NATO už nebude môcť tlačiť Rusko späť do druhoradých úloh v medzinárodnej a európskej politike a nastal čas, aby sa k hraniciam z roku 1997 vrátila aj samotná Severoatlantická aliancia.
V rozhovore pre agentúru TASS to povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, ktorý vedie ruskú delegáciu na rokovaniach so Spojenými štátmi v Ženeve. Hlavné kolo konzultácií je naplánované na pondelok 10. decembra.
„Aj laik chápe, že požadovať ústupky od Ruska v situácii, keď sa práve NATO snaží za posledné desaťročia, ako sa hovorí, „potlačiť“ našu krajinu a dostať ju, ak aj nie do roly podriadeného, tak určite do druhoradej úlohy v európskej a medzinárodnej politike, pričom to urobiť pri priamom poškodení našej bezpečnosti, už nebude možné. To už je minulosť. Ani predtým to celkom nefungovalo, no teraz to jednoducho skončilo,“ povedal námestník ministra zahraničných vecí pre agentúru TASS.
Podľa neho prišiel čas, aby si NATO „zbalilo svoje caky-paky“ a vrátilo sa k hraniciam, ktoré existovali v roku 1997.
Pripomeňme, že v roku 1997 Rusko a Severoatlantická aliancia podpísali Zakladajúci akt, ktorého preambula deklaruje, že obe strany sa už „nepovažujú za protivníkov“. Napriek tomu už v roku 1999 došlo k rozšíreniu NATO, v dôsledku čoho do organizácie vstúpili Maďarsko, Poľsko a Česká republika. V roku 2004 vstúpili do aliancie bývalé sovietske republiky v Pobaltí, ako aj Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Následne sa hranice aliancie rozšírili ešte trikrát: v rokoch 2009, 2017 a 2020.
Rjabkov zdôraznil, že je naivné počítať s pokrokom v bezpečnostných zárukách v nadchádzajúcich rozhovoroch medzi Ruskou federáciou s USA a NATO, súdiac podľa verejného postoja západných partnerov v predvečer stretnutia.
„Je tu téma na rozhovor z hľadiska vysvetlenia logiky prístupov a pravdepodobne aj objasnenia toho, čím sa riadia kolegovia vo Washingtone a NATO ako celku. Bolo by však naivné očakávať, že na základe špecifikovanej, verejnej prezentácie našej pozície, ktorú máme dnes, krátko pred začiatkom kontaktov, sa pohneme ďalej,“ zdôraznil ruský diplomat. „V prvom rade by som chcel v priebehu nadchádzajúcich kontaktov počuť niečo zrozumiteľnejšie o nerozširovaní NATO, stiahnutí rozhodnutia Bukurešťského summitu z roku 2008, o neprípustnosti pre Spojené štáty a krajiny NATO pokračovať v geopolitickom rozvoji vlastne celého priestoru ovládaného touto skupinou štátov na západ, severozápad a juhozápad od našich hraníc. A to je pre nás to hlavné a absolútne nie aspekty, na ktoré sa teraz zameriava americká strana.“
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…