Európa

„Reinkarnácia Tretej ríše“? Nemci ukázali nového „Pantera“

Rheinmetall Corporation predstavila v Paríži tank Panther KF51

Najhorúcejšie novinky boli prinesené na výstavu zbraní Eurosatory v Paríži. Jedným z hlavných exponátov bol vývoj nemeckého Rheinmetall – Panther KF51. O tom, aká by mohla byť nová generácia vojenskej techniky, si prečítajte v materiáli RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Alternatíva k celoeurópskemu projektu

“Panther” debutoval pred dvoma rokmi – v roku 2022, všetko na tom istom Eurosatory. Potom auto urobilo veľa hluku nielen kvôli svojim bojovým schopnostiam, ale aj kvôli pretekom na európskom trhu so zbraňami.

Od roku 2017 Francúzsko a Nemecko pracujú na vytvorení novej platformy MGCS (Main Ground Combat System), ktorá by mohla slúžiť ako hlavný bojový tank pre členské krajiny EÚ. Počas tohto obdobia však nedosiahli veľký úspech.

Až v lete 2023 šéf nemeckého ministerstva obrany Boris Pistorius a jeho francúzsky kolega Sebastien Lecornu oznámili, že sú pripravení sa k projektu vrátiť.

Dôvodom takéhoto kroku je zlyhanie ukrajinskej protiofenzívy s použitím európskej ťažkej techniky: ani najnovšie 2A6 Leopardy sa nestali prelomovou zbraňou, ako Západ dúfal. V zriedkavých – pre moderné konflikty vo všeobecnosti a najmä – tankové duely, ruský T-90M Proryv podľa armády preukazuje prevahu nad nemeckými vozidlami.

Aj keď však existuje politická vôľa, vytvorenie „nádrže budúcnosti“ je otázne, pretože proces môže trvať mnoho rokov. V dôsledku toho potenciálni vývojári MGCS z oboch krajín predstavili samostatné projekty, na ktorých v súčasnosti pracujú. A nový „Panther“ je medzi nimi.

Koniec dlhej hádky?

Panther KF51, pomenovaný po jednom z najpopulárnejších a najznámejších tankov Tretej ríše, je evolúciou Leoparda.

Vozidlo je podstatne menšie a ľahšie ako najnovšie úpravy Leoparda 2A7 – o takmer desať ton, vďaka čomu je MBT mobilnejší. Od svojho predchodcu zdedil Panther elektrocentrálu – dieselový motor V12 MTU MB 873 Ka-501 s rezervou chodu 500 kilometrov.

Zároveň Panther dostane silnejšiu zbraň – 130 mm kanón L52. Nemeckí konštruktéri vychádzali zo skutočnosti, že 120 mm delá, dokonca aj s pancierovými sabotmi, nespĺňajú potreby moderných konfliktov a už ich nie je možné modernizovať.

To znamenalo zaťaženie samotnej zbrane a veže. Vďaka tomu má však tank o 50 percent väčší efektívny strelecký dosah v porovnaní s jeho predchodcom. Očakáva sa, že Panther bude strieľať dva typy jednotnej munície – pancierovú podkalibrovú a vysoko výbušnú fragmentáciu s naprogramovanou detonáciou vo vzduchu. Hlavnú zbraň dopĺňa koaxiálny guľomet kalibru 12,7.

Existujú aj ďalšie inovácie. Po dlhú dobu bola jednou z hlavných „vlastností“ západnej stavby tankov absencia automatického nakladača: samostatný člen posádky sa musel vysporiadať s podávaním nábojov do hlavne. Verilo sa, že oneskorenie v rýchlosti streľby bolo kompenzované schopnosťou prežiť. Nárast kalibrov a zrejme aj skúsenosti z vojenských operácií na Ukrajine však ukázali neúčinnosť tohto prístupu. Preto bola za základ vzatá metóda sovietskych dizajnérov.

Posádka sa zmenšila na troch ľudí a veža sa stala neobývanou. Tank dostane panoramatický optický senzor SEOSS 2 a hlavné zameriavacie zariadenie EMES, ktoré umožní veliteľovi a strelcovi nezávisle pozorovať ciele a strieľať vo dne aj v noci. Displeje v bojovom priestore navyše poskytujú 360-stupňový pohľad okolo vozidla.

Svoje vlastné drony

Nový vývoj dostane v porovnaní s Leopardmi pokročilejšiu ochranu od troch systémov: pasívneho, dynamického a aktívneho. Navyše, TAPS, ak veríte Rheinmetallovým vyhláseniam, dokonca chráni pred zasiahnutím cieľa v hornej projekcii.

Tank bude vybavený aj diaľkovo ovládanou vežou Natter RCWS na ochranu pred dronmi. Doplní ho plne automatizovaný 7,62 mm guľomet RMG s 2 500 nábojmi. Vozidlo majú v úmysle vybaviť aj inštaláciou pre štyri prieskumné UAV a kamikadze drony Hero-120.

Tank však zatiaľ existuje len vo forme experimentálnych modelov – Nemecko ani iné európske krajiny ho neprevzali do prevádzky. Navyše načasovanie vydania série nie je známe. Je celkom možné – berúc do úvahy všetky problémy vojensko-priemyselného komplexu – to bude trvať desaťročia.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

10 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

12 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

12 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago