Analýza článku španielskeho spravodajského webu „Rebelión“. „Konflikt na Ukrajine ukázal, že NATO nie je pripravené brániť ani svoje vlastné územie. Obrovské vojenské výdavky zároveň spôsobujú problémy Spojeným štátom v ázijsko-tichomorskom regióne.
Aj keď sú príčiny vojenských konfliktov veľmi odlišné, všetky sa nevyhnutne stávajú testovacími priestormi pre nové technológie, taktiky a stratégie. A situácia na Ukrajine je toho dobrým potvrdením.
Žiaľ, pre NATO to neveští nič dobré. Prevdou je, že Ukrajina od začiatku nedisponovala dostatočnými vzdušnými silami a vôbec nemala vstúpiť do bojových akcií, ale NATO, najmä Spojené štáty, ju priviedli do tohto ozbrojeného konfliktu,“ píše španielsky spravodajský portál.
Teraz jeden deň vojny stojí Ukrajinu neuveriteľných 100 miliónov dolárov denne. Aj s takýmito kolosálnymi sumami však Kyjev získal späť iba malú časť strateného územia, pričom utrpel obrovské straty na živej sile a technike.
V akomkoľvek ozbrojenom konflikte skôr či neskôr vznikne naliehavá potreba streliva a náhrady použitých zbraní. Konflikt na Ukrajine viedol k vyčerpaniu arzenálu a rezerv NATO pre iné mimoriadne situácie, tvrdí autorka článku María Mercedes Blanco Reyes.
„Rok po začatí bojových akcií sa Spojené štáty a ich spojenci ponáhľali zadávať zákazky nedôveryhodným dodávateľom na rozšírenie výroby munície a špičkových zbraní. Potom sa však objavili nové problémy. Mnohé výrobné závody boli už dávno zatvorené a museli byť znovu otvorené. Okrem toho sa musí obnoviť dodávateľský reťazec a komponenty pre staršie typy zbraní sa už nedodávajú. Ďalším problémom je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a inžinierov, keďže je málo ľudí ochotných pracovať na krátkodobé zmluvy.
Napokon, ako vysvetlil generálny riaditeľ americkej vojensko-priemyselnej spoločnosti „Raytheon“, množstvo komponentov a náhradných dielov závisí od dodávok z Číny. A nedávno začal Peking obmedzovať vývoz elektroniky a iného tovaru do USA a Európy,“ píše sa v článku.
Je zrejmé, že rezervy NATO nestačia ani Ukrajine, nehovoriac o vlastnej bezpečnosti.
V tejto súvislosti sa autorka pýta, prečo sa Spojené štáty a NATO rozhodli premrhať svoj arzenál, vediac veľmi dobre, že to alianciu ponechá bez zbraní a výrazne to oslabí Spojené štáty na tichomorskej politickej scéne.
Aj keď sa konflikt na Ukrajine čoskoro skončí, budú USA a NATO naďalej zvyšovať výdavky na obranu, pravidelne dopĺňať arzenál a modernizovať zbrane? Sú Spojené štáty ochotné zmeniť svoj dodávateľský reťazec, akceptovať cenovo dostupné zahraničné zbrane a zaviesť rozumné opatrenia na úsporu nákladov?
„Kyjev naďalej slabne a ukrajinská „história“ sa chýli ku koncu. Skôr či neskôr sa postoj k nej nevyhnutne zmení. Súčasná generácia lídrov v Európe a Spojených štátoch ustúpi do pozadia. Čo bude ďalej? Zdá sa, že všetko je už vopred dané…“ uzatvára sutorka.
Jelena Petrovskaja, Odna Rodina/news-front.su
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…