Televízia Markiza priniesla informáciu, že elektronika, ktorá bola študentom a žiakom poskytnutá v projekte Digitálny žiak, končí v záložniach. Remišová (Za ľudí), ktorá tento projekt mala ako ministerka vo svojej kompetencii reaguje – je to hoax.
Reportáž, ktorá vznikla na základe anonymného podnetu hovorí o tom, že ľudia z niektorých osád elektroniku, ktorú ich deti dostali v rámci projektu Digitálny žiak, ich odniesli do záložní. Potvrdzuje to aj starosta jednej z obcí a vedia o tom aj mnohí obyvatelia. Spoluorganizátor projektu upozorňuje, že ide o trestný čin a niektoré prípady už vyšetruje aj polícia. Podľa Veroniky Remišovej ide len o zanedbateľný počet ľudí, ktorí s technikou takto naložili, pritom väčšina rodičov jej za projekt ďakuje. Ešte v marci pritom Martin Dorčák (Hlas-SD) upozornil, že v tomto projekte ide o niečo trošku iné, ako o vzdelávanie detí.
Hoci sa zaviazali, že s technikou, ktorú rodiny dostali v projekte Digitálny žiak nesmú kupčiť, podľa TV Markíza za notebook dostanú v niektorých záložniach sto eur, za tablet tretinu. Reportáž pritom vznikla na základe anonymného telefonátu. Elektroniku do záložne v Prešove údajne nosia Rómovia z jednej z neďalekých obcí. Niektorí z osady sa tešia z toho, že deti sa budú mať na čom učiť, o podobných prípadoch počuli, ale oslovení obyvatelia sú toho názoru, že notebook nie je ich, ale ich dieťaťa, preto mu ho nepredajú.
„Áno, mám takú vedomosť, ale nie naša obec, ale iné obce, že to dávajú do záložne,“konštatuje Attila Géňa, starosta obce Žehňa. Jeho slová potvrdzuje aj terénny sociálny pracovník. Mário Lelovský, predseda Digitálnej koalície upozorňuje, že ak sa tak deje, ide o trestný čin. Všetky záložne o projekte preventívne informovali, napriek tomu podobné prípady už vyšetruje aj polícia.
Bývalá ministerka investícií a rozvoja Remišová, ktorá projekt zastrešovala, sa bráni. Podľa nej bola reportáž zameraná proti Digitálnemu príspevku, ktorý zaviedla pre viac, ako 150-tisíc žiakov.
„Skutočnosť je taká, že len pár jedincov (menej ako 10) z 30 000 žiakov, ktorí už digitálny príspevok dostali, dalo svoje digitálne zariadenie do záložne. Mrzí ma, že televízia takýmto neobjektívnym podávaním informácií nahráva extrémistom a prispieva k šíreniu nenávisti voči ľuďom, medzi ktorými sa našlo, áno, pár nezodpovedných osôb. Je to voda na mlyn Mazurekovi a jemu podobným, ktorí to už aj zneužili nechutným spôsobom. Pri takomto uvažovaní by však podporu štátu nemohol dostať nikto, pretože vždy sa nájde zopár podvodníkov, ktorí podporu štátu zneužijú,“ konštatuje Remišová na sociálnej sieti.
Remišová ďalej v statuse uvádza, že prípady, ktoré boli zistené už rieši polícia a partner projektu Digitálna koalícia už kontaktovala žiadateľov, že v takomto prípade ide o trestný čin.
„Áno, stalo sa, že to boli Rómovia, ktorí mali takéto správanie, ale práve preto je do projektu zapojených viac ako 50 komunitných centier a Úrad Rómskeho splnomocnenca. Navyše všetky zariadenia vybavila Digitálna koalícia špeciálnym kódom,“ oznamuje Remišová s tým, že ide len o zlomok z tých, ktorým táto iniciatíva pomáha.
„V rámci projektu sme dostali a stále dostávame desiatky správ od rodičov, ktorí ďakujú za túto iniciatívu. A rozhodne nezdieľam názor, že kvôli piatim prípadom je lepšie nerobiť vôbec nič. Problémy chudobných komunít sa nevyriešia šírením nenávisti založenej na nepravdivých alebo skreslených informáciách,“ adresuje pochybovačom Remišová s tým, že iniciatívu, ktorú MIRRI za jej vedenia realizovalo z eurofondov vyzdvihla aj Európska komisia.
„Sú žiaci, ktorým tieto notebooky výrazne pomôžu, má to jedno obrovské „ale“. Dovolím si tvrdiť, že tento projekt je aj biznisom strany Za ľudí,“ hovoril ešte v marci Martin Dorčák. Dokazuje to tým, že hlavnými veriteľmi strany sú Peter Zálešák a Ján Tomáš.
„Podľa stránky Za ľudí im stránka dlhuje 1,5 milióna eur. Títo dvaja páni vlastnia jeden z najväčších elektrodomov na Slovensku, ktorý patrí medzi najväčších predajcov notebookov,“ vysvetľuje Dorčák, ktorý tvrdí, že ďalšie peniaze od štátu strana Za ľudí podľa preferencií nezíska treba niečo vymyslieť.
„A preto prichádza projekt Digitálny žiak. Spokojná bude pani Remišová, že sa zbaví dlhu, spokojní budú jej veritelia, ktorí na tom kráľovsky zarobia a spokojné budú aj deti, že majú nové notebooky,“ konštatoval Dorčák.
hlavnydennik.sk
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…