Antislovenská politika skončila, médiá, vrátane verejnoprávnych, v antislovenskom obsahu však pokračujú.
Chápem nostalgiu na bývalé Česko-Slovensko, kde veľké „S“ však ostalo po väčšinu éry len na Pittsburskej zmluve, o ktorej jeden zo „zakladateľov“ spoločného štátu – T.G.Masaryk vyhlásil, že vraj bola „falsum“ a to určilo notový zápis spolužitia na dlhé desaťročia.
Avšak to, čo predviedli Správy RTVS 28.októbra, to bola čistá verejná jednostranná propaganda, bez kritických faktov a bez názorového oponenta voči glorifikačnej dramaturgii,
čo je už vážny prehrešok média verejnej služby, pretože má v spravodajstve dodržať aj zásadu objektívnosti a vyváženosti, čo znamená dať hlas aj „druhej strane“, čo sa nestalo.
A tak musím aspoň takto alternovať objektivitu faktov. Už rok po vzniku spoločného štátu bez spojovníka vznikla síce prvá univerzita, ale pomenovali ju po Komenskom” a učili na jej prevažne českí profesori.
Asi tak, že v roku 1919 poverili Družstvo SND založením SND a to tak, že Družstvo SND uzavrelo zmluvu s riaditeľom Východočeskej spoločnosti Bedřichem Jeřábkem a bol to jeho operný a činoherný súbor, ktorý v roku 1920 začal prevádzku všetkých troch súborov SND a to tak, že Opera SND začala svoju činnosť inscenáciou českej opery Hubička od skladateľa Bedřicha Smetanu.
No a o deň neskôr činoherný súbor SND uviedol hru Aloisa a Viléma Mrštíkovcov Mariša… Horšie to bolo už len v októbri po roku 1948 pri „Mesiaci sovietskeho filmu“…
Podľa tohto šotu to ale bola len prechádzka ružovou záhradou – nebolo slovenské vysťahovalectvo, nebola nezamestnanosť Slovákov, ani zamestnávanie českých úradníkov na Slovensku, od nás do Čiech sa nepremiestnili najlepšie fabriky z éry Uhorska, nezatvorili nám bratia Česi Andreja Hlinku, ani „buržoáznych nacionalistov“, ani nepopravovali „klérofašistov“, ani barón rulety nedal zostreliť Štefánika… ktorého urobili “ministrom vojny”, ktorá skončila… akoby neboli zlikvidované ani tie „zlé“ slovenské zbrojovky po roku 1990, ktorých výrobky okamžite začali vyrábať tie české… a nedozvedeli sme sa, prečo nebol Alweg v Tatrách, na ktorý Slováci vyzbierali 5 miliónov korún v zbierke, ktorá sa záhadne “stratila”, ale zrazu bolo metro v Prahe…
Ono to totiž nebola vždy len idylka, veď preto sme nakoniec bratom Čechom z tohto štátneho útvaru dvakrát odišli, lebo to bolo len „Veľké Česko“ so slovenskými Tatrami pre českých turistov.
Na upresnenie, druhýkrát to nebolo nijaké „rozdelenie“, ani odchod, ale ústavná dohoda o „zániku“ tohto spoločného experimentu. Nepochybne spolužitie malo aj svoje plusy, ale čas sa jednoducho naplnil a Slováci si chceli spravovať svoje veci verejné už podľa svojho naturelu.
Možno práve preto máme teraz lepšie vzťahy ako v bývalom spoločnom štáte. Rád sa poprechádzam po Prahe, ešte radšej chodím na južnú Moravu a keď hrajú Česi finále v hokeji, tak držím im, lebo my sme tam už roky rokúce neboli.. Ale…
Vzhľadom na vrásky zo spolužitia sa mi zdá tých 11 minút propagandy na vznik ČSR v hlavnej spravodajskej relácii dosť veľký úlet, ktorý okorenila ešte aj slovakizovaná čeština vyslanej redaktorky z Prahy, ktorá okrem prízvuku dala aj nejaké tie bohemizmy a dokonca české slová…
Nepamätám sa však, že by 1. januára, na hlavný štátny sviatok Slovenskej republiky verejnoprávna RTVS mala tak obsiahly a ešte k tomu aj pozitívne propagandistický šot.
1.januára 2023, keď SR oslavovala 30. výročie boli k tejto udalosti dva nosné spravodajské šoty. Prvý s dĺžkou 3 min 53 sek a druhý 2 nim 44 sek. Spolu: 6 min 37 sekúnd. Bola k tomu aj publicistika, ale nie k meritu vzniku a navyše to bolo okrúhle 30. výročie!
Rok predtým (2022) hlavný spravodajský šot k vzniku Slovenskej republiky trval v spravodajstve RTVS len 2 min 24 sekúnd!
Takže takto sa nám tu žije v mediálnom a vraj verejnom éteri, kde by médium verejnej služby malo na 1.mieste slúžiť Slovenskej republike a slovenskému (štátotvornému) národu a prispievať k prehlbovaniu národnej hrdosti a identity na relatívne stále mladý štát.
Rafael Rafaj
O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vlastenec, autor, publicista, šéfredaktor, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá.
Ilustračné foto: Správy RTVS/screenshot
facebook/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…