Ešte k 17. novembru: Na čo neslobodno zabudnúť
Máme po oslavách štátneho sviatku 17. novembra. Zámerne som počkal niekoľko dní, či si niekto vo verejnom priestore spomenie na najdôležitejší odkaz 17. novembra 1989.
Hovorím o tom, že udalosti, súvisiace so 17. novembrom 1989 otvorili cestu na vznik Slovenskej republiky.
Režimy sa menia, ale štáty zostávajú. V tomto prípade zmena režimu znamenala aj možnosť vzniku našej modernej štátnosti, čo je oveľa významnejší fakt, ako samotná zmena politického režimu.
Rozpad štátu sa začal už od prvých novembrových dní roku 1989, hoci si to vtedy nikto neuvedomoval. V Prahe vzniklo Občanské forum, na báze ktorého sa tvorili české politické strany a v Bratislave Verejnosť proti násiliu, z ktorého sa generovali slovenské politické strany.
Spontánne vznikali nové politické strany v Čechách aj v Slovensku, pričom nevznikla ani jedna celoštátne pôsobiaca strana. Zánikom KSČ prestala existovať jediná celoštátne pôsobiaca politická strana. Vznik systémov politických strán slovenských a českých, od samotného začiatku separátnych, položil základ k zániku štátu.
Už v prvých slobodných voľbách v r 1990 v Čechách kandidovali české politické strany a v Slovensku slovenské politické strany, ale žiadna celoštátna. To bol základ ku vzniku dvoch od seba izolovaných politických systémov, medzi ktorými nebol žiadny prienik.
Tým sa systémovo začal rozpad česko-slovenského štátu. Mám problém ako nazývať náš minulý štát, pretože počas svojej existencie osemkrát zmenil svoj názov.
Vznikol ako Česko-Slovensko a zanikol ako Česká a Slovenská federatívna republika.
Štáty menia svoj názov len výnimočne, osemkrát zmenený názov je jasnou známkou, že ten štát nebol vnútorne stabilný.
ČSFR neustále menila svoj názov, pretože nebola schopná vyriešiť slovenskú otázku. Presne kvôli tomu aj dvakrát zanikla.
Mnohí naši politici a poslanci sú rozhorčení a sklamaní z postojov súčasných českých politických špičiek k slovenskej politickej reprezentácii. Keby poznali historické súvislosti, videli by, že Fiala, či Pavel sa ku Slovákom správajú presne tak isto, ako sa správali Masaryk, Beneš, Gottwald, či Havel. Česká politika vo vzťahu k Slovensku sa vôbec nezmenila.
Dr. Štefan Paulov
O autorovi: MUDr. Štefan Paulov je lekár, kardiológ. Bol poslancom Federálneho zhromaždenia v Prahe a hlasoval za zánik ČaSFR. Aktuálne pôsobí vo Vlasteneckom inštitúte Petra Šveca.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…