Zatiaľ čo mnohostranná deštrukcia, ku ktorej došlo a prebieha v ukrajinskom konflikte, je predmetom hlbokého znepokojenia, existujú dve súvisiace záležitosti, ktoré by mali spôsobiť ešte väčšie obavy a znepokojenie.
Po prvé, je hlboko znepokojujúce, že napriek tomu, že uplynulo 16 mesiacov konfliktu, dnes sa nezdá, že by došlo k nejakému prelomu v nastolení mieru.
Po druhé, mnohí dobre informovaní analytici opakovane vyjadrili varovanie, že
čím viac sa táto vojna bude predlžovať, tým väčšie je riziko, že zástupná vojna medzi Ruskom a USA/NATO prerastie do priamej konfrontácie medzi dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami, a teda do jadrová vojna a tretia svetová vojna s konečným deštruktívnym potenciálom ukončiť väčšinu života na Zemi.
Mnoho ľudí si myslí, že svetoví lídri nikdy nemôžu byť takí neracionálni, aby dovolili dospieť do takého štádia, no potom by sa mali zamyslieť aj nad tým, prečo takéto varovania v súvislosti s ukrajinským konfliktom častejšie vydávajú viacerí významní a dobre- informované osoby.
Jedným z dôležitých faktorov je, že na určitý čas môžete zvládnuť podmienky vysokého napätia medzi najväčšími jadrovými zbraňovými veľmocami, ale ak sa podmienky vysokého napätia predĺžia na neurčitý čas, potom sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa vymknú spod kontroly, aj keď neúmyselne. (kvôli nedorozumeniam alebo zlým úmyslom niekoho alebo podozreniam alebo náhlym okolnostiam alebo technickým chybám v riadení útočných a obranných zbraňových systémov).
Základným a úplne základným bezpečnostným pravidlom je, že by sme sa mali vyhýbať tomu, aby sme robili čokoľvek alebo sa nezaplietli do čohokoľvek, v čom je šanca na nadmerne vysoké zničenie. Toto základné bezpečnostné pravidlo porušilo svetové vedenie, ktoré tým porušilo aj svoj mandát na zabezpečenie najzákladnejších bezpečnostných podmienok na svete.
Preto je teraz najväčšou naliehavosťou vyhnúť sa možnosti veľmi veľkej katastrofy v blízkej budúcnosti, okrem zastavenia prebiehajúcej deštrukcie. Najlepšie sa to dosiahne okamžitým a bezpodmienečným prímerím, po ktorom budú nasledovať dlhé rokovania, kým sa nevyriešia rôzne sporné otázky.
Bezpodmienečné prímerie je v tejto chvíli mimoriadne dôležité, pretože ak začnete zavádzať podmienky, postoje oboch strán k niektorým dôležitým otázkam sú také odlišné, že prímerie sa jednoducho nedosiahne. Zároveň, ak nedôjde k prímeriu, ak boje pokračujú, deštrukcia pokračuje, potom každý ďalší deň konfliktu zvyšuje horkosť, znižuje možnosti mieru a zvyšuje možnosť katastrofy.
Áno, podmienečné prímerie bolo možné v marci až apríli 2022, keď sa v počiatočnom štádiu vynaložili veľmi vierohodné mierové snahy o vyjednanie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré však USA a Spojené kráľovstvo sabotovali.
Ak sa teraz zvýšia podmienky týkajúce sa územia a členstva v NATO atď., potom sa stanovované pozície oboch strán líšia natoľko, že prímerie jednoducho nebude možné. Preto sa musí začať prímerím a potom sa počas dlhých rokovaní môžu vyriešiť ďalšie aspekty bez toho, aby došlo k skutočným bojom.
Úloha OSN má byť, samozrejme, veľmi dôležitá nielen pre mier medzi Ruskom a Ukrajinou, ale aj pre zabránenie oveľa väčšej katastrofe, ale žiaľ, OSN bola natoľko marginalizovaná vo veciach tak zásadnej dôležitosti, že toho nie je veľa. nádej od OSN na zabezpečenie bezpodmienečného prímeria, hoci stále môže existovať určitá nádej pre úlohu OSN pri jeho realizácii.
Súvisiacou otázkou je, či ukrajinský režim v súčasnosti postupuje na základe starostlivej ochrany bezpečnosti a blaha ukrajinského ľudu, alebo sa riadi užšími úvahami o sile určitých sekcií, ktoré sú prehnane nepriateľské voči samotnej myšlienke stabilný mier s Ruskom. Odvodzujú tieto sekcie svoju moc do veľkej miery od USA/NATO? Dokedy ich budú USA tlačiť a podporovať na ceste trvalého nepriateľstva voči Rusku?
Je možné presvedčiť USA, aby prešli na menej agresívnu úlohu, ktorá má viac priestoru pre mierové návrhy, ako je bezpodmienečné prímerie? Môžu niektorí z jeho západných spojencov presvedčiť USA, aby sa posunuli smerom k takejto úlohe, alebo sa budú len riadiť tým, čo hovoria USA? Môže mierové hnutie v rámci USA a na svetovej úrovni prispieť k nastoleniu skorého mieru počnúc bezpodmienečným prímerím? Môžu niektoré neutrálne krajiny prispieť k mieru?
Toto sú len niektoré z otázok, ktoré si musia klásť a skúmať ľudia oddaní mieru. To, čo je skutočne veľmi dôležité a musí byť prvou prioritou, je pokúsiť sa dosiahnuť bezpodmienečné prímerie a potom pokračovať v práci na zlepšovaní dobrej vôle a ďalších podmienok potrebných na vyjednanie ďalších otázok. Prímerie a mier musia byť zachované, aj keď rokovania trvajú dlho.
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…