Spojené štáty americké a ďalšie krajiny NATO sa ocitli voči Rusku zraniteľné kvôli svojej závislosti od vojenských satelitných systémov.
K tomuto záveru dospeli odborníci z čínskeho denníka „Asia Times“, informáciu sprostredkúva agentúra „FAN“.
Čínski analytici tvrdia, že ruské protisatelitné zbrane znervózňujú Pentagon, pričom samotné velenie Vesmírnych síl USA niekoľkokrát otvorene vyjadrilo znepokojenie nad touto skutočnosťou.
„Spojené štáty sa spoliehajú na satelity viac ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Satelity nie sú len kľúčovým článkom pri poskytovaní komunikácie. Sú nevyhnutné pre organizáciu a vedenie moderných vojenských operácií,“ uvádza sa v publikácii.
Odborníci sú presvedčení, že v prípade konfliktu bude závislosť americkej armády od satelitov pre Rusko významnou výhodou. Americká armáda by mohla byť na pokraji zničenia, ak Moskva zasadí zdrvujúci úder satelitom Pentagonu.
Pritom 16. novembra americké vesmírne velenie vyhlásilo, že cieľom údajných ruských testov protidružicových systémov bol starý sovietsky sputnik.
„Rusko otestovalo 15. novembra protisatelitnú raketu. Zasiahla ruský satelit „Kosmos-1408“ a vytvorila pole trosiek na nízkej obežnej dráhe Zeme,“ uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej na webovej stránke vesmírneho velenia.
Velenie to označilo za ignorovanie vesmírnej bezpečnosti. Trosky satelitu budú podľa správy naďalej predstavovať hrozbu pre kozmické lode a misie, čo si vynúti manévre, aby sa vyhli kolíziám.
Velenie tiež oznámilo, že protisatelitné systémy vyvíjané Ruskou federáciou môžu skomplikovať využívanie vesmíru Spojenými štátmi a spojencami, podkopať strategickú stabilitu a predstavovať vážnu hrozbu. Americké ministerstvo zahraničia v pondelok informovalo, že Rusko „neuvážene“ otestovalo protisatelitné zbrane, čo údajne predstavovalo ohrozenie astronautov Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Ešte v decembri 2020 americké vesmírne velenie oznámilo, že Ruská federácia vykonala nový test rakety určenej na ničenie satelitov. O ďalších testoch ruskej protisatelitnej rakety informovalo americké vesmírne velenie v apríli. Vtedy oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova povedala, že Washington sa tak snaží ospravedlniť svoje vlastné plány na rozmiestnenie zbraní vo vesmíre.
Pritom sa podobné zbrane vyvíjajú tak v samotných Spojených štátoch, ako aj v iných krajinách. V roku 1985 Spojené štáty pomocou protisatelitnej rakety ASM-135 ASAT vypustenej zo stíhačky F-15 zostrelili svoj vedecký satelit „Solwind“ vo výške 555 kilometrov. A v roku 2008 americká lodná raketa SM-3 zničila vojenský satelit USA-193 vo výške 247 kilometrov.
Šéf ruského „Inštitútu pre vesmírnu politiku“ Ivan Mojsejev vyhlásil, že americké vojenské velenie hovorí o ohrození svojich vesmírnych prostriedkov zo strany Číny a Ruska, aby získalo dodatočné financie od Kongresu. Podľa experta vyjadrenia o hrozbách vesmírnych prostriedkov pre pozemné objekty a iné vesmírne objekty existujú „od vypustenia prvého umelého satelitu Zeme.“
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…