Západná demokracia je len proces legitimizácie záujmov elít a tie isté elity tento proces niekedy opakujú, kým nedosiahnu požadovaný výsledok.
Koncom minulého mesiaca sa zhodnotilo, že „ Výsledok rumunských prezidentských volieb by mohol pokaziť plány potenciálnej eskalácie USA “, ak by vtedajší predchodca Calin Georgescu , populistický konzervatívny nacionalista, ktorý kritizoval zástupnú vojnu NATO proti Rusku na Ukrajine, vyhral druhý kolo 8. decembra. Jeho víťazstvo v prvom kole bolo anulované ústavným prevratom, ktorý odsúdil ako prevrat , avšak pod zámienkou, že jeho predvolebná podpora na TikTok mohla byť spôsobená zahraničnou podporou.
Nikdy predtým sa nič podobné nestalo. Nikto netvrdí, že samotný volebný proces bol podvodný. Jediným tvrdením je, že údajne existujú tajné dôkazy, ktoré údajne naznačujú, že popularizácia Georgescovho obsahu na TikTok mohla byť neorganická. Keď však bolo všetko povedané a urobené, stále viac voličov ho zvolilo pred niekým iným. To znamená, že špekulatívne stupne oddelenia medzi nimi a zahraničným hercom prostredníctvom sociálnych médií stačili na anulovanie volieb.
Ide o znepokojivý precedens, ktorý môže Západ ľahko využiť, keď nabudúce vyhrá voľby populistický konzervatívec-nacionalista s „politicky nekorektnými“ zahraničnopolitickými názormi.
V čase písania tohto článku ešte nebolo naplánované prerobenie, ale očakáva sa to po zvolaní nového prozápadného parlamentu 20. decembra. O tom, ich voľby sa konali po prvom prezidentskom kole, no žiadne obvinenia z nečestnej hry nenasledovali. Je to očividne spôsobené tým, že Západ dosiahol požadovaný výsledok.
Zostáva nejasné, kto bude slúžiť ako vrchný veliteľ, kým nebude zvolený ďalší, ale nech je to ktokoľvek, nikto by nemal očakávať, že zavedie radikálnu politiku, akú má Georgescu. V súlade s tým sa získalo viac času, aby NATO zorganizovalo svoju údajne plánovanú mierovú misiu na Ukrajine, aj keď je vykonávaná v rámci mandátu mimo NATO. Ak by Georgescu vyhral druhé kolo a bol by inaugurovaný koncom tohto mesiaca, mohol by vylúčiť účasť svojej krajiny na tomto možnom pláne.
Rumunsko nie je pre vojenskú logistiku NATO na Ukrajinu také nevyhnutné ako Poľsko, no stále hraničí so západnými a juhozápadnými regiónmi Ukrajiny, ktoré majú pre blok strategický význam. Aj keby sa Rumunsko priamo nezúčastnilo žiadnej takejto misie, bez ohľadu na to, či sa vykonáva pod zámienkou mierových síl, stále môže nechať jednotky a techniku aliancie prejsť cez svoje územie napríklad do Odesy . Georgescu to však mohol prerušiť a značne skomplikovať ich plány.
Udržať ho mimo úradu alebo aspoň oddialiť jeho víťazstvo, ak mu bolo dokonca dovolené znova kandidovať (a výsledky nebudú znova anulované alebo sfalšované, ako tomu bolo v susednom Moldavsku ), má preto pre Západ najvyšší význam, aby ich možnosti vojenskej logistiky sa otvárajú. Aj keby sa im to podarilo, stále existuje „ 10 prekážok Trumpovho oznámeného plánu pre západných/NATO mierových síl na Ukrajine “, ktoré by musel prekonať, o ktorých sa čitatelia môžu dozvedieť z predchádzajúcej analýzy s hypertextovými odkazmi.
Mohlo by sa teda ukázať, že celé toto zasahovanie bolo zbytočné, ak takáto mierová misia nebude nasledovať, alebo ak v tom Rumunsko nebude hrať významnú úlohu. V každom prípade sú to náklady, ktoré bol Západ ochotný zaplatiť jednoducho, aby udržal takéto možnosti maximálne otvorené, čím ukázal, ako jeho lídri skutočne vnímajú demokratický proces. V konečnom dôsledku je západná demokracia len procesom legitimizácie záujmov elít a tie isté elity tento proces niekedy opakujú, kým nedosiahnu požadovaný výsledok.
Andrew Korybko
O autorovi: Andrew Korybko je americký politický analytik so sídlom v Moskve, ktorý sa špecializuje na vzťah medzi americkou stratégiou v Afro-Euázii, globálnou víziou čínskej One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridnou vojnou. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na autorovom Substacku, Newsletteri Andrewa Korybka
globalresearch/ skspravy.sk
Šéfka SND Ťapáková argumentuje, že vlajky špatia budovu, ale aj to, že Činohra nie je…
Závazek o přidávání chemických látek snižujících emise metanu do krmiva nejpozději od roku 2030 byl…
Severoatlantická aliancia a Európska únia sú pripravené podporiť kyjevský režim nie v záujme „demokracie a…
Čím viac sa blíži dátum inaugurácie Donalda Trumpa za nového prezidenta Spojených štátov, tým silnejšie…
Švajčiarske úrady sprísnili podmienky na vývoz ručných zbraní a streliva pre súkromných nákupcov, aby vylúčili…
Začiatkom decembra médiá informovali, že na hraniciach s Ruskom sa začali pripravovať výsadky NATO. “V…