zaujímavosti

Rastliny zažívajúce stres „kričia“

Skutočnosť, že kráľovstvo flóry je oveľa zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá, je známa už dlhú dobu. V posledných rokoch vedci zistili, že rastliny počujú približujúci sa opeľujúci hmyz, vzájomne sa varujú pred nebezpečenstvami a dokonca vedia počítať.

Ako sa však ukázalo, nie sú to všetky prekvapenia, ktoré svet rastlín skrýva. Nedávno odborníci z Tel Avivskej univerzity prvýkrát zaznamenali zvuky, ktoré vytvára rastlina prežívajúca stres.

Itzhak Khait a jeho kolegovia zistili, že paradajky a tabak vydávajú zvukové signály pri nedostatku vody alebo rezaní stoniek. Je pravda, že frekvencie, pri ktorých rastliny „hovoria“, ľudským uchom nie je možné počuť. Podobná reakcia sa pozorovala pri prerezávaní stoniek. Orezané paradajky produkovali v priemere 25 zvukov za hodinu. Tabak vydával signály trochu častejšie ako počas sucha – v priemere 15-krát za hodinu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podľa pozorovaní Chaita a jeho kolegov sa „výkrik“ v závislosti od situácie líšil aj v intenzite. Napríklad dehydratované tabakové rastliny vydávali hlasnejšie zvuky ako strihané.

Vedci to všetko zistili vďaka umelej inteligencii. Naučil sa špeciálny algoritmus na rozpoznanie intenzity a frekvencie vibrácií vyžarovaných zo zelených experimentálnych predmetov a na ich odlíšenie od šušťania listov, zvukov dažďa, vetra a iných skleníkových zvukov sa špecializuje na výskum života rastlín. Vedec už niekoľko rokov študuje molekulárnu biológiu a ekológiu. Vo svojom experimente vedec umiestnil špeciálne mikrofóny vo vzdialenosti 10 centimetrov od rastlín. Citlivé zariadenie zachytilo vibrácie v ultrazvukovom rozmedzí (od 20 do 100 kilohertz).

Prvýkrát vedci dokázali zaznamenať zvuky, ktoré vydávajú rastliny na pomerne veľkú vzdialenosť – asi desať centimetrov.

Experiment ukázal, že v podmienkach nedostatočného zalievania produkujú rastliny paradajok v priemere 35 “výkrikov” za hodinu a tabak 11.

Podobná reakcia bola pozorovaná aj pri rezaní stoniek. Orezané paradajky vytvárali v priemere 25 zvukov za hodinu. Tabak vydával signály trochu častejšie ako počas sucha – v priemere 15-krát za hodinu.

Podľa pozorovaní Khaita a jeho kolegov sa „výkrik“ v závislosti od situácie líšil aj v intenzite. Napríklad dehydrované tabakové rastliny vydávali hlasnejšie zvuky ako strihané.

Vedci to všetko zistili vďaka umelej inteligencii. Špeciálny algoritmus naučili rozoznávať intenzitu a frekvencie vibrácií vyžarovaných z experimentálnych rastlín ako aj odlišovať ich od šušťania listov, zvukov dažďa, vetra a iných zvukov v skleníku.

Ako presne rastliny vydávajú zvuky? Predtým odborníci používajúci senzory umiestnené priamo na stonkách zaznamenávali vibrácie vznikajúce pri tzv. kavitácii (tvorba a výbuch vzduchových bublín vo vnútri xylému). Xylém je rastlinný analóg krvných ciev, ktorého hlavnou úlohou je dodávať vodu a živiny z koreňov do listov.

Khait a jeho kolegovia naznačujú, že zvukové efekty, ktoré identifikujú, môžu súvisieť aj s kavitáciou. Aj keby boli odhady experimentátorov správne, zatiaľ nikto nebol schopný zaregistrovať takéto zvuky v takej značnej vzdialenosti od rastlín.

Tento jav, ktorý objavili izraelskí odborníci, môže mať hlboký biologický význam. Napríklad hmyz dobre vníma ultrazvukové vlny. Preto po vypočutí „volania o pomoc“ môžu niektoré druhy hmyzu odmietnuť uložiť vajíčka na „neperspektívnu“ rastlinu.

Okrem toho je pravdepodobné, že iné rastliny budú „počuť“ výstražný signál o nedostatku vody a môžu dokonca prijať opatrenia na vlastné prežitie, hovoria biológovia.

V predtlači vedeckého článku autori tvrdia, že výsledky experimentu, ktorý získali, pomôžu zmeniť pohľad na kráľovstvo rastlín, ktoré sa doteraz stále považovalo za „pasívne a tiché“.

Mimochodom, Khait a jeho kolegovia sú si istí, že nielen paradajky a tabak „informujú“ o problémoch. V rámci prípravy na ďalší vedecký projekt vedci už zaznamenali ultrazvukové vibrácie vychádzajúce z kaktusu z rodu mammillaria, ako aj z corymbolisu.

Podľa autorov štúdie sa ich objav môže stať novou stránkou v poľnohospodárstve. Počúvaním plodín poľnohospodári vopred určia problém, ako napríklad možný nedostatok vody a zabránia vysychaniu budúcich plodín.

Je potrebné vykonať ďalší výskum a zistiť, či rastliny reagujú rovnako dôrazne na ďalšie dôležité faktory životného prostredia, napríklad na nepohodlnú teplotu a zloženie pôdy.

Zdroj: OZ Biosféra 

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

28 minút ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

35 minút ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

38 minút ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

43 minút ago

Američania si nad Červeným morom zostrelili vlastnú vojenskú stíhačku aj s posádkou

Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene.  Zostrelenie dvoch…

46 minút ago