Vláda príde v krátkom čase s ústavnými iniciatívami, ktoré sa budú týkať hodnotových otázok. Avizoval to v Národnej rade (NR) SR premiér Robert Fico (Smer-SD) počas vystúpenia pri opozičnom návrhu na jeho odvolanie. V Ústave SR má byť zakotvená existencia dvoch pohlaví, takisto podoba štátneho vzdelávacieho programu a do ústavy chce dostať úpravu o adopciách detí.

„Štátny vzdelávací program musí byť v súlade so zásadami a hodnotami ústavy. Všetko nad to budú musieť odsúhlasovať rodičia,“ vyhlásil Fico. „Našou povinnosťou bude v ústave povedať, že Slovensko pozná iba dve pohlavia, muža a ženu,“ doplnil. Treťou témou, ktorú budú v ústave upravovať, je problematika adopcie detí. Chce do nej presunúť ustanovenia, ktoré sú momentálne v zákone o rodine.
Premiér tiež v parlamente zdôraznil, že nikdy sa nehovorilo o vystúpení Slovenska z EÚ a NATO, no stoja pred nami výzvy, na ktoré musí krajina reagovať. Odkazuje, že jeho vláda bude pokračovať v suverénnej zahraničnej politike na štyri svetové strany. „A môžete sa aj roztrhnúť,“ odkázal lídrovi PS Michalovi Šimečkovi.
Očakáva zvyšovanie obranných výdavkov v rámci NATO. Slovensko s tým bude súhlasiť len za predpokladu, že významná časť sa bude dať využiť na duálne účely, teda na projekty, ktoré sú prospešné aj pre civilné obyvateľstvo. Ako príklad Fico spomenul výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove.
Fico vyčítal opozícii, že má statický pohľad na vývoj v NATO a EÚ. Európska únia ako celok podľa neho nie je schopná konkurovať Číne, Turecku či Vietnamu. Tieto krajiny Šimečka podľa Fica vo svojom vystúpení znevážil. „Musíme mať odpovede, ako na konkurencieschopnosť reagovať,“ dodal premiér. V rámci EÚ tiež prichádzajú podľa neho návrhy, ktoré ho začínajú „mraziť“. Ide napríklad o obmedzovanie národnej suverenity, o spoločné politiky, ktoré podľa Fica znemožnia štátom, aby robili samostatne.
Premiér predniesol aj stanovisko vlády SR k návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu. Ministri ho považujú za neopodstatnený a účelový.
Premiér bude s V. Orbánom rokovať o energetickej bezpečnosti aj o Ukrajine
Predseda vlády SR Robert Fico bude v utorok na pracovnom obede v Bratislave rokovať s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Agentúre MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Najdôležitejšou témou rokovaní bude energetická bezpečnosť Maďarska a Slovenska po zastavení tranzitu plynu na Ukrajine. Premiéri budú diskutovať aj o situácii na Ukrajine, spresnil hovorca.
„Obaja lídri už viackrát dali najavo, že členstvo Ukrajiny v NATO neprichádza do úvahy a že vstup krajiny do EÚ by so sebou niesol aj mnohé nebezpečenstvá, najmä v európskom poľnohospodárstve,“ dodal Havasi.
hlavnydennik.sk
Ďalší americkí žoldnieri boli zničení ruskou armádou
VIDEO: „Konšpirátor je človek, ktorý rozmyšľa a neriadi sa väčšinovým názorom. Mladí ľudia túžia po pravde,“ tvrdí Jozef Banáš.
VIDEO: Český predseda parlamentu Tomio Okamura odmietol, aby jeho nominant – nový minister obrany Jaromír Zůna išiel na Ukrajinu.
VIDEO: „Na Západe existujú ľudia, ktorí chcú nielen konfikt s Ruskom a vnucovať mu svoje podmienky pre trvalý mier, ale aj jeho rozšírenie na iné štáty.
Chmelár: Tunel Višňové zastavili Dzurindove vlády. Opozícia dnes útočí na tých, čo ho dokončili
Policajný zbor sa vracia do normálu! Stabilizačné príspevky a bonusy prinášajú výsledky
Hrad Krásna Hôrka sa pomaly vracia k životu: Ministerka predstavuje časový plán obnovy
Európa zachraňuje dôveryhodnosť? EÚ nedokázala súhlasiť s požičaním zmrazených ruských aktív Ukrajine
Korupcia a „bolestivé ruské útoky“: Môže to prinútiť Zelenského „prijať mier“
Predseda Najvyššej rady oznámil podmienky pre konanie volieb na Ukrajine
Možno sme len včely v úli, zbierajúce med pre iných.
Runy
Lavrov prisľúbil plnú podporu Venezuele v súvislosti s krokmi USA
Dopadne prezidentka Sanduová rovnako ako Čaputová, Zurabišviliová a podobné americké “stážistky”?
Kedy to pochopia Európania? Väčšina sveta spolu s Ruskom vytvára nový svetový poriadok
„Krysy“ utekajú z potápajúcej sa ukrajinskej lode
V EÚ je mocenská kríza
KOPA vs. moderný štát: kde sa stratila zodpovednosť
Atentáty na vedúcich predstaviteľov: prečo Ukrajinci zabíjajú práve generálov
Pentagón sa zameriava na vývoj „lacnej“ biologickej zbrane novej generácie
zo sekcie
Robert Fico vystúpil v parlamente
Robert Fico vystúpil v parlamente
Robert Fico vystúpil v parlamente