Výrobcovia upozorňujú, že ich náklady rastú viac ako ceny. Kým bude na Ukrajine vojna, výrazné zlepšenie neočakávajú.
V máji minulého roka zaplatil človek za kilo kurčaťa v priemere necelých dva a pol eura. Stačil rok a na rovnaký nákup si treba pripraviť o 70 centov viac. Podobný vývoj sa pritom týkal v podstate všetkých druhov mäsa.
Kilo bravčového stehna zdražilo o takmer euro, hovädzieho dokonca o euro a pol. Ľudia tak siahajú po lacnejších variantoch a niektorým položkám sa začínajú vyhýbať.
„Spotrebiteľ v súčasnej dobe nakupuje menej a pri nákupoch uprednostňuje skôr produkty s nižšou pridanou hodnotou,“ priznáva pre Postoj výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai.
Rekordné nárasty cien sa však netýkajú iba mäsa, ale prakticky všetkých potravín a takmer celá Európa zažíva najväčšie zdražovanie potravín za posledné desaťročia.
Iba na Slovensku dosiahla v máji úroveň celkovej inflácie 12,6 percenta, čo je najviac za posledných 22 rokov. Nárast cien potravín bol pritom ešte rýchlejší a v máji sme nakupovali o 16 percent drahšie ako v minulom roku.
Predstavitelia potravinárov a poľnohospodárov pritom upozorňujú, že zdražovanie ani zďaleka nekončí a na jeseň môže dosiahnuť 20 percent. To je úroveň, ktorú slovenská ekonomika nezaznamenala od roku 1993.
Hlavným dôvodom bezprecedentnej situácie je vojna na Ukrajine, ktorá viedla k extrémnemu rastu cien energií, nedostatku krmív aj hnojív. Výrobcom sa tak neustále zvyšujú náklady, a to nielen čo sa týka energií.
Kvôli ich rastu sú drahšie aj obalové materiály, zvyšujú sa aj náklady na pracovnú silu a vojna má vplyv aj na trhové ceny základných poľnohospodárskych produktov.
„V tejto situácii je nemysliteľné, že by sa ceny potravín mali dostať na úroveň spred vojny na Ukrajine,“ hovorí pre Postoj hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.
Mimoriadne zlá situácia je podľa jej slov v sektore chovu ošípaných, dojníc a spracovania mlieka, ako aj v sektore chovu hydiny. Tieto odvetvia totiž mali problémy už aj pred začiatkom vojny na Ukrajine, no a konflikt ich dohnal do extrému.
Pre ilustráciu stačí pár čísiel z hydinárskeho odvetvia. Náklady na krmivá vzrástli chovateľom za posledný rok o 60 percent, výdavky na elektrinu o 200 percent a na plyn o 180 percent. Najväčší rast prišiel po začiatku vojny u našich východných susedov.
Rast cien hydiny, ktorý môžeme z mesiaca na mesiac pozorovať v obchodoch, sa môže zdať strmý, v skutočnosti však odbytové ceny výrazne zaostávajú za rastom výrobných nákladov. Ako približuje Holéciová, kým hydinári predávajú svoje výrobky obchodom o 20 až 25 percent drahšie, ich náklady v skutočnosti vzrástli o 40 percent.
Je teda jasné, že výrobcovia budú musieť ceny zvyšovať aj naďalej. To, že ceny pôjdu ďalej hore, naznačujú aj prvé správy o tohtoročnej úrode. Čím je lepšia, tým sú ceny nižšie. Predbežné odhady však hovoria o nižšej úrode, dôvodom sú sucho a horúčavy.
Vplyv úrody však nie je na ceny na Slovensku zásadný. Sme príliš malým hráčom na to, aby sme diktovali ceny a naši výrobcovia sa musia prispôsobiť svojim zahraničným konkurentom. Ceny niektorých mäsových produktov sa odvíjajú od cien na nemeckej burze, ceny obilnín či olejnín zasa reagujú na vývoj cien na svetových a európskych burzách.
Ďalšie zvyšovanie cien však predpokladajú aj ekonómovia. „Ceny potravín by si na Slovensku mohli udržať dvojciferné tempo medziročného zdražovania aj počas celého budúceho roka,“ upozorňuje makroanalytik UniCredit banky Ľubomír Koršňák.
Na jednej strane bude podľa neho nárast cien citeľný na produktoch previazaných na globálny trh, ktorými sú obilniny, čiže múka a pečivo, ale aj oleje, tuky a čiastočne mäso a mliečne výrobky. Práve tieto potraviny zaznamenali najväčšie zvýšenie aj v poslednom roku.
Jednoznačne najväčšie zdraženie sa udialo v prípade olejov, ktorých ceny medziročne narástli v Európe v priemere o 28 percent, na Slovensku dokonca až o 40 percent. Koršňák však upozorňuje, že v prípade tejto potraviny by sa mohlo zdražovanie postupne zvoľniť.
Ceny raketovo vystrelili po napadnutí Ukrajiny Ruskom, keďže náš východný sused patrí k najväčším výrobcom na svete. V posledných dvoch mesiacoch sa však ceny na trhoch už dostávajú na nižšie úrovne, a to by sa malo postupne prejaviť aj na dostupnosti a cene olejov v obchodoch.
Mierne pozitívne vyhliadky sú aj v súvislosti s ovocím a zeleninou, kde sa vďaka miernym mrazom očakáva silná úroda.
Celkovo však potravinári upozorňujú, že situácia je stále rovnaká, naďalej trvá vojna na Ukrajine a naďalej sa zvyšujú náklady. Stabilizáciu tak vidia iba v ukončení konfliktu, ktorý by vyriešil problém so zastavenými dodávkami základných poľnohospodárskych výrobkov z Ruska a Ukrajiny a viedol by aj k zníženiu cien energií.
Ľuďom tak nezostáva nič iné, ako sa situácii prispôsobiť a pristúpiť ku škrtom. Postupné zmeny v správaní evidujú aj obchodné reťazce. Už od začiatku roka v Coop Jednota pozorujú zvýšený záujem o vlastné značky. Vidieť to najmä v kategóriách suchých potravín, nealkoholických nápojov a slaných a sladkých snackov, približuje pre Postoj hovorkyňa reťazca Zuzana Peiger Ačjaková.
Obavy zo zdražovania má podľa prieskumu agentúry Focus veľká časť Slovákov, a práve ono je aktuálne záležitosťou, ktorá obyvateľov najviac trápi.
Možnosti na jeho zmiernenie sú pritom obmedzené. Jednou z nich je monetárna politika vo forme zvýšenia úrokových sadzieb. To by malo spôsobiť, že peňazí bude menej, ľudia budú menej nakupovať, čím sa zníži dopyt, no a to by malo viesť k zníženiu cien.
Inflácia, ktorú aktuálne zažívame, je však spôsobená najmä externými faktormi, nie veľkým dopytom, a vplyv zvýšenia úrokových sadzieb bude tak nižší ako za iných okolností.
Potravinári hovoria, že by im pomohlo zastropovanie cien energií a zaradenie ich odvetvia medzi regulované subjekty.
Najviac by samozrejme pomohol koniec konfliktu na Ukrajine a návrat do normálu. Ten však tak skoro zrejme nenastane.
Zdroj: postoj.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…