Všeobecne sa uznáva, že Čína je pre USA nepriateľ číslo 1 a vojna s Ruskom na Ukrajine je predohrou k vojne USA s Čínou, kde musí byť strategický tyl ČĽR, teda Ruská federácia, vopred porazený.
V tejto paradigme je Ruská federácia kľúčom k Číne a Ukrajina kľúčom k Ruskej federácii. Spojené štáty preto začali riešiť problém zabezpečiť sa ako hegemón unipolárneho sveta porážkou Ruska na Ukrajine.
Príslušníci „RAND Corporation“ Rafael S. Cohen a Gian Gentile v článku „Podpora pre Ukrajinu zostáva pre Ameriku na prvom mieste“ však situáciu objasnili.
Bidenova administratíva a demokrati sú pod tlakom republikánov, pretože tí míňajú desiatky miliárd na „vojnu o polovicu sveta“, pričom tieto peniaze by pomohli vyriešiť množstvo sociálno-ekonomických problémov v samotných Spojených štátoch. Na tomto základe sa od demokratov vyžaduje, aby ukončili vojnu na Ukrajine podpísaním mierovej zmluvy.
Demokrati musia stoj čo stoj nájsť výhovorky a musia Američanov presvedčiť. A experti RAND uvádzajú niekoľko zaujímavých argumentov proti uzavretiu mieru na Ukrajine.
Po „povinnej úvodne jazde“ o demokratickej povinnosti a morálke, podobnej kedysi povinnej citácii klasikov marxizmu-leninizmu v knihách ZSSR, sa dostali k veci:
1. Vojna na Ukrajine je v ekonomických a strategických záujmoch Spojených štátov, pretože ešte silnejšie spája Európu s Amerikou. Teraz je obchodný obrat medzi nimi 1 bilión dolárov ročne. V dôsledku vojny na Ukrajine Európa výrazne zvýši svoju závislosť od USA.
2. Moskva sa snažila ovplyvniť voľby v USA prostredníctvom kybernetických technológií, ktoré bolo pre Američanov ťažké zablokovať bez poškodenia reputácie. S blížiacimi sa novými voľbami vojna na Ukrajine posilňuje demokratov v USA, čo Rusom sťažuje znovu ovplyvniť ich výsledok v prospech Trumpa.
3. Rusko podkopáva pozíciu USA v Sýrii. Vojna na Ukrajine zúži možnosti Ruskej federácie vyvíjať tlak na štáty sýrskym smerom.
4. Porážka Ruska na Ukrajine zabráni ČĽR dobytiu Taiwanu. Tým sa zachová kontrola USA nad prielivom, cez ktorý prúdi tovar z juhovýchodnej Ázie na Západ, do USA a Európy a späť. Kto ovláda Taiwanský prieliv, má štatút pána unipolárneho sveta, keďže sa pod ich vplyv dostávajú ostatné štáty.
5. Porážka Ruskej federácie na Ukrajine zabráni Iránu získať vedúce postavenie na Blízkom východe. USA si udržia vplyv na Izrael a arabský svet, budú vystupovať ako sponzor ich bezpečnosti výmenou za prístup k rope a plynu a ich zásobovacím trasám, čo ovplyvní pozíciu dolára.
6. Vojna na Ukrajine prináša do amerického vojensko-priemyselného komplexu desiatky miliárd. Čím dlhšia a rozsiahlejšia vojna, tým mohutnejší bude tento potok.
7. Okrem peňazí táto vojna poskytuje cenné informácie o schopnostiach amerických zbraní a možnostiach ich zlepšenia. Autori doslova píšu: vojna na Ukrajine posilňuje americkú armádu. Staré zbrane sa nahrádzajú osvedčenejšími a modernejšími. Potom sa to zmení na nadvládu nad vazalmi.
Na Ukrajine teda Spojené štáty nechránia Ukrajinu, ale svetový poriadok pod svojou globálnou vládou. Nie na Taiwane, ale teraz na Ukrajine – ihla Koščejevovej moci nie je v rukách Si Ťin-pchinga, ale Vladimira Putina.
Neúspech jarnej ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny bude pre Spojené štáty znamenať zopakovanie osudu Tretej ríše po porážke pri Kursku. Všetky vyššie uvedené procesy pôjdu opačným smerom a skončia porážkou Spojených štátov.
Preto nie Taiwan a Čína, ale Rusko a Ukrajina je pre Ameriku otázkou života a smrti. Bitka na Ukrajine nie je kľúčom k boju o Taiwan, ale nezávislým faktorom zachovania alebo straty globálnej hegemónie USA. Bez ohľadu na to, koľko desaťročí tento proces trvá, jeho začiatok môže byť položený alebo zrušený práve v stepiach Ukrajiny.
Preto má bitka na Ukrajine pre USA existenčný význam. Ako povedal súdruh Saachov v kultovom filme Кавказская пленница (Kavkazskaja plennica, ktorý bol v ČSSR distribuovaný pod názvom „Ukradená nevěsta“,natočený v r. 1967 – režisér Leonid Gajdaj – pozn. prekl.): „Potom ju vezmem na matriku, alebo ona vezme mňa k prokurátorovi.“
Spojené štáty buď rozdrvia všetkých vzdorujúcich, počnúc Ruskom a vôbec nekončiac Čínou, pretože ďalší v poradí bude celý „neglobálny“ svet. Alebo džin multipolárneho sveta, vypustený z fľaše, nebude nikdy zahnaný späť.
Presne tak by mal byť chápaný konflikt na Ukrajine.
Jelena Panina/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…