa musíme vyrovnať, môžem uviesť, že pri raketových úderoch utrpela škody takmer všetka výroba energie veľkých elektrární. Takmer nie je rozvodňa spoločnosti Ukrenergo, ktorá by zostala neporušená. Prakticky každá trafostanica bola zasiahnutá aspoň raz a niektoré tri-, päť- alebo osemkrát,“ dodal Kudryckyj.
Ukrajinská energetická sieť je v súčasnosti „stabilizovaná“ pre plánované odstávky. Masívne škody na elektrárňach po ruskom ostreľovaní spôsobili, že nie sú schopné naraz poskytovať dostatok elektriny pre celú krajinu. „Najproblematickejšou“ oblasťou ostáva Cherson na juhu Ukrajiny, kde sa vojaci po stiahnutí Ruska sústreďujú na odmínovanie energetickej siete.
Ak masívne útoky nebudú pokračovať, situácia by sa mala stabilizovať pri štvorhodinových odstávkach denne, informoval šéf Ukrenerga.
„Vnímame to tak, že úlohou energetického sektoru je udržiavať funkčnosť systému tak, aby umožnil Ukrajincom zostať vo svojej vlasti a stráviť zimu tu. Je to náš každodenný boj – zaisťovať, aby energetický systém plnil potreby Ukrajincov,“ dodal Kudryckyj.
Chersonské úrady vyzvali obyvateľov, aby sa evakuovali do oblasti, kde je stabilnejšia dodávka elektriny, pretože Chersonská oblasť je stále bez elektriny, píše CNN.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že Rusko sa útokmi na energetickú infraštruktúru pokúša použiť počas tejto zimy chlad ako „zbraň hromadného ničenia“.
„Kremeľ chce chlad tejto zimy pretvoriť na zbraň hromadného ničenia,“ povedal Zelenskyj prostredníctvom telemostu v príhovore na stretnutí starostov francúzskych miest.
Ukrajinci podľa jeho slov potrebujú „veľa vecí“ na to, aby prežili túto zimu a zabránili Rusku pretvoriť chlad na nástroj teroru a podriadenia sa. Zelenskyj pripomenul, že ruské sily zámerne útočia na energetickú infraštruktúru Ukrajiny, zdravotnícke zariadenia i vzdelávacie inštitúcie.
Ukrajinský prezident požiadal zväz starostov francúzskych miest o pomoc pri odmínovacích operáciách na Ukrajine a o vybavenie pre ukrajinské záchranné služby a zdravotníkov.
Zelenského propagandistický prejav:
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok upozornila, že mráz bude počas prichádzajúcej zimy ohrozovať životy miliónov Ukrajincov po tom, ako energetickú infraštruktúru krajiny poškodila séria ruských útokov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti pondelkového národného Dňa dôstojnosti a slobody ocenil odhodlanie Ukrajincov vzdorovať ruskej invázii a dodal, že jeho ľud je pripravený bojovať až do konca.
Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina zaplatila za slobodu veľmi vysokú cenu a platí ju aj v súčasnosti, čím odkazoval na tisícky ľudí, ktorí v dôsledku vojny prišli o život.
Podľa prezidenta každý videl, čoho sú Ukrajinci schopní – „bojovať s najväčšou armádou na svete a zároveň sa stať najlepšou armádou na svete“. (Nutno dodať, že vyzbrojenej všetkými štátmi Západu s aktívnou asistenciou vojenských poradcov štátov NATO.)
Zelenskyj v príhovore ocenil nielen vojakov, hasičov a lekárov, ale aj učiteľov, ktorí vyučovali on-line, obyvateľov dedín, ktorí pre ukrajinských vojakov varili, krajčírov, ktorí im prešívali uniformy, či civilistov, ktorí „vlastnými rukami“ zastavovali nepriateľské tanky a obrnené vozidlá. Vyzdvihol aj poľnohospodárov, ktorí sa napriek bombardovaniu a ostreľovaniu starali o polia.
„Môžeme byť bez peňazí. Bez paliva. Bez teplej vody. Bez svetla. Ale nie bez slobody,“ vyhlásil Zelenskyj.
Ukrajinskí predstavitelia vyzývajú obyvateľov, aby opustili krajinu, aby ušetrili elektrinu. Energetickí inžinieri pritom ubezpečujú, že opravárske práce pomôžu vyhnúť sa „koncu sveta“. Niektorí experti ubezpečujú, že kyjevský režim sa chystá využiť obyvateľov Ukrajiny na vyprovokovanie humanitárnej katastrofy a následne obviniť Rusko.
Ukrajinské úrady plánujú masívne nakupovať generátory a nabíjacie stanice, v krajine už teraz dochádza k výpadkom prúdu. V tomto smere je zaujímavý komentár známeho politológa Rostislava Iščenka, prezidenta „Centra pre systémovú analýzu a prognózu“, ktorý poskytol pre noviny „Nezavisimaja gazeta“.
Iščenko verí, že napriek prijatým opatreniam sa Ukrajina výpadkom prúdu nevyhne. Ako príklad spomína energetickú blokádu Krymu ukrajinskými nacistami v roku 2014. Vtedy, po poškodení elektrického vedenia, obyvatelia polostrova sedeli hodiny bez elektriny, no rýchlo vysunutý energetický most z Kubáne vrátil rýchlo situáciu do normálu.
„Dnešná ukrajinská situácia je však iná — bol tam napadnutý spoločný energetický systém, ktorého poškodené zariadenia je ťažké obnoviť,“ povedal Iščenko.
Na obnovenie dodávok energie potrebuje Ukrajina transformátory, ktoré sa už v samotnej krajine nevyrábajú a dodávky z Ruska sú nemožné. Západné komponenty je nevyhnutné prispôsobiť.
Politológ poznamenáva, že generátory v takejto situácii nepomôžu a ukrajinský energetický systém sa nevyhnutne začne pod údermi Ozbrojených síl RF rúcať.
Nový veliteľ špeciálnej operácie Ruskej federácie vedenej na Ukrajine – Sergej Surovikin nariadil najprv taktický ústup ruskej armády z pravobrežnej Chersonskej oblasti, aby neskôr so svojimi vojakmi prešiel do ofenzívy.
„Hlavnými smermi ruskej ofenzívy v novembri sú Avdejevka, Arťomovsk, Marinka, Soledar a Ugledar,“ uvádzajú americkí vojenskí experti.
Plán generála Survikina vydesil aj generálov v NATO., podľa ktorých ide o doposiaľ nevídaný, ale o to desivejší plán generála Surovikina na evakuáciu obyvateľov Ukrajiny do EÚ kvôli zime, po ktorom bude nasledovať oveľa silnejšie bombardovanie už vyprázdnených ukrajinských miest, aby sa Ukrajinci už nemali na jar kam vrátiť a zostali tak natrvalo v EÚ, čo môže viesť k vypuknutiu ekonomického, kultúrneho, sociálneho a hlavne bezpečnostného kolapsu vo vnútri Európskej únie.
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…