Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré budú spoločne s DĽR a LĽR pripojené k Rusku. Šéf Kremľa zároveň priznal, že počas mobilizácie došlo k chybám…
Záporožská a Chersonská oblasť, ako aj DĽR a LĽR, budú na základe výsledkov referenda pripojené k Ruskej federácii.
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom vo štvrtok informovala britská stanica BBC.
Referendá o pripojení ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku prebiehali od minulého piatka do utorka tohto týždňa. Miestni proruskí predstavitelia v utorok večer po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia rozhodli o pripojení oblastí k Rusku.
Po podpísaní výnosov „o uznaní štátnej suverenity a nezávislosti Chersonskej a Záporožskej oblasti“ na Ukrajine bude v piatok nasledovať ďalší krok, keď budú o 15.00 h miestneho času v moskovskom Kremli podpísané dohody o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku.
Na základe týchto dokumentov sa k Rusku „pripoja“ Záporožská a Chersonská oblasť i dve samozvané republiky, ktoré na území Donbasu na východe Ukrajiny vyhlásili proruskí separatisti ešte v roku 2014.
Putin uznal nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) už vo februári tohto roku, tesne pred tým, ako ruská armáda 24. februára zaútočila na Ukrajinu.
Podobne Putin uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ tento krok nikdy neuznali za legitímny.
Ukrajina v reakcii na nedávne tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala svoj sľub, že tieto štyri regióny, ako aj Krym, získa späť.
Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie – vrátane novopripojených regiónov – všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.
BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom.
Túto napätú situáciu podľa agentúry AP zvyšuje tzv. čiastočná vojenská mobilizácia v Rusku i obvinenia zo spáchania sabotáže na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora, ktoré mali dodávať zemný plyn z Ruska do Európy.
K problémom Kremľa prispieva aj úspech Ukrajiny pri znovuzískaní častí svojho územia a problémy s mobilizáciou v Rusku, ktoré vo štvrtok priznal aj Putin.
Šéf OSN reaguje na výsledky ukrajinských referend: Nesmie to byť akceptované
Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok odsúdil plány Ruska na anektovanie okupovaných ukrajinských oblastí. Podľa jeho slov ide o „nebezpečnú eskaláciu“, ktorá „nemá v modernom svete miesto“.
„Akékoľvek rozhodnutie o pristúpení k anexii ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti nemá žiadnu právnu hodnotu a zaslúži si byť odsúdené,“ uviedol Guterres vo vyhlásení. „Nesmie to byť akceptované,“ dodal.
Akákoľvek anexia územia krajiny založená na použití sily podľa neho porušuje Chartu OSN a medzinárodné právo. Referendá v regiónoch sa konali uprostred vojny pod ruskou ozbrojenou okupáciou a mimo ústavného rámca Ukrajiny. „Nemožno ich nazvať skutočným prejavom vôle ľudu,“ uviedol.
Rusko ako jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN nesie podľa Guterresa osobitnú zodpovednosť za dodržiavanie Charty OSN. „Akékoľvek rozhodnutie Ruska pokračovať ďalej ohrozí vyhliadky na mier,“ uzavrel.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že všetky chyby pri čiastočnej mobilizácii v Rusku musia byť napravené. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá citovala ruskú agentúru RIA Novosti.
Putin povedal, že do armády by najprv mali byť povolávaní muži s vojenskými skúsenosťami a výcvikom v požadovaných špecializáciách.
„V priebehu tejto mobilizácie sa vynára veľa otázok a všetky chyby treba napraviť a zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti opakovali… Napríklad mám na mysli otcov mnohých detí alebo ľudí trpiacich chronickými chorobami alebo tých, ktorí už prekročili branný vek,“ povedal ruský prezident. Prvýkrát tak verejne pripustil, že „čiastočná mobilizácia“, ktorú vyhlásil minulý týždeň, neprebieha hladko.
Rusi verejne vyjadrili nespokojnosť s tým, ako bola mobilizácia vyhlásená, píše Reuters. Sťažovali sa tiež, že povolávacie rozkazy úrady posielali nespôsobilým mužom. Tisíce mužov v brannom veku sa po vyhlásení mobilizácie navyše rozhodli opustiť Rusko.
Podľa agentúry AFP povolali úrady vo Volgogradskej oblasti na juhozápade Ruska aj 63-ročného bývalého zamestnanca armády s cukrovkou. Povolávací rozkaz dostalo aj niekoľko ruských študentov. Stalo sa to napriek tomu, že ruský prezident podpísal v sobotu výnos, podľa ktorého nebudú povolávaní do armády študenti vyšších vzdelávacích inštitúcií.
Televízia CNN medzičasom priniesla informáciu, že už viac než 200-tisíc ľudí odišlo z Ruska do Gruzínska, Kazachstanu a členských krajín EÚ od stredy 21. septembra, keď ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Vyplýva to z údajov zhromaždených z viacerých krajín.
Námestník kazašského ministra vnútra v stredu uviedol, že od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku pred siedmimi dňami prišlo do Kazachstanu takmer 100-tisíc ruských štátnych občanov.
Ďalších najmenej 53 136 ľudí prekročilo v dňoch 21. – 26. septembra hranice na územie Gruzínska. CNN sa odvoláva na údaje gruzínskeho ministerstva pre vnútorné záležitosti z utorka.
Takmer 66-tisíc Rusov prišlo za posledný týždeň (19. – 25. septembra) na územie EÚ, oznámila v utorok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). To je o vyše 30 percent viac v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.
Počty odchodov z Ruska nezahŕňajú údaje z Mongolska a Arménska, kam ruskí občania tiež odchádzajú. K dispozícii nie sú ani oficiálne údaje od ruských úradov za obdobie od 21. septembra, dodáva CNN.
Na základe čiastočnej mobilizácie má byť povolaných 300-tisíc záložníkov ruských ozbrojených síl. Tisíce mužov v brannom veku sa následne rozhodli opustiť Rusko a v desiatkach ruských miest sa konali protesty proti mobilizácii, ktoré polícia rýchlo rozohnala.
Ide o cielenú propagandu s cieľom uškodiť Rusku? Video ukazuje rady áut čakajúcich na fínsko-ruských hraniciach po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin v stredu uprostred vojny na Ukrajine nariadil čiastočnú mobilizáciu záložníkov.
Ako uvádza portál APNews, ide o nepravdivé video, ktoré bolo natočené na hraničnom priechode Vaalimaa medzi Ruskom a Fínskom ešte 29. augusta, týždne predtým, ako Putin oznámil čiastočnú mobilizáciu ruských záložníkov na Ukrajinu.
Fínsky pohraničný úrad monitoruje premávku a vo štvrtok uviedol , že nárast dopravy na fínsko-ruských hraniciach je porovnateľný s typickou víkendovou premávkou.
Po Putinovom vyhlásení, používatelia známych sociálnych médií zrejme skreslili video zobrazujúce premávku na hraničnom priechode Vaalimaa vo Fínsku, asi tri hodiny jazdy od Petrohradu v Rusku.
Pôvodné video, ktoré bolo uverejnené na YouTube a TikTok 19. septembra ukazuje dlhý rad áut na hraničnom priechode. Používatelia sociálnych sietí potom klip vytrhli z kontextu a nepravdivo tvrdili, že zachytáva Rusov na úteku do Fínska.
Zdroj: hnonline.sk (1), (2) / ereport.sk / cas.sk / InfoVojna
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…
Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…
Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…