Baňa (sauna), sú pôvodne ruské a východoslovanské parné kúpele s pecou na drevo. Považujú sa za dôležitú súčasť ruskej kultúry a majú hlboké slovanské korene…
Z knihy Georgija Sidorova:
„Neďaleko domu stálo to, čo „liečiteľ“ nazval svojou baňou. Úprimne povedané, najprv som si myslel, že ide o solídnu starú budovu, letnú kuchyňu alebo penzión. Zdalo sa mi to veľmi veľké, bol som zvyknutý na maličké dedinské baňe s nízkymi stropmi a železnými kachľami, ktoré boli zvarené ako vyšlo.
Strop bane starca bol neúmerne vysoký a zvnútra to vyzeralo skôr ako dom než obyčajná baňa. Kapitálna zrubová priečka delila budovu striktne na polovicu. V prvej miestnosti, ako vysvetlil majiteľ, má umyváreň a miesto na odpočinok. Druhá polovica je parná miestnosť. Jedna podlhovastá kamenná komplikovaná piecka vykurovala obe miestnosti. V parilke bol ohrievač piecky po vrch naplnený kameňmi, podľa starých slov najmä kremencom, jaspisom. Horniny ako žula alebo čadič nie sú vhodné pre paru. Tie podľa majiteľa vydávajú škodlivú paru, ktorá môže ničiť zdravie… Počúval som starého pána a mimovoľne som si pomyslel: hovorí jednoduché a samozrejmé veci, pravdaže, čo nie je primiešané do skál, takmer všetky minerály až po urán, ale medzi ľuďmi sa veľa zabudlo. Preto sú chvíle, keď pri saunovaní tu na Urale alebo na Sibíri vidia ľudia halucinácie horšie ako narkotické a nedokážu pochopiť, o čo ide. Všetky nočné mory sa pripisujú nejakému druhu zlého ducha. Ale to je ešte ten lepší prípad. Niekedy srdce vynechá z „prebytku pary“, ale na vine nie je para, len na pec ťahajú nesprávne kamene …
Opýtal som sa „liečiteľa“:
– Prečo je jeho parná miestnosť taká veľká? Zvyčajne sú parné miestnosti v dedinských baňách menšie.
– Aby som mal dostatok vzduchu,“ vysvetlil starý muž. – V opačnom prípade je veľmi ťažké urobiť si parný kúpeľ …
Para podľa jeho názoru, keď je jej priveľa, začne vytláčať vzduch a následne je v miestnosti dusno. Preto bolo podľa starej ruskej tradície zvykom zväčšovať parné miestnosti a na dostatok pary postaviť silnú pec. Tak to mal urobené a dnes chápem, o koľko sú staré ruské kúpele lepšie ako tie, čo som už videl. Po preskúmaní podivného kúpeľného domu som na žiadosť starca priniesol palivové drevo do ohniska a začal som napĺňať nádoby na vodné procedúry.
Pri vstupe do parnej miestnosti som si uvedomil, čo znamená dobre vyhriata ruská baňa! Akoby samotné steny sálali teplo.
– Najprv sa treba dobre prehriať, – povedal vedún, špliechol na drevo studenú vodu a vyzval ma, aby som si naň ľahol. – Sedenie v bani škodí, nadmerne uvoľňujúce sa svaly prestávajú ovládať chrbticu. Lepšie je ľahnúť si. Sedieť môžeš, len keď máš v ruke saunovú metličku, – vysvetlil vedún. S týmito slovami si starec, ktorý predtým ochladil drevené police, ľahol vedľa mňa.
– Povedz mi, prosím, – požiadal som ho. – Prečo sa ľudia paria?
– A čo si ty myslíš? – položil mi protiotázku.
– Asi preto, aby sa dobre prehriali, – začal som svoj pohľad.
– Máš pravdu, je to tak, – povedal starec. – Metlička odstraňuje ochrannú antitepelnú vrstvu, ktorá sa tvorí v pokožke pri teplotách nad kritickou… Ale to nie je to hlavné. Tradícia pary je trochu iná, – pokračoval starec. – Ty ako biológ by si mal vedieť, že veľa toxínov, ktoré sa počas života v tele nahromadia, sa vylučujú nielen obličkami, ale aj potnými žľazami, však?
Prikývol som.
– Kde sa teda hromadia tieto toxíny? – rozvinul svoju myšlienku starec.
– Pravdepodobne v podkožnom tkanive alebo v samotnej koži, – povedal som.
– Tak je, – prikývol vedún. – Tu sa nachádza hlavná banka toxínov. Výskumy ukázali, že obličky zvládajú toxíny len na 65 – 70 %, nie viac. Zvyšok produktov rozkladu sa hromadí v tukovom tkanive pod kožou a čiastočne v koži vedľa potných žliaz. Ukazuje sa, že potenie je práve ten ventil, ktorý zachraňuje človeka pred intoxikáciou a v dôsledku toho aj fyzickou smrťou. Na úplné čistenie toxínov bol vynájdený náš ruský kúpeľ – baňa. Je ruský, nie fínsky a nie turecký, a tým menej antický. Všetky tri posledné kúpele sú len žalostnou paródiou na ruskú baňu. Pokus urobiť to isté bez pochopenia podstaty.
Starec sa rozhovoril. Bolo jasné, že sa už dávno rozhodol zasvätiť ma do významu ruskej bani a čakal na moje otázky.
– Ide o to, – povedal a ukázal na dve naparené brezové metličky. – Že toto sa používa iba v našej bani. Ruská baňa rovnomerne kombinuje teplotu, paru a nasmerovaný lokálny vysoký tlak horúcej pary na pokožku. Ten sa tvorí pomocou brezovej, jedľovej, dubovej alebo inej metličky. Z fyziky by si mal vedieť, že s parou prebieha sublimácia mnohých olejov a nielen ich, ale aj bielkovín. Vezmime si napríklad technológiu výroby jedľového oleja. Horúca para ho doslova vyžmýka z ihličia, to isté sa deje aj s ľudskou pokožkou. Len namiesto olejov z neho horúcou parou sublimujú aminokyseliny a bielkovinové toxíny.
Počas rozhovoru o výhodách pary, vedún zalial metličky vriacou vodou, jednu metličku mi podal a vyzval ma, aby som vyliezol na tretiu drevenú policu.
– Vidíš, – pokračoval. – Potenie otvára všetky póry, preto je to nevyhnutné. Samozrejme, takéto potenie je prítomné aj v iných saunách, napríklad vo fínskych, ale fínske sauny sú zväčša suché. Teplo je veľké, ale potrebnej pary niet. Presnejšie nedochádza k tlaku na pokožku. Turecké kúpele sú teplé a majú správnu paru, ale para je príliš mokrá a studená. Skutočná para by mala byť priehľadná, neviditeľná, ale čo vidíme v tureckých kúpeľoch? Para, ako oblak, to je správny názov, nie para. A čo je najdôležitejšie, ani vo fínskych saunách, ani v tureckých kúpeľoch sa nepraktizujú metličky, ten nástroj na odstraňovanie nečistôt z tela, bez ktorého nie je možná skutočná očista.
S týmito slovami mi starý otec prikázal, aby som si ľahol na brucho a zdvihol nohy. Keď som to urobil, jemne mi na diaľku prešiel metličkou po tele, uistil sa, že ľahko znášam horúčavy a na kamene nastriekal výluh z byliniek. O sekundu neskôr sa na poličke zdvihlo také teplo, že sa mi uši začali stáčať a navyše sa vo vzduchu vzniesla nevídaná aróma niečoho mimoriadneho, čo sa nedalo vysvetliť, no zároveň to bolo prekvapivo príjemné. Zdalo sa, že to vonia medom, chlebom a dokonca aj nejakým druhom vína.
– Je to pre zdravie, – vysvetlil starec. – V prvom rade pre pľúca a srdce. Ako tomu hovoríte – aromaterapia? Spomínaš si na hrôzu Ondreja Prvého, keď sa dostal do ruskej bane, čo napísal? Že Rusi majú blízko ku kresťanstvu, keďže sa u nich rozvíja sebatrýznenie. Tak teraz sa trošku potrápime, len si na hlavu nasaď klobúk, inak si obaríš uši. Na takúto paru nie sú zvyknuté.
Podal mi nejakú pletenú čiapku, potom vzal metličku a začal mi ňou jemne, krátkymi ťahmi, pariť nohy.
– Vždy sa musí začať nohami, – povedal starec. – Kapiláry v nich sú najviac unavené, preto ich treba v prvom rade prinútiť, aby sa roztiahli, musia bez meškania ľahko prepustiť krv, potom sa môžeš naparovať ako chceš, ale pamätaj, vždy musíš začať svojimi nohami…
Keď mi starec naparil nohy, dal mi metličku, ľahol si vedľa a postaral sa o seba. Čoskoro sa z neznesiteľného tepla, horúcej pary a metličky začalo ťažko dýchať. Zdalo sa, že srdce sa chystá vyskočiť. Starec, keď videl, že už som na hranici limitu a chystám sa ujsť z jeho bane, zavolal ma do umyvárne. Predtým, ako ma nechal vychladnúť, ma prinútil obliať sa vodou zo studne. Studená voda popálila telo, zadržala dych, zdalo sa, že srdce sa zastaví, ale starca to zjavne potešilo.
– Tento teplotný rozdiel je veľmi užitočný, chlapče, – usmial sa. – Neprechladneš, ale krv premyje všetky tkanivá bez výnimky. Odvšadiaľ vyženie staré toxíny, okrem toho posilní tvoju imunitu. A teraz poďme von, pobeháme mokrými nohami po matke Zemi.
Obaja, ako nás matka porodila, starí aj malí, sme sa vyvalili z bane na dvor a začali sme sa túlať, odpočívajúc od tepla, po tráve a chodníku.
– Obráť sa k Matke Zemi, – pozrel mojím smerom vedún, – Požiadaj ju o zdravie a silu a dovoľ jej, aby z teba odstránila všetky neduhy, zem lieči lepšie ako ktorýkoľvek lekár. Nehanbi sa. Je živá, rozumie a počuje, nemôžeš slovami, obráť sa na ňu v duchu…
– Áno, nezdá sa mi, že by som bol chorý.
– To je jedno, – prerušil ma starec. – Nejde o chorobu, ale o tradíciu, a potom sú rôzne druhy chorôb. Najškodlivejšie a najnebezpečnejšie sú psychické. Napríklad depresie … Nie si imúnny voči takejto katastrofe. Bude trvať viac ako rok, kým sa tvoje nervy stanú tým, čím by mali byť, takže sa nehanbi a okrem toho hanbiť sa za svoju matku je hriech.
Starec mal ako vždy pravdu. Sám som vedel, že nervy sú pre človeka všetkým, najmä v dnešnej dobe… Ale takto komunikovať priamo s duchom Zeme? Tu ešte treba vieru, ako je tá jeho … S podobnými myšlienkami som sa opäť ocitol v pare a paril sa, k potešeniu starca, už nie ako začiatočník, ale ako pravý milovník ruskej bane s vedomím a istotou, že robím všetko podľa tradície, ako sa má …
– Zaujímavé, – spýtal som sa starca, keď sme sa už umývali, – naozaj Európa nepochopila význam našej ruskej bane? Všetko je to jednoduché. Najdôležitejšia vec vo vede. Sú tam všetci takí vedeckí?
– Faktom je, že nie, – vzdychol starec. – Uplatňuje sa najmä západná veda, ktorá je navyše kontrolovaná. Kedysi mali Italiki, Kelti a Veneti presne tie isté ruské bane, pretože všetky tieto národy pochádzali z našich koreňov, ale tradícia bola nielen prerušená, ale aj krvou vytrhnutá. A nie je pravda, že sa to stalo v súvislosti s prijatím kresťanstva. Vezmi si napríklad tých istých Rimanov v II. – I. storočí pred naším letopočtom. Neboli kresťania, ale proti etruskej kultúre bojovali ako šialení a práve vtedy boli v Ríme zakázané tyrhénske bane. Na ich mieste boli postavené latinské kúpele. Pamätáš si, ako fungujú karakalové hermy? Všetko je tam: bazény, masážne lavice a dokonca aj stojany pre rečníkov a básnikov, ale nie je tam ani požadovaná teplota, ani para, ani brezové metličky. Dalo sa v nich prať; zoškrabať zo seba špinu, ale nie sa očistiť, o to viac neprichádzať do kontaktu so živlami so svojím energetickým kokónom…
– Úprimne, neviem, čo tým myslíš? – obrátil som sa k starcovi. – Na túto tému si nič nepovedal.
– A niet divu, – usmial sa starec. – Ty s tvojou matkou Zemou sa stále nemôžete skontaktovať, a potom sú tu živly… Časom na to prídeš… Hovorím o strate tradície Rímom. Po dobytí Galie sa začalo aj prenasledovanie všetkého ruského, dokonca sa zmenil aj jazyk… Čím sa stali Galovia? Tými istými Rimanmi. Tak sa ukázalo, že na začiatku takzvaného stredoveku si našu starodávnu kultúrnu tradíciu zachovali iba Rusi – Venéti a Rusi – Skandi. Netýka sa to len jedného kúpeľného rituálu, týka sa to mnohého: výstavby obytných budov s ruskými pecami, severnej stavby lodí, opevnenia a samotného rodinného spôsobu života. Jedným slovom mnohého.
Starec na pár sekúnd stíchol a potom dodal:
– A nie je pravda, že na začiatku stredoveku v Nemecku, Škandinávii a Pomorí deti aj dospelých „žrali“ vši a ľudia sa umývali len raz za mesiac, alebo aj menej často. Dialo sa to len v Taliansku a Francúzsku. Práve tu kresťania – katolíci, za vytrvalé dodržiavanie dávnej tradície, silou odučili ľudí nielen naparovať sa a čistiť sa, ale aj jednoducho umývať sa. V strednej Európe a Škandinávii to tak nebolo až do 12. storočia, v tých krajinách znela nielen ruská reč, ale zachovala sa aj naša staroveká kultúra. To znamená, že boli stavané ruské domy, vykurované ruskými kachľami a s baňami. V tých storočiach tam ležala Vagria alebo západná Rus.
V posledných slovách vedúna zaznela horkosť a bolesť. Vzdychol a zamyslel sa.
– No a čo potom? – položil som otázku. – Kam zmizla tá Rus, čo sa s ňou stalo?
– Škoda, že sa o tej dobe nikde nedá čítať, kroniky sa zachovali, ale nie „o našej cti“ … Na Západe sa tvária, že Pomorská a Škandinávska Rus vôbec nebola, hoci Ruskí Srbi Lužiči stále žijú neďaleko Berlína a pamätajú si svoj jazyk a spievajú ruské piesne. A Škandinávia sa nedá pochopiť vôbec. Ak sú to Nemci, tak prečo minimálne tridsať percent ich slov je ruských? Odkiaľ majú tieto slová? Požičanie to nedokáže vysvetliť. Antropologicky sú Strední a Východní Nemci tiež Škandinávci – vlastne jedna malá rasa. Rozdiely sú také malé, že sa nepočítajú.
– Oni, naši bratia, boli dobytí na Západe? kedy a ako? – Neupokojil som sa.
– Dobytí, – zavrčal starec. – Najprv zorganizovali občianske spory a potom použili najsilnejšiu zbraň tej doby – križiacke výpravy. Škandináviu sa podarilo rýchlo vyriešiť. Ako prví sa zlomili Dáni, po nich Švédi, alebo Sveji. Len Nóri trochu odolávali. Mali Jarlov, ktorí sa nechceli nechať ponemčiť, či skôr polatinizovať, zmeniť sa na vatikánskych lokajov, a práve oni migrovali na Island. Najprv chceli ísť do Ruska, no v Rusku sa v 10. storočí začalo to isté ako v Nórsku, a tak odišli na sever. Vagrija či pobaltské Rusko bojovali do posledných síl, no už bolo neskoro. Po všetkých problémoch a občianskych sporoch nebolo dosť síl …
S týmito slovami vedún vstal a prehodil si cez plece uterák a odišiel k dverám…“
Georgij Sidorov
Preložil. OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…