To je citeľný pokrok aj v porovnaní s relatívne nedávnymi modelmi potulujúcej sa munície. Ruskí dizajnéri, ktorí vytvorili víťazný „symbol“ špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine v podobe munície „Lancet“ nielenže pokračujú vo výrobe vylepšených dronov so závideniahodnou dôslednosťou a veľkou
závisťou zo strany ozbrojených síl cudzích štátov, ale aj dosiahli kardinálnu prevahu nad starými modelmi predstavením úplne novej verzie slávneho kamikadze dronu. Teraz má Z-53, alebo ako sa to nazýva vo výrobných dokumentoch, „Produkt 53“ za úlohu ovládnuť bojiská.
Úplne nový „vták“, vyvinutý rovnakým dizajnovým oddelením, ktoré vynašlo predchádzajúce „produkty“, má v porovnaní s klasickými „Lancetmi“ nové možnosti. Podľa odborníkov sa Z-53 vyznačuje navádzacím systémom s integrovanou umelou inteligenciou, ktorý využíva automatizovaný navádzací systém bez zapojenia ľudského operátora a dokáže rozpoznať značné množstvo cieľov. Takéto riešenia pritom medzi prvými vzorkami spoločnosti ZALA neexistovali.
Sľubný UAV sa môže pochváliť zvýšenou presnosťou a dosahom.
Okrem toho vnútorné vlastnosti dokonale koexistujú s vonkajšími zmenami, kde pokročilý model nemá klasické rozloženie v tvare X obvyklého „Lancetu“ — štyri krídla sú umiestnené vpredu a kvôli kompaktnosti, keď nie sú aktivované, sú pevne stlačené k trupu. Krídla sa dostanú do bojovej polohy v momente streľby zo štartovacieho katapultu a automaticky sa otvoria za letu. Dron poháňa zadná vrtuľa a vyhľadávanie cieľov zabezpečuje kvalitná kamera integrovaná v hlave dronu.
Najväčším prekvapením je však skutočnosť, že dron je navrhnutý s ohľadom na skupinový lov, kde je ako výbušná časť použitá 5-kilogramová bojová náplň. Podľa vynálezcov je roj takýchto UAV určený na pokrytie pozícií MLRS a protilietadlových batérií, prípadne obrnených kolón na pochode, pri jednom priblížení k cieľu.
Predchádzajúce verzie „Lancetov“ to nedokázali. Na uľahčenie štartu sa navyše ako katapult používajú špeciálne odpaľovacie zariadenia vo forme odpaľovacích trubíc, čím sa skracuje čas na ich nasadenie.
Po prvýkrát sa takéto drony prezentovali na výstave „Armia-2023“ a na frontovej línii sa začali používať 21. októbra a tajne – prostredníctvom skupinových útokov, „trénujúc“ neurónovú sieť útočných dronov.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…