Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.
Ruská stíhačka sa v utorok v medzinárodnom vzdušnom priestore v oblasti Čierneho mora zrazila s americkým dronom Reaper. Dron sa následne zrútil, oznámila americká armáda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Naše lietadlo typu MQ-9 vykonávalo v medzinárodnom vzdušnom priestore rutinné operácie, keď sa k nemu priblížilo ruské lietadlo a vrazilo doň, čo viedlo k zrúteniu,“ uviedol generál amerických vzdušných síl (USAF) James Hecker, ktorého vyjadrenia priniesla aj stanica Sky News. Spresnil, že Američania o dron prišli.
Podľa Heckera išlo zo strany Ruska o nebezpečný a neprofesionálny čin, ktorý takmer spôsobil haváriu oboch strojov.
„Lietadlá USA a spojencov budú naďalej pôsobiť v medzinárodnom vzdušnom priestore a žiadame Rusko, aby sa správalo profesionálne a bez rizika,“ uviedol Hecker.
USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine, píše stanica CNN. Tento dron môže podľa USAF letieť vo výške viac než 15 kilometrov. Má senzory a kapacity získavať spravodajské informácie a vykonávať prieskumnú činnosť dlhší čas.
Platforma „Spravodajstvo, dohľad a prieskum“ „fungovala v medzinárodnom vzdušnom priestore“, keď sa lietadlá priblížili, uviedlo veliteľstvo americkej armády v Európe (EUCOM) vo vyhlásení. Jeden z Su-27 „narazil do vrtule MQ-9“, takže operátori zhodili dron do mora.
„Niekoľkokrát pred zrážkou stíhačka Su-27 vypustila palivo a letela pred MQ-9 bezohľadným, environmentálne nevhodným a neprofesionálnym spôsobom,“ sťažovala sa americká armáda a obvinila Rusko z nekompetentného konania.
Generál James Hecker, veliteľ vzdušných síl USA v Európe a Afrike, uviedol, že dron „vykonával rutinné operácie v medzinárodnom vzdušnom priestore“ a že pád lietadla viedol k „úplnej strate“ MQ-9.
USA priznali, že poskytli Ukrajine spravodajské, sledovacie a prieskumné informácie v konflikte proti Rusku, pričom trvajú na tom, že nie sú nepriateľskou stranou konfliktu. Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.
Minulý týždeň absolvoval americký strategický bombardér cvičný let na raketový útok na Petrohrad, pričom zostal v medzinárodnom vzdušnom priestore a vzdušnom priestore NATO.
Incident sa odohral v nadväznosti na ruský raketový útok, keď hypersonické rakety mali zlikvidovať tajné velenie USA/NATO v Kyjeve vrátane desiatok najvyšších amerických dôstojníkov.
Pentagon bežne používa frázu „nebezpečné a neprofesionálne“ na opis incidentov, keď stíhačky odháňajú americké bezpilotné lietadlá, špionážne lietadlá alebo bojové lietadlá, ktoré sa približujú príliš blízko k ruským hraniciam.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: tvnoviny.sk / YouTube / rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…