Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.
Ruská stíhačka sa v utorok v medzinárodnom vzdušnom priestore v oblasti Čierneho mora zrazila s americkým dronom Reaper. Dron sa následne zrútil, oznámila americká armáda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Naše lietadlo typu MQ-9 vykonávalo v medzinárodnom vzdušnom priestore rutinné operácie, keď sa k nemu priblížilo ruské lietadlo a vrazilo doň, čo viedlo k zrúteniu,“ uviedol generál amerických vzdušných síl (USAF) James Hecker, ktorého vyjadrenia priniesla aj stanica Sky News. Spresnil, že Američania o dron prišli.
Podľa Heckera išlo zo strany Ruska o nebezpečný a neprofesionálny čin, ktorý takmer spôsobil haváriu oboch strojov.
„Lietadlá USA a spojencov budú naďalej pôsobiť v medzinárodnom vzdušnom priestore a žiadame Rusko, aby sa správalo profesionálne a bez rizika,“ uviedol Hecker.
USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine, píše stanica CNN. Tento dron môže podľa USAF letieť vo výške viac než 15 kilometrov. Má senzory a kapacity získavať spravodajské informácie a vykonávať prieskumnú činnosť dlhší čas.
Platforma „Spravodajstvo, dohľad a prieskum“ „fungovala v medzinárodnom vzdušnom priestore“, keď sa lietadlá priblížili, uviedlo veliteľstvo americkej armády v Európe (EUCOM) vo vyhlásení. Jeden z Su-27 „narazil do vrtule MQ-9“, takže operátori zhodili dron do mora.
„Niekoľkokrát pred zrážkou stíhačka Su-27 vypustila palivo a letela pred MQ-9 bezohľadným, environmentálne nevhodným a neprofesionálnym spôsobom,“ sťažovala sa americká armáda a obvinila Rusko z nekompetentného konania.
Generál James Hecker, veliteľ vzdušných síl USA v Európe a Afrike, uviedol, že dron „vykonával rutinné operácie v medzinárodnom vzdušnom priestore“ a že pád lietadla viedol k „úplnej strate“ MQ-9.
USA priznali, že poskytli Ukrajine spravodajské, sledovacie a prieskumné informácie v konflikte proti Rusku, pričom trvajú na tom, že nie sú nepriateľskou stranou konfliktu. Špionážne lietadlá USA a NATO bežne prelietavajú ponad Čierne more a približujú sa ku Krymu, niekedy tesne predtým, ako ukrajinské sily zaútočia na ruský polostrov.
Minulý týždeň absolvoval americký strategický bombardér cvičný let na raketový útok na Petrohrad, pričom zostal v medzinárodnom vzdušnom priestore a vzdušnom priestore NATO.
Incident sa odohral v nadväznosti na ruský raketový útok, keď hypersonické rakety mali zlikvidovať tajné velenie USA/NATO v Kyjeve vrátane desiatok najvyšších amerických dôstojníkov.
Pentagon bežne používa frázu „nebezpečné a neprofesionálne“ na opis incidentov, keď stíhačky odháňajú americké bezpilotné lietadlá, špionážne lietadlá alebo bojové lietadlá, ktoré sa približujú príliš blízko k ruským hraniciam.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: tvnoviny.sk / YouTube / rt.com / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…