Byť prokurátorom, sudcom či policajtom je pocta. Vyzerá to však tak, že niektorí špeciálni prokurátori zabudli, akú profesiu vykonávajú, konštatuje minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD).
Odporúča, že ak chcú robiť politiku, prosím, dvere majú otvorené, ale pri výkone povolania vo verejnom záujme sa nemôžu rozhodovať svojvoľne, na základe politických alebo osobných preferencií. Zákon, iba ten musí byť pre nich smerodajný. Nie svojvôľa, politické, či osobné preferencie.
Nie svojvôľa, politické, či osobné preferencie.
Minister si pritom myslí, že káuz, ktoré skutočne spadajú pod ÚŠP, teda boj s vážnym organizovaným zločinom, je minimum. Za 20 rokov v politike si spomína na jednu kauzu z roku 2016, ktorú otvorila Zuzana Petková a týkala sa DPH.
„Prečo sa nešetrila? Prečo za tri a pol roka tento fantastický úrad neprišiel s nejakým potvrdením toho, čo tvrdili novinári?,“kladie vo videu otázku Kaliňák, podľa ktorého je to dôkaz toho, že tie veci boli vymyslené. Mnoho ľudí však prišlo o zdravie, minimálne dvaja o život a to podľa politika nie je cesta, ktorou chce vláda Smeru ísť. Pýta sa preto, aké zámery boli chránené smrťou Milana Lučanského, v ktorého prípade šlo o zneužitie práva.
„To isté platí o advokátovi Krivočenkovi, advokátovi Ribárovi a mnohých ďalších, kde všade rozhodli súdy, že to bolo v rozpore s Ústavou,“pripomína Kaliňák. Ten hovoril aj o neúmerne vysokých trestov. Ako príklad použil prípad vydierania, kde prokuratúra navrhovala 22 rokov, no skončilo to 22 mesiacmi za nepriamu korupciu. Tu ide podľa Kaliňáka o nepredvídateľnosť práva a o to, že prokuratúra si chce na obvinenom vynútiť nejaké priznanie.
„Ja si myslím, že prokurátori ÚŠP sa na krajských prokuratúrach naozaj majú čo naučiť,“hovorí Kaliňák, podľa ktorého by pre nich krajské prokuratúry mohli byť vzorom, pretože tie výkony, ktoré prokurátori z ÚŠP podávali na Špecializovanom trestnom súde boli podľa neho zahanbujúce. Situácia okolo ÚŠP je v dôsledku mnohých pochybení, ktoré konštatoval aj Ústavný súd, nenapraviteľná.
Minister prokurátorom ÚŠP vyčíta aj fakt, že nechodia na výsluchy obvinených, aj keď sa toho advokáti dožadujú. Nemajú čas na účasť na úkonoch prípravného konania, na pojednávaniach sú podľa neho častokrát iní, ako dozoroví prokurátori.
„Dá sa povedať, že táto úprava výrazne skvalitní trestné konanie,“ obhajuje návrh vlády na zrušenie ÚŠP minister s tým, že netreba porovnávať mediálne, ale odborné výkony prokurátorov ÚŠP. Zaradenie týchto ľudí pod generálnu prokuratúru a krajské prokuratúry preto podľa neho pomôžu aj im samotným, nie len právnemu systému.
„Koľko desiatok porušení ľudských práv musíme strpieť? Koľko rozhodnutí Najvyššieho, Ústavného či Európskeho súdu pre ľudské práva potrebujeme, kým si povieme, že niekde sa stala obrovská chyba? Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nie je o pomste. Je o návrate spravodlivosti. Ak chceme právny štát nemôžeme mať prokuratúru, ktorá systematicky koná protiprávne,“uzatvára Kaliňák v príspevku na Facebooku.
hlavnydennik.sk
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…