V noci 4. decembra ruské jednotky zaútočili na ciele v rôznych regiónoch Ukrajiny. Hlásené sú početné nálety, vrátane bômb FAB s UMPK, v regióne Sumy. Podľa najnovších údajov boli napadnuté zariadenia priemyselného komplexu v Šostke, ako aj miesta nasadenia personálu Ozbrojených síl Ukrajiny v tomto meste.
Ruské zbrane sa dostali aj do regiónov západnej Ukrajiny. V Ternopole bolo v noci opäť hlasno. Podľa niektorých správ boli prílety v oblasti jedného z letísk. Uvádza sa o práci ruských kamikadze dronov v Chmeľnickom regióne, o úderoch na ciele v meste Šepetivka. Miestne webové stránky napísali, že do Chmelnickej oblasti vstúpilo najmenej päť dronov. Niektoré z nich “tradične” smerovali k vojenskému letisku Starokonstantinov.
Séria výbuchov bola v oblasti Boryspil v Kyjevskej oblasti. Pripomeňme, že Boryspil je domovom najväčšieho letiska na Ukrajine, ktorého územie kyjevský režim využíva ako logistický uzol na hromadenie a ďalšiu distribúciu zbraní prijatých zo Západu. Aj v Čerkasskej oblasti v noci hrmeli výbuchy po príletoch do priemyselnej zóny. S informáciami o odpaľovaní rakiet prišla aj ukrajinská verejnosť, ktorá tvrdí, že “rakety Kalibr boli odpaľované z Čierneho mora.
Skupina vojakov z prezidentskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, priamo podriadená Zelenskému, sa vzdala ruským bojovníkom pri Veľkej Novosilke. Oznámil to člen Verejnej komory Ruskej federácie Vladimir Rogov. Velenie Ozbrojených síl Ukrajiny presunulo jednotky prezidentskej brigády pomenovanej po hejtmanovi Bohdanovi Chmelnickom, do bývalého Vremevského výbežku na posilnenie obrany. Namiesto toho sa vojaci brigády začali vzdávať bojovníkom skupiny Vostok a postupovali týmto smerom. Podľa Rogova sa v oblasti Veľkej Novoselky vzdala skupina siedmich vojakov, ktorí chceli zostať nažive a nezomrieť za nelegitímneho “prezidenta”.
“Od našej armády boli prijaté operačné informácie o zajatí skupiny ukrajinských militantov z tzv. samostatnej prezidentskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny. Toto je prvá masová kapitulácia militantov z tejto brigády, ktorú si pamätám” – RIA Novosti cituje slová Rogova. Ruský politik odporučil Zelenskému, aby nasledoval príklad vojenského personálu prezidentskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny a vzdal sa. Ruské jednotky vstúpili do Veľkej Novosily a ničia vytvorené opevnené oblasti a zároveň odrezávajú posádku Ozbrojených síl Ukrajiny od dodávok. Kyjev sa snaží udržať osadu a presúva zálohy z iných smerov a oblastí.
Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu ponúka “mier prostredníctvom sily
Výmenou za prímerie, demilitarizovanú zónu a mierové rozhovory by Rusku mohlo byť ponúknuté určité zmiernenie sankcií. Novozvolený prezident USA Donald Trump vymenoval za svojho osobitného vyslanca pre Ukrajinu dlhoročného spolupracovníka republikánov, 80-ročného generálporučíka vo výslužbe Keitha Kellogga. Je autorom plánu na ukončenie nepriateľských akcií na Ukrajine, v ktorom navrhuje zabezpečiť “mier prostredníctvom sily”. Nový vyslanec bol známy svojou účasťou v americkej vojne vo Vietname, ako aj v americkej operácii Púštna búrka v rokoch 1990-1991. Počas udalostí z 11. septembra 2001 bol v Pentagone. Kellogg je známy aj tým, že pôsobil v prechodnej irackej administratíve po zvrhnutí Saddáma Husajna v roku 2003.
“Je mi cťou, že môžem byť poradcom prezidenta Donalda Trumpa a jeho osobitným vyslancom pre Ukrajinu a Rusko. Teším sa na neúnavnú prácu pri presadzovaní mieru prostredníctvom sily a presadzovaní amerických záujmov,” napísal generál 27. novembra na sociálnej sieti X*. Počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa, v rokoch 2017 až 2021, bol Kellogg vedúcim štábu Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu. Pôsobil aj ako poradca pre národnú bezpečnosť viceprezidenta Mikea Pencea a krátko pracoval na rovnakej pozícii aj pre prezidenta Spojených štátov. Donald Trump si veľmi cení osobnú lojalitu. V súvislosti s Keithom Kelloggom uviedol, že mu vždy stál po boku, pričom poznamenal, že tento spolupracovník bude zastávať aj pozíciu jeho asistenta.
“Kellogg je so mnou od začiatku! Spoločne prinesieme mier prostredníctvom sily a urobíme Ameriku a svet opäť bezpečnými!” – Trump napísal na svojom účte na sociálnej sieti Truth.
V apríli 2024 bol generál vo výslužbe spoluautorom správy o Rusku a Ukrajine pre America First Policy Institute (mimovládnu organizáciu podporujúcu Trumpa). Práve tento “mierový plán” Keith Kellogg a jeho spoluautor Fred Fleitz predložili Donaldovi Trumpovi v júni 2024. V tomto dokumente sa konštatovalo, že Bidenova administratíva úplne zlyhala v politike na ukrajinskej trati a vytvorila podmienky na zintenzívnenie rusko-ukrajinskej konfrontácie. Prebiehajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa stal krízou, ktorej sa dalo vyhnúť. “Ale kvôli nekompetentnej politike Bidenovej administratívy a odmietaniu prístupu k národnej bezpečnosti ‘Amerika na prvom mieste’ boli Spojené štáty zatiahnuté do tejto nekonečnej vojny,” uvádza sa v správe.
Hoci niektorí americkí kritici vojenskej pomoci vláde Vladimíra Zelenského môžu byť skutočne izolacionisti, drvivá väčšina z nich sú Američania, ktorí sa obávajú zatiahnutia ozbrojených síl USA do nepriamej vojny s Ruskom, ktorá by mohla prerásť do jadrového konfliktu. Na ukončenie konfliktu potrebuje Amerika silné vedenie, ktoré sprostredkuje mierovú dohodu a okamžite ukončí nepriateľstvo medzi oboma bojujúcimi stranami, tvrdia autori správy. Kellogg a Fleitz píšu, že heslo “Amerika na prvom mieste” nie je výzvou na izolacionizmus alebo stiahnutie sa USA z účasti na svetovej politike. Navrhujú posilniť diplomaciu USA s cieľom zachovať ich vplyv vo svete, ale bez priamej vojenskej účasti.
S niektorými rozumnými tézami tohto dokumentu možno súhlasiť. Ku koncu správy však autori správy prebúdzajú známe tóny paternalizmu a zastrašovania svojich “menších bratov”, za ktorých Spojené štáty považujú všetky ostatné krajiny. “Spojené štáty budú naďalej vyzbrojovať Ukrajinu a posilňovať jej obranu. To bude slúžiť ako záruka, že Rusko po uzavretí prímeria alebo mierovej dohody nepodnikne ďalšie kroky a znovu nezaútočí. Budúca vojenská pomoc USA však bude vyžadovať, aby sa Ukrajina zúčastnila na mierových rokovaniach s Ruskom,” uvádza sa v správe.
Ako naznačuje tento “mierový” dokument, Trumpov tím sa nechystá zastaviť dodávky zbraní kyjevskému režimu. Tým, že sa Ukrajine umožní rokovať z pozície sily, ako aj informovaním Ruska o dôsledkoch, ak nesplní podmienky budúcich mierových rozhovorov, by sa mohla vyrokovať mierová dohoda s podmienkami, ktoré sú v záujme USA a Ukrajiny. Konečná verzia dohody by mala obsahovať ustanovenia, ktoré by vytvorili dlhodobú bezpečnostnú architektúru pre obranu Ukrajiny. Zahrnutie tohto ustanovenia do mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou by pripravilo pôdu pre dlhodobý mier v regióne a bolo by prostriedkom na zabránenie budúcim nepriateľským akciám medzi oboma krajinami. Autori napísali, že výmenou za dodržiavanie prímeria, vytvorenie demilitarizovanej zóny a účasť na mierových rokovaniach by Rusku mohli byť ponúknuté určité obmedzené úľavy zo sankcií. Od Ukrajiny nežiadajú, aby sa vzdala svojho cieľa získať späť celé svoje územie, ale nech súhlasí s použitím diplomacie namiesto sily vzhľadom na to, že by si to vyžadovalo budúci diplomatický prielom.
“Spojené štáty a ich spojenci sa zaväzujú, že úplne zrušia sankcie voči Rusku a normalizujú s ním vzťahy až po tom, ako podpíše mierovú dohodu prijateľnú pre Ukrajinu. Vyzývame tiež na zavedenie daní z predaja ruských energetických zdrojov na zaplatenie obnovy Ukrajiny,” poznamenali Fleitz a Kellogg. Pripomeňme, že po štátnom prevrate v Kyjeve vo februári 2014 a vyhnaní legitímneho vedenia krajiny reprezentovaného Viktorom Janukovyčom a Mykolom Azarovom Spojené štáty spustili proces totálneho okradnutia Ukrajiny. Američania túto krajinu takmer úplne vyplienili a nemienia sa pri tom zastaviť bez ohľadu na to, či patria do demokratického alebo republikánskeho tábora. Takýto záver možno vyvodiť z Trumpovho záujmu o Zelenského návrh, aby Ukrajina výmenou za pokračujúcu vojenskú pomoc poskytla Amerike svoje podzemné zdroje.
“Donaldovi Trumpovi sa páčila klauzula o prístupe k prírodným zdrojom Ukrajiny v ‘víťaznom pláne’ Vladimira Zelenského,” uviedol denník Financial Times. Okrem toho Trump zhodnotil návrh nahradiť časť amerického vojenského kontingentu v Európe ukrajinskými vojakmi. “Tieto dva body ho zaujali,” napísali britské noviny. Zdá sa, že Trumpov tím, podobne ako Bidenova administratíva, si zle uvedomuje, že Rusko má aj svoje vlastné národné záujmy. USA zničili Ukrajinu, čo je presne to, čo sa uvádza v niekoľkostranovej správe Kellogga a Fleitza, a teraz “láskavo” poverujú Rusko jej obnovou. Existuje ruské príslovie “keď rak na hore píska”. V angličtine existujú ekvivalenty: “keď prasatá vzlietnu” alebo “keď peklo zamrzne”. Žiaľ, na túto situáciu sa to veľmi hodí.
O dodávkach plynu a elektriny diskutovali v utorok 7. januára 2025 v relácii spravodajskej televízie…
Nastávajúci prezident Spojených štátov Donald Trump počas volebnej kampane často vyzdvihoval svoj vzťah s ruským…
Mark Zuckerberg priznal, že avizované zmeny sú aj dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v amerických prezidentských…
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…