Analytik Radovan Potočár z energie-portal.sk upozorňuje, že v uplynulých rokoch Európa viackrát čelila hrozbe blackoutov, ale prevádzkovateľom prenosových sústav sa ich podarilo odvrátiť.
Rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová varovala pred plošnými výpadkami energií po celej Európskej únii. Podľa nej sa od začiatku vojny na Ukrajine výrazne zvýšilo riziko hekerských útokov na energetické zariadenia vo všetkých krajinách EÚ.
Šéfka rezortu pre nemecký denník Die Welt uviedla, že Rakúsko aj Európa sa musia včas a lepšie pripraviť na tzv. blackouty.
„Riziko rozsiahleho výpadku elektrickej energie sa v dôsledku vojny na Ukrajine opäť výrazne zvýšilo,“ uviedla.
„Nie je otázkou, či dôjde k masívnym výpadkom elektriny, ale kedy,“ skonštatovala rakúska ministerka. Upozornila, že tretina obyvateľov Rakúska dokáže bez dodávok elektriny zvládnuť maximálne štyri dni.
Tannerová tiež bez uvedenia dôkazov tvrdila, že pre ruského prezidenta Vladimira Putina sú „hackerské útoky“ na západnú energetickú sieť formou „hybridnej vojny“.
„Nemali by sme sa tváriť, že je to len teória. Musíme sa pripraviť na výpadky elektriny v Rakúsku a v Európe,“ vyhlásila ministerka.
Podľa Tannerovej rakúska armáda, ako aj ďalšie vládne služby pravidelne vykonávajú príslušné cvičenia.
Informovanosť budujú aj prostredníctvom kampane, v rámci ktorej na verejných miestach rozdávajú malé brožúrky o tom, čo treba robiť v prípade výpadku elektrickej energie.
Ministerka však odmietla, že by takéto opatrenie mohlo vyvolať paniku. „Viem, že existuje tenká hranica medzi zvyšovaním povedomia s citom pre mieru a vyvolávaním strachu. Myslím si však, že sme si zatiaľ počínali celkom dobre,“ povedala.
Vedúci elektrizačnej prenosovej sústavy v Korutánsku Robert Schmarans spresňuje, že k plošnému výpadku elektriny v celom Rakúsku došlo len raz – v roku 1976, keď niekoľkohodinový blackout pocítilo aj Nemecko a Švajčiarsko. Riziko opakovania sa podobnej udalosti však Schmarans odhaduje na veľmi nízke.
Napriek tomu chce ministerka Tannerová do roku 2025 zriadiť 100 sebestačných kasární, ktoré by mohli bez energie fungovať dva týždne. Pre prípad vážnych výpadkov elektriny rakúske vojsko plánuje výstavbu takzvaných bezpečnostných ostrovov, ktoré by slúžili civilným pomocníkom a armádnej logistike.
Analytik Radovan Potočár z energie-portal.sk upozorňuje, že v uplynulých rokoch Európa viackrát čelila hrozbe blackoutov, ale prevádzkovateľom prenosových sústav sa ich podarilo odvrátiť.
„Výpadkom výroby elektriny alebo neočakávaným výkyvom v podobe blackoutu hrozí v prípade, ak sa naruší požadovaná frekvencia na úrovni 50 hertzov. Podobné situácie v minulosti nastali, ale chod prenosovej sústavy sa podarilo udržať bezpečný a stabilný,“ vysvetlil Potočár.
Celkom novým typom hrozby sú podľa analytika hekerské útoky zo strany Ruska ako prostriedok hybridnej vojny. „Tak, ako Rusko útočí na ukrajinskú kritickú infraštruktúru fyzicky, tak môže potenciálne ohrozovať bezpečnosť európskej energetickej infraštruktúry kybernetickými útokmi,“ priblížil Potočár.
Európska a slovenská prenosová sústava je podľa analytika proti kybernetickým hrozbám zabezpečená. To však neznamená, že ruskí hekeri sa nebudú pokúšať o prelomenie jej bezpečnosti.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / rt.com / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…