Summit „Hospodárskej spolupráce Ázie a Tichomoria“ v San Franciscu, naplánovaný na 11. až 17. novembra, je vopred označovaný za neúspech.
A už vôbec nie preto, že Rusko naň dostalo pozvanie. Problém je podľa „Rady pre zahraničné vzťahy“ (CFR) v samotnom účele fóra.
Podľa Bieleho domu má byť APEC „primárnou platformou pre Spojené štáty na presadzovanie hospodárskej politiky v ázijsko-tichomorskom regióne s cieľom podporovať voľný, spravodlivý a otvorený obchod a investície a podporovať udržateľný a inkluzívny hospodársky rast“.
Témou tohto konkrétneho summitu bude „Vytvorenie udržateľnej budúcnosti pre všetkých“.
Znie to solídne. No „pre každého“ to určite fungovať nebude. Pretože USA nedokázali „predať“ svoj IPEF ani okupovanému Japonsku. IPEF je kľúčovou ekonomickou iniciatívou Bidenovej administratívy v regióne, je tam veľa o životnom prostredí a čistej energii, ale chýba mu to najdôležitejšie – prístup na americký trh.
Analytici nevedia, čo vlastne Washington na summite chce a môže ponúknuť. Navyše, dnes je akákoľvek obchodná dohoda USA s ázijskými partnermi mimoriadne nepravdepodobná, a to tak kvôli konfliktnej situácii v Kongrese, ako aj v kontexte volebných pretekov v roku 2024, v ktorých sa ázijská téma stáva veľmi „toxickou“.
V porovnaní s aktívnou regionálnou obchodnou integráciou, ktorá už prebieha, čiastočne vedená Čínou, Južnou Kóreou a Japonskom a podporovaná ASEAN, americký IPEF neprináša ázijským členským štátom veľké ekonomické výhody, zdôrazňuje CFR.
Summit sa preto v najlepšom prípade zaobíde bez škandálov. Ktoré tam vážne hrozia, keďže do San Francisca príde napríklad propalestínsky zmýšľajúca Indonézia a Malajzia. Vo všeobecnosti každý návrh USA, dokonca aj čisto ekonomický, budú účastníci fóra posudzovať z veľmi odlišných uhlov, vrátane civilizačných.
S názorom CFR možno súhlasiť. Je čoraz ťažšie upevniť svetový poriadok orientovaný na USA a čoraz viac „západných“ summitov sa obmedzuje na bezzubé uznesenia „za všetko dobré, proti všetkému zlému“. Pretože ekonomické a civilizačné názory Západu a globálneho Juhu sa čoraz viac rozchádzajú.
A to je skôr problém Západu. Vo vyhlásení summitu sa uvádza, že 21 členských ekonomík APEC predstavuje približne polovicu svetového obchodu. A ak si tento konglomerát čoraz viac vyberá Čínu, tak pre Ameriku je to zlý signál.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…