Nadišiel čas zmeniť zastaralý politický systém na Slovensku! Upozorňuje na to v statuse na sociálnej sieti bývalý sudca a europoslanec Miroslav Radačovský. Vláda totiž patrí ľudu a nie politikom.
„Je načase zmeniť volebný systém z pomerného na väčšinový pri voľbách do NR SR a EP. Z tohto dôvodu jednoznačne podporujem ZMOS-om spustenú petíciu za vyhlásenie referenda pre viac volebných obvodov,“ konštatuje Radačovský.
Podľa europoslanca je zmena volebného systému z pomerného na väčšinový základným predpokladom toho, aby sa moc v štáte a rozhodovanie o veciach verejných dostalo do rúk občanov.
Špecifickým znakom takéhoto referenda je to, že bytostne sa dotýka každého občana SR, bez ohľadu na to, s akou politickou stranou sympatizuje a aké je jeho politické videnie spoločnosti. Jednoducho, všetkých občanov, hovorí politik.
„Avšak jeho špecifikom je aj to, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa takejto zmene volebného systému budú brániť lídri politických strán a im spriaznené médiá, oligarchovia, pretože jednoducho stratia význam. O veciach verejných bude rozhodovať predovšetkým občan, ľudia, požívajúci autoritu, odbornosť a schopnosť spravovať veci verejné a nie pochybná sláva politických bossov, vytvorená im v rôznych médiách, na sociálnych sieťach, kde len oni a nikto iný nemá prístup. A predovšetkým nerozhodovalo by sa o vládnutí len na uliciach Bratislavy a v bratislavskej kaviarni,“ upozorňuje bývalý sudca.
V prípade zmeny volebného systému z jednoobvodového na viacobvodový by nastala situácia, že občania v regiónoch rozhodnú, kto bude daný región zastupovať, či už v NR SR alebo v EP a politické strany to budú musieť akceptovať a snažiť sa týchto volených zástupcov získať, vysvetľuje Radačovský.
Teraz je tomu podľa neho naopak. Občania volia politické strany a tieto potom rozhodujú, kto bude na ich kandidátke, kto bude vo vláde a pod.
Zmysel tejto zmeny je, zjednodušene povedané, v tom, že občania v jednotlivých regiónoch, obvodoch najlepšie poznajú problémy svojho obvodu a regiónu a najlepšie poznajú osobnosti, ktoré by záujmy tohto regiónu dokázali presadzovať v parlamente, prípadne vo vláde alebo v Európskom parlamente.
„Myslí si skutočne niekto, že na päťmiliónovom Slovensku existuje len 10 ustavične sa opakujúcich politických lídrov a im spriaznených spolustraníkov, ktorí sú jediní schopní riadiť štát vo všetkých oblastiach spoločensko-politického života?,“ pýta sa politik.
„Poznám desiatky ľudí z regiónov Oravy, Zamaguria, Záhoria, Spiša a Gemera, ktorí sú schopní, skúsení a odborne zdatní, avšak do NR SR, vlády ani do europarlamentu sa nedostanú len preto, že ich bossovia politických strán nezoberú na milosť a nedajú ich na svoju kandidátku,“ upozorňuje.
Vie si tiež živo predstaviť, ako by sa mnohí terajší slovenskí europoslanci zrazu stali patriotmi Slovenska a nie nekritického obdivovaniu západu a jeho kultúry, pokiaľ by sa pri zmene volebného systému museli uchádzať o hlasy voličov v regióne, teda v obvode, v ktorom žijú.
Za súčasného stavu im stačí, že ich nejaký boss politickej strany, niekedy len za odmenu alebo priateľstvo, dá na svoju kandidátku, pripomína.
„Vláda patrí ľudu a nie politikom, vrátane mňa a hŕstke ich vyvolených. Iného východiska ako zmena volebného systému z tohto politického marazmu skutočne niet,“ uzavrel Radačovský.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…