Európa

Rozhodnutie Chorvátska vstúpiť do eurozóny môže mať krátkodobé ekonomické výhody, ale z dlhodobého hľadiska môže predstavovať vážnu stratu suverenity

Rozhodnutie Chorvátska vzdať sa svojej meny v prospech eura a vstúpiť do schengenskej zóny EÚ bez hraníc už má svojich kritikov vrátane lídra pravicovej Strany konfederácie Krzysztofa Bosaka.

“Dnes ďalšia európska krajina stratila základný atribút suverenity: možnosť viesť menovú politiku a ovplyvňovať svoj finančný trh. Chorvátska vláda sa vzdala vlastnej meny, prijala euro, a tým dostala krajinu pod právomoc centrálnej banky z Frankfurtu nad Mohanom,” povedal líder Konfederatívnej strany Krzysztof Bosak.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Kritici eurozóny tvrdili, že eurozóna odoberá právomoci v oblasti menovej politiky národným štátom a prenáša ich na Európsku centrálnu banku so sídlom v nemeckom Frankfurte.

Rozhodnutie prijať menu euro mimoriadne poškodilo krajiny ako Španielsko, Grécko a dokonca aj Taliansko. Po zavedení eura sa oveľa dominantnejší severoeurópsky výrobný sektor už nemusel obávať, že tieto južné krajiny znížia hodnotu svojich mien, aby podporili svoje výrobné odvetvia. Okrem toho tieto južné krajiny museli súťažiť s lacným vývozom z ázijských krajín, ktoré tiež umelo udržiavali svoje meny lacné vďaka sile devalvácie mien. Španielsko, Grécko a dokonca aj Taliansko odvtedy zaznamenali vážne oslabenie svojich výrobných sektorov a nezamestnanosť mladých ľudí zostala mimoriadne vysoká.

Krajiny ako Maďarsko, Poľsko a Česko, ktoré si ponechali vlastné meny, si zachovali silné výrobné a vývozné odvetvia. Všetky tri krajiny však zápasia s rôznym stupňom inflácie, čiastočne preto, že ich slabšie meny spôsobujú, že dovážaný tovar ocenený v eurách a dolároch je oveľa drahší.

Vedúci predstavitelia EÚ chvália Chorvátsko

Politici z európskeho ľavicovo-liberálneho bloku zatiaľ oslavujú skutočnosť, že len 10 rokov po vstupe do Európskej únie sa bývalá juhoslovanská republika, ktorá získala nezávislosť v roku 1991, 1. januára 2023 stala členom eurozóny aj schengenského priestoru bez hraničných kontrol. Vedúci predstavitelia krajiny aj predstavitelia EÚ tento dvojitý úspech privítali ako uznanie pokroku, ktorý krajina s necelými 4 miliónmi obyvateľov v posledných rokoch dosiahla.

Vstup Chorvátska do eurozóny a jeho vstup do schengenského priestoru je dôkazom tvrdej práce a odhodlania krajiny, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu na slovinsko-chorvátskom hraničnom priechode v Bregane, kde ju pri príležitosti zrušenia hraničných kontrol sprevádzali chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, slovinská prezidentka Nataša Pirc Musarová, ministri zahraničných vecí príslušných krajín a podpredsedníčka Európskej komisie Dubravka Šuicová.

Na tlačovej konferencii von der Leyenová hovorila o význame tohto momentu v histórii Chorvátska. Európa sa bude usilovať o ochranu schengenského priestoru, ktorý je podľa maďarského spravodajského portálu Magyar Hirlap neustále vystavovaný skúškam.

Predsedníčka Komisie v príhovore v Záhrebe uviedla, že Schengen je vecou záväzku a vzájomnej dôvery: “V rámci zóny sme vzájomne závislí, ale vieme, že vám môžeme dôverovať a spoľahnúť sa na vás.”

Premiér Andrej Plenković uviedol, že 1. január 2023 je historickým dňom, v ktorom sa dosiahli strategické politické ciele Chorvátska. Zdôraznil, že Chorvátsko, ktoré ako jediné vstúpilo do eurozóny a schengenského priestoru v ten istý deň, je teraz jednou z 15 európskych krajín, ktoré sú členmi týchto dvoch integračných projektov a NATO.

Plenković poďakoval ministrom, ktorí pracujú na dosiahnutí týchto cieľov, a policajtom, ktorí strážia hranice. Povedal, že polícia je pripravená chrániť viac ako 1 350 kilometrov vonkajšej schengenskej hranice EÚ. Chorvátsko však nebude stavať plot na hranici a tejto zásady sa bude držať, povedal.

Vstup Chorvátska do Schengenu sa pre konzervatívcov, ako je maďarský premiér Viktor Orbán, považuje za svetlý bod, keďže ho vnímajú ako novú príležitosť na ochranu vonkajšej hranice Európy.

“Oslavujeme členstvo Chorvátska v Schengene, pretože nám to umožní presunúť živú silu z chorvátsko-maďarskej hranice, ktorú bolo potrebné chrániť aj doteraz, na maďarsko-srbskú hranicu. Znamená to, že budeme efektívnejší ako doteraz,” povedal Orbán začiatkom tohto týždňa.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago