svet

Rakety v blízkosti Ruska, F-35 s termonukleárnymi bombami… Je NATO pripravené na vojnu?

Nekonečné zasahovanie NATO do ruských hraníc láme svetové rekordy v priebehu niekoľkých dní.

Len minulý týždeň bola v Albánsku otvorená nová hlavná letecká základňa, a to napriek skutočnosti, že Tirana v skutočnosti nemá žiadne letectvo. NATO tiež získalo plné právo exteritoriality,  čo znamená, že Albánsko sa oficiálne vzdalo svojej už aj tak veľmi pochybnej „suverenity“ . 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Rozmiestnenie hlavných ISR (spravodajstvo, sledovanie, prieskum) a úderných platforiem v oblasti môže určite posilniť silne destabilizujúcu prítomnosť agresívnej aliancie v juhovýchodnej aj východnej Európe. A predsa to nestačí. Konkrétne, 7. marca litovský minister obrany Arvydas Anusauskas potvrdil, že NATO rozmiestni v jeho krajine aj systémy SAM (raketové strely zem-vzduch) „Patriot“. Hoci Litva nehraničí s pevninským Ruskom, má rozsiahle hranice s Bieloruskom a moskovskou Kaliningradskou oblasťou (regiónom).

„Tento rok bude systém rotačnej protivzdušnej obrany konečne funkčný, aspoň čiastočne,“ uviedol Anusauskas na tlačovej konferencii vo Vilniuse a dodal : „Naším cieľom je rotácia podobná misii leteckej polície… Tento princíp by nebol jednorazová záležitosť na niekoľko mesiacov, ale pokryla by všetky naše kalendárne mesiace a výrazne by zvýšila naše schopnosti protivzdušnej obrany.“

Zatiaľ čo mainstreamová propagandistická mašinéria zámerne prehnala „Patriota“ , najmä smiešnymi tvrdeniami o zostrelení „polovice ruských leteckých síl za týždeň“ , tento krok možno určite považovať za vysoko destabilizujúci.

Zatiaľ nie je jasné, koľko z týchto systémov by mohlo byť nasadených, ale vzhľadom na oveľa menšie vzdialenosti, ktoré potrebuje prekonať ako na Ukrajine, nasadenie „Patriota“ v ktoromkoľvek z pobaltských štátov môže byť určite dôslednejšie.

Detekčný dosah jeho radaru AN/MPQ-65 (oficiálne 150 km) by totiž mohol zabezpečiť pokrytie vzdušného priestoru Bieloruska aj Kaliningradskej oblasti. Okrem toho Fínsko získava podobné, aj keď pokročilejšie prostriedky protivzdušnej obrany, vrátane izraelského „Davidovho praku“, ktorý má výrazne dlhší maximálny dosah. Hromadenie takýchto systémov SAM tak blízko severozápadu Ruska je hlboko destabilizujúce a antagonistické.

Zatiaľ čo iné členské štáty NATO v relatívnej blízkosti ruských hraníc tiež prevádzkujú systémy „Patriot“ SAM, najmä Rumunsko a (čoskoro) Poľsko, oba sú dostatočne ďaleko na to, aby sa systém protivzdušnej obrany nestal strategickým problémom. Na druhej strane, iné zbrane oveľa dlhšieho doletu, ako napríklad systémy ABM (antibalistické strely) „Aegis Ashore“, majú byť v Poľsku plne funkčné v roku 2024, zatiaľ čo iná je už aktívna v Rumunsku (od 2016).

Je súčasťou širšieho lodného systému „Aegis“, ktorý poskytuje úroveň strategickej hĺbky, ktorú nedokázali ani „Patriot“ ani „David’s Sling“. A hoci sú schopnosti a efektivita systému určite predmetom diskusie ( najmä proti ruským hypersonickým raketám ), masívny nárast ich prítomnosti má kvantitatívny význam, ktorý by mohol aspoň čiastočne zlepšiť ich kvalitatívne nedostatky a iné nedostatky.

Toto však rozhodne nie je koniec vysoko destabilizačných aktivít NATO v Európe. Konkrétne, jeho vazali a satelitné štáty, ako je Fínsko, získavajú F-35 a zároveň umožňujú umiestniť ďalšie lietadlá rovnakého typu zo Spojených štátov a iných členských štátov NATO . Prítomnosť F-35 USAF vo východnej a strednej Európe sa neustále rozširuje a približuje sa k Rusku.

Okrem Fínska teraz zahŕňa Nemecko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo holandské, belgické a talianske F-35 budú tiež nasadené v oblasti okolo Baltského mora. Ešte horšie je, že prúdové lietadlo bolo certifikované na prepravu termonukleárnych zbraní, konkrétne bomby B61-12, pričom niekoľko členov NATO ich môže používať prostredníctvom dohôd o zdieľaní jadrových zbraní s USA. To zahŕňa Holandsko, Belgicko, Nemecko a Taliansko, z ktorých všetky buď prevádzkujú F-35, alebo ich majú na objednávku.

Konkrétne, 9. marca bolo potvrdené, že F-35 je certifikovaný na nosenie termonukleárnych gravitačných bômb B61-12 . Hoci sa to týka len konvenčného F-35A, pričom varianty F-35B a F-35C takéto schopnosti stále nemajú, posledné dva sú nasadené v oveľa menšom počte. Konvenčný F-35A je najbežnejšou verziou používanou USAF a inými vzdušnými silami NATO. Možnosť ich rozsiahleho nasadenia vo Fínsku a pobaltských štátoch dáva USA popredné úderné schopnosti, oveľa väčšie, ako kedy Rusko malo na Kube pred 60 rokmi.

A čo viac, vysokopostavení predstavitelia v Moskve aj nezávislí experti pravidelne varujú pred vývojom nových termonukleárnych zbraní v Amerike, vrátane technológie takzvanej „nukleárnej superpoistky“, ktorú USA testujú už desaťročia , najmä za Obamovej administratívy. Investigatívny historik Eric Zuesse na túto tému rozsiahlo písal .

Opakovane varoval, že jediným účelom tejto kontroverznej technológie je exponenciálne zosilniť efektivitu amerických schopností prvého úderu. A hoci niektorí môžu Zuesseho varovania zahodiť a dokonca ich odsúdiť ako „fantáziu skazy a temnoty“ alebo mýtickú „ruskú dezinformáciu“, nedávny vývoj len posilňuje jeho už aj tak solídnu hypotézu.

A čo viac, NATO je priamo zapojené do týchto plánov . V októbri minulého roku agresívna aliancia ukončila jadrové cvičenie „Steadfast Noon“ , na ktorom sa zúčastnilo približne 60 lietadiel vrátane F-16 schopných jadrových zbraní a strategických bombardérov B-52 simulujúcich útoky bombami B61-12. Treba poznamenať, že tieto bomby budú tiež rozšírené o pripravovaný variant B61-13 . A hoci je povaha tohto upgradu utajená, dá sa bezpečne predpokladať, že bude zahŕňať aj spomínanú technológiu „nukleárnej superpoistky“.

Pentagon už oznámil, že tieto nové termonukleárne bomby budú porovnateľné s verziou B61-7, ktorá môže mať výťažnosť až 340 kt (približne ekvivalentné 22-23 bombám v Hirošime). Tvárou v tvár takejto eskalácii Rusko nemá príliš na výber, musí byť pripravené. Práve preto Rusko vedie celoštátne cvičenia simulujúce totálny jadrový útok, ako aj vlastné odvetné útoky na agresorov. Predtým americká FEMA (Federal Emergency Management Agency) vykonala podobné varovné cvičenia .

Drago Bosnic

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Na nový útok nepoužijú systémy “Orešnik”, ale len Iskandery a Ch-101. Putin odovzdal armáde zoznam cieľov

Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…

7 hodín ago

Západné médiá aj obyvatelia chápu, že Putinove vyhlásenia treba brať vážne, no čo ten zbytok?

“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…

7 hodín ago

Automobilka Ford sa kvôli slabému dopytu po elektromobiloch topí v problémoch. Katastrofe chce zabrániť až 50 % zľavami

Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…

7 hodín ago

Čínska geopolitika je podobná tej americkej. Len vynecháva ideológiu a tvrdú silu

35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…

7 hodín ago