Žiadame parlament, aby jasne vymedzil a obmedzil kompetencie Čaputovej úradníckej vlády. Dočasní úradnícki ministri tu majú byť na to, aby kúrili a svietili, nie na to aby rozdávali Sorošovej nadácii 21 miliónov eur a menili imigračnú politiku Slovenska, vyhlásili poslanci hnutia Republika k ich návrhu na Uznesenie NR SR.
Blíži sa koniec prebiehajúcej schôdze parlamentu a dovolenkové obdobie. Nechceme sa dožiť prekvapení, kedy Čaputovej vláda rozhodne o zásadných otázkach, na ktoré nemá mandát parlamentu, ani občanov Slovenskej republiky, argumentujú predkladatelia.
Uhríkovci navrhujú, aby NR SR vyzvala úradnícku vládu Slovenskej republiky a jej jednotlivých členov, aby rešpektovali svoj dočasný a úradnícky charakter a zdržali sa rozhodovania o závažných otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky.
Dokument má súčasne pripomenúť úradníckej vláde a jej jednotlivým členom, že svoje pozície zastávajú bez mandátu od občanov a bez vyslovenej dôvery Národnej rady Slovenskej republiky, a preto musia svoje právomoci vykonávať striktne v súlade s ústavnými a demokratickými princípmi Slovenskej republiky vyhýbajúc sa zásadným a kontroverzným rozhodnutiam.
Prezidentka Slovenskej republiky vymenovala dňa 15. mája 2023 historicky prvú úradnícku vládu SR. Vychádzajúc z materiálneho jadra Ústavy Slovenskej republiky a z princípov parlamentnej demokracie, vláda Slovenskej republiky odvodzuje svoju legitimitu od zákonodarného zboru (NR SR), ktorému sa zodpovedá a ktorý jej vyslovuje dôveru.
Nakoľko súčasná úradnícka vláda má charakter vlády prezidentskej, čo znamená, že jej členov vrátane predsedu a podpredsedov menovala samostatne prezidentka Slovenskej republiky, takáto vláda nemá mandát od občanov a zatiaľ ani dôveru NR SR.
Kompetencie takejto vlády však Ústava Slovenskej republiky vyslovene neobmedzuje, a preto členovia úradníckej vlády môžu nadobudnúť mylný dojem o svojej plnohodnotnej autorite rozhodovať o najzávažnejších otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky aj napriek tomu, že nikto z členov úradníckej vlády neprešiel demokratickými voľbami a nezískal mandát od občanov.
Toto riziko môže byť obzvlášť zvýraznené zrejmou dočasnosťou ich úradníckeho poverenia, čo môže niektorých členov vlády viesť k pokušeniu prijímať motivované závažné rozhodnutia v kontroverzných témach, keďže sú si vedomí, že o pár mesiacov svoje pozície opustia a občanom sa za svoje rozhodnutia v nasledujúcich voľbách zodpovedať nebudú (pokiaľ len neplánujú vstup do politickej súťaže).
Je preto potrebné, aby Národná rada Slovenskej republiky ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán SR striktne vymedzila právomoci úradníckej vlády a takúto vládu vyslovene vyzvala a zaviazala, aby svojimi rozhodnutiami alebo rozhodnutiami jej jednotlivých členov neprekračovala resp. nezneužívala svoje právomoci a kompetencie rešpektujúc svoj dočasný a úradnícky charakter, píše ds v dôvodovej správe k príslušnému uzneseniu.
skspravy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…