Na začiatku marca, keď západné krajiny začali stupňovať sankcie proti Rusku ako trest za jeho agresiu voči susednej krajine, dolár prechodne vystúpil až nad 130 rubľov. Dnes prvýkrát po viac ako dvoch rokoch stál americký dolár 63 rubľov.
Kurz ruskej meny, ktorá sa spevnila na hranicu 63 rubľov za dolár, sa utvára na trhu v Moskve a nezodpovedá reálnemu dopytu.
Ruský rubeľ k americkému doláru dnes v Moskve prvýkrát po viac ako dvoch rokoch spevnil za hranicu 63 rubľov a v raste pokračuje aj k euru, kde je najsilnejší za päť rokov.
Menu aj naďalej podporuje centrálna banka, ktorá na devízovom trhu zaviedla reštrikcie ako odpoveď na západné sankcie. Informovala o tom agentúra Reuters. Hlavné indexy ruských akcií sú na maximách od februára, kým sa začala vojna na Ukrajine.
Rubľu sa v tomto roku darí najlepšie zo všetkých svetových mien, čo je ale výsledok umelej podpory v podobe obmedzenia pohybu kapitálu. Centrálna banka k tomuto opatreniu siahla krátko po ruskej invázii na Ukrajinu, aby ochránila ruský finančný sektor pred dopadom západných sankcií.
Krátko pred poludním sa dolár k rubľu predával zhruba za 63,75 rubľa a vykazoval pokles o 1,5 percenta. Ráno spadol až asi na 62,08 rubľa a bol najnižšie od februára 2020.
Na začiatku marca, keď západné krajiny začali stupňovať sankcie proti Rusku ako trest za jeho agresiu voči susednej krajine, dolár prechodne vystúpil až nad 130 rubľov.
Kurz, ktorý sa utvára na trhu v Moskve, ale nezodpovedá reálnemu dopytu. Banky sú ochotné rubeľ nakupovať za výrazne slabší kurz, uvádza Reuters.
Analytici finančného ústavu Promsvjazbank očakávajú, že kurz ruskej meny sa ešte dnes vráti zhruba na 65 rubľov za dolár. Bude to podľa nich reakcia na uzatváranie pozícií pred víkendom.
Euro sa predpoludním predávalo zhruba za 66,80 rubľa a bolo najnižšie od polovice roka 2017. Euro v posledných dňoch na západných devízových trhoch výrazne oslabilo aj k ďalším svetovým menám.
Na kurz rubľa majú značný vplyv exportne orientované ruské firmy, ktoré musia prevádzať získané devízy na domácu menu. Dopyt po devízach je naproti tomu obmedzený, pretože dovoz do Ruska znížil problémy v dodávateľských reťazcoch vo svete a najmä dopady západných sankcií.
Prezident Vladimir Putin vo štvrtok výrazné spevnenie rubľa prezentoval ako príklad úspešného postupu Ruska v čase, keď čelí bezprecedentným sankciám.
Z dopadov sankcií sa zotavili tiež ruské akcie, ale najmä preto, že aj tu úrady transakcie obmedzujú. Index RTS, ktorý je denominovaný v dolároch, dopoludnia strácal asi 0,3 percenta na 1 137 bodov, krátko predtým sa ale dostal na maximum od 22. februára.
Index MOEX, denominovaný v rubľoch, naopak dopoludnia vykazoval rast o 0,4 percenta na 2 288 bodov. Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára.
Zdroj: hnonline.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…