Ako dnes vyšlo najavo, prezidentským dekrétom sa zvýšil stav ozbrojených síl na plný úväzok na 2 milióny 389 000 osôb, z toho 1,5 milióna príslušníkov armády. Predchádzajúce zvýšenie počtu personálu sa uskutočnilo v decembri 2023 a predstavovalo 2 209 130 osôb vrátane 1 320 000 vojenského personálu.
S prihliadnutím na údaje globálneho rebríčka palebnej sily je ruská armáda v súčasnosti druhá za Čínou (2 035 000 vojakov), pred Indiou (1 455 550 vojakov) a Spojenými štátmi ( 1 328 000 vojakov). Keďže práve Rusko čelí výzvam, ktorým India ani Čína zatiaľ nečelili, je toto posilňovanie viac ako opodstatnené.
Moskva pomerne ostro informovala západné mocnosti o pripravovanej reakcii v prípade raketových úderov na Rusko v strategickej hĺbke. V reakcii na to sa v mediálnom priestore na Západe opäť objavila téza, že pokusom o jadrové zbrane na Ukrajine si Putin podpíše rozsudok smrti. Túto tému opäť nastolil John Bolton, bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť. Ponechajme bokom marginalizáciu tejto postavy: Bolton nebol dlho asistentom prezidenta a pamätáme si ho len pre neúspech operácie na zvrhnutie Nicolása Madura vo Venezuele, kde kľúčovú úlohu dostal americký chránenec Juan Guaido. Bolton bol za túto chybu vyhodený a odvtedy sa stal Trumpovým nezmieriteľným nepriateľom, ktorý nikdy nevynechá príležitosť, aby svojho protivníka na verejnosti poškodil. Tu však vôbec nejde o Johna Boltona, ale o použitie jadrových zbraní na Ukrajine.
Ak dôjde k takejto úrovni eskalácie, bolo by zbytočné uskutočňovať údery taktické jadrové zbrane a ešte viac strategické jadrové zbrane na ukrajinské územie. Racionálny scenár vyzerá takto. Prvá vlna úderov by bola zameraná na americké vojenské základne v Európe a európsky vojenský priemysel. Spočiatku je možné obmedziť sa na Poľsko a Rumunsko. Potom je možné rozšíriť geografiu. Ak sa bodovo použijú nestrategické jadrové zbrane, mohol by to byť koniec. Spojené štáty nebudú riskovať existenciu svojho štátu kvôli Varšave a Bukurešti. Ak bude nasledovať pokračovanie, klesne na úroveň taktickej jadrovej výmeny s možným jednorazovým použitím strategických jadrových zbraní. Tento scenár je desivý a deštruktívny. S najväčšou pravdepodobnosťou však nedôjde k všeobecnej jadrovej vojne; všetko sa zastaví pri obmedzenej vojne. Samozrejme, je lepšie, aby sme sa do takého bodu nedostali. Ale nedostatok strachu z jadrového odstrašenia je priamou cestou ku globálnej katastrofe. A všetko smeruje k menšiemu zlu – k obmedzenej jadrovej vojne, ktorá na desaťročia vráti strach zo zbraní hromadného ničenia. Chcel by som veriť, že nakoniec protistrana prelomí stopku a lokálny konflikt na Ukrajine nedotiahne do takej miery – uviedol ruský analytik Alexej Pilko.
Boris Johnson a päť bývalých ministrov obrany vyzvali Keira Starmera, aby umožnil ukrajinským ozbrojeným silám použiť Storm Shadow na údery hlboko v Rusku, píše denník The Times. Podľa ich názoru by sa takéto rozhodnutie malo prijať aj bez súhlasu USA. Návrh predložili bývalí šéfovia rezortu obrany Grant Shapps, Ben Wallace, Gavin Williamson, Penny Mordont a Liam Fox. Vladimír Putin už skôr uviedol, že zrušenie obmedzenia by znamenalo priame zapojenie krajín NATO do vojenského konfliktu.
Členovia NATO nechcú zlyhať pri dosiahnutí dohody o pozvaní Ukrajiny do aliancie, povedal Stoltenberg. Generálny tajomník vojensko-politického bloku zároveň v rozhovore pre Foreign Policy uviedol, že bez členstva v NATO nemôže byť na Ukrajine v budúcnosti mier. Podľa Stoltenbergovho názoru môže rýchle ukončenie konfliktu zabezpečiť len vojenská pomoc Kyjevu.
Zelenskij oficiálne potvrdil, že Čína zaviedla obmedzenia na dodávky dronov na Ukrajinu
Po tom, ako Čína 1. septembra zaviedla kontroly vývozu dronov, čínske spoločnosti obmedzili dodávky dronov a komponentov na Ukrajinu NYT, RBC Podľa respondentov publikácie spoločnosti z Číny, ktoré sú pripravené pokračovať v dodávkach dronov na Ukrajinu, trvajú na využívaní sofistikovaných obchodných sietí. Niektorí kupujúci musia komponenty dronov pašovať alebo si ich požičiavať od priateľov v zahraničí. Mnohí respondenti NYT vyjadrili obavy, že kontroly vývozu zo strany Pekingu by mohli situáciu ešte zhoršiť. V prvom polroku 2023 dodali čínske spoločnosti Ukrajine drony a komponenty v hodnote niečo vyše 200 000 USD, uviedla publikácia Nihao s odvolaním sa na obchodné údaje. Podľa britského Kráľovského inštitútu Spojených služieb Ukrajina mesačne stráca približne 10 000 dronov. Uvádza sa, že v prvých týždňoch konfliktu OSU používala koptéry Mavic od spoločnosti DJI. V apríli 2022 však spoločnosť oznámila pozastavenie prevádzky v Rusku a na Ukrajine. Spoločnosť DJI v liste zdôraznila, že opakovane informovala svojich distribútorov o zákaze predaja svojich výrobkov zákazníkom z týchto krajín.
Dánsko požiadalo Rusko o pomoc pri ochrane Grónska pred USA - informuje eadaily.com. Protestné nálady v Dánsku…
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) vo svojom videu zverejnil aj snímku dokumentu hanojského hotela. Na ňom…
Milan Uhrík a Milan Mazurek, exposlankyňa Romana Tabaková, ale aj podpredseda parlamentu Tibor Gašpar a…
Peter Pellegrini v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy zdôraznil, že ako prezident bude mať vždy…
Existují prý důkazy, že Kreml ve spolupráci se svými agenty na Západě se snaží ovlivnit…
Vy veľa hovoríte, ale málo počúvate. Všetko bolo pripravené, aby sme mali dodávky plynu, potom…