Ukrajinské ozbrojené sily medzitým rozmiestňujú tanky a obrnené transportéry v Arťomovsku v obytnej štvrti.
Ruská Služba vonkajšej rozviedky (SVR) v pondelok uviedla, že Ukrajina skladuje západné zbrane v areáloch atómových elektrárni. Informuje agentúra Reuters.
SVR vo vyhlásení napísala, že americké mobilné raketové systémy HIMARS, systémy protivzdušnej obrany a delostrelecká munícia boli prepravené do jadrovej elektrárne v Rivnom na severozápade Ukrajiny.
„Ukrajinské ozbrojené sily skladujú zbrane a muníciu, ktoré im poskytol Západ, na území atómových elektrární,“ uviedla. Dodala, že zbrane boli do jadrovej elektrárne v Rivnom doručené v posledný decembrový týždeň.
Svoje tvrdenia nepodložila žiadnymi dôkazmi a nedokáže ich nezávisle overiť ani agentúra Reuters.
Ukrajinské jadrové elektrárne sú v v centre pozornosti už od začiatku ruskej invázie. Rusi vlani vo februári obsadili Černobyľskú atómovú elektráreň, kde v roku 1986 došlo k jadrovej havárii.
V marci sa zmocnili aj Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) pri meste Enerhodar. Táto najväčšia jadrová elektráreň v Európe bola opakovane vystavená ostreľovaniu, z ktorého sa Kyjev a Moskva navzájom obviňujú.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) viackrát vyjadrila znepokojenie nad útokmi v blízkosti ukrajinských atómových elektrární. Upozornila, že to môže spôsobiť jadrovú katastrofu. Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi už niekoľko mesiacov rokuje s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi o zavedení bezpečnostnej zóny v okolí ZAES.
Ukrajinské ozbrojené sily rozmiestňujú tanky a obrnené transportéry v Arťomovsku v obytnej štvrti. Oznámil to v nedeľu spravodajca britskej televíznej stanice „Sky News“ Alex Rossi.
„Medzi budovami sa ukrýva množstvo sovietskych tankov a obrnených transportérov,“ povedal reportér a ukázal zábery ukrajinských tankov rozmiestnených na obytných dvoroch.
Poznamenal, že podľa informácií ukrajinskej armády sú ruské jednotky teraz na okraji Arťomovska a čoskoro by mohli prelomiť obranu mesta.
Vlani v auguste zverejnila organizácia pre ľudské práva „Amnesty International“ so sídlom v Londýne správu, v ktorej sa uvádza, že Ukrajina porušuje vojnové zákony a umiestňuje vojenskú techniku a zbrane v školách a nemocniciach.
Vtedy šéfka ukrajinského úradu organizácie Oxana Pokaľčuk oznámila, že sa rozhodla opustiť svoj post. Ako odôvodnenie tohto kroku uviedla, že sa „rozchádzala v hodnotách“ s vedením „Amnesty International“.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa v pondelok vyhla odpovedi na otázku, či je nemecká vláda ochotná rýchlo schváliť žiadosti iných krajín o povolenie poslať Ukrajine nemecké tanky Leopard. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.
„Ruský režim útočí na celú Ukrajinu. A toto jasne ukazuje, že Putin sa ani 11 mesiacov po začiatku brutálnej útočnej ruskej vojny neodklonil od svojho vražedného plánu zničiť Ukrajiny,“povedala Baerbocková v pondelok.
„Práve preto je také dôležité, aby sme my, medzinárodné spoločenstvo, urobili všetko na obranu Ukrajiny,“ dodala.
Nemecko oficiálne stále nerozhodlo o dodávke týchto tankov. V nedeľu však Baerbocková povedala francúzskym médiám, že Berlín nebude stáť v ceste, ak nejaká iná krajina podá žiadosť o povolenie na presun Leopardov na Ukrajinu. Varšava oficiálne Berlín nepožiadala o povolenie, ale ak žiadosť predloží, Nemecko jej nebude brániť, uviedla ministerka.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki preto v pondelok zareagoval, že jeho vláda požiada Berlín o povolenie a dodal, že tanky Kyjevu pošle aj bez povolenia Nemecka.
Poľsko sa snaží vybudovať koalíciu krajín, ktoré sú pripravené poslať tanky Leopard Ukrajine. „Požiadame (Nemecko) o povolenie… no ak nakoniec toto povolenie nedostaneme, v rámci našej malej koalície, ak v nej aj Nemecko nebude, naše tanky spolu s ostatnými Ukrajine odovzdáme,“ uviedol Morawiecki.
Slová nemeckej ministerky z nedele označil Morawiecki za „iskierku nádeje“, že opatrný Berlín by sa nakoniec k tejto koalícii mohol pridať.
Vyjadril tiež nádej, že Berlín Ukrajine poskytne modernejšie ťažké vojenské vybavenie. Podľa neho má Nemecko v aktívnej službe viac ako 350 tankov Leopard a ďalších asi 200 v skladoch.
„Na vládu v Berlíne stále vyvíjame tlak, aby svoje Leopardy sprístupnila,“ uviedol Morawiecki
Zdroj: tvnoviny.sk / sk.news-front.info / InfoVojna
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…