Výroba keramiky z pálenej hliny patrí k najstarším zamestnaniam na Slovensku a pre archeológov sú úlomky keramiky vodidlom pri datovaní jednotlivých kultúr.
Najstarší písomný doklad o hrnčiarstve pochádza z roku 1416 z Pozdišoviec. Prvý hrnčiarsky cech na území dnešného Slovenska vznikol v roku 1475 v Bardejove.
Rozkvet hrnčiarstva súvisel s praktickými potrebami vidieckych domácností, pre ktoré hrnčiari vyrábali rôzne druhy úžitkového riadu. Hrnčiari pracovali najmä v zime a svoj tovar predávali na trhoch a jarmokoch.
Príchodom habánov na západné Slovensko sa začala rozvíjať výroba fajansového riadu. Na túto tradíciu nadviazala výroba keramiky na západnom Slovensku, známa je napríklad holíčska fajansa.
Z viacerých stredísk ľudového hrnčiarstva postupne vznikli centrá keramiky, z ktorých k najznámejším patrila Modra (majolika), Pozdišovce, Dechtice, Sekule a Dobrá Voda. Mnohé sa udržali dodnes. V Modre je možné navštíviť fabriku na výrobu majoliky a vyskúšať si vyrobiť i vlastný výrobok.
Zdroj: Dajama
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…