Koniec roka je každoročne spojený s oslavami príchodu toho nasledujúceho. Podľa ochranárov však ohňostroje, hlučná zábavná pyrotechnika, hlasná hudba, verejné obecné či mestské ohňostroje, ale aj tie súkromné a používanie zábavnej pyrotechniky premenia na jednu noc krajinu na “vojnovú zónu” plnú výbuchov a svetelných efektov
V tejto súvislosti preto apelujú na všetkých návštevníkov Tatier, ale aj mimo nich, aby oslávili príchod Nového roka s pokorou a s ohľaduplnosťou voči všetkým živým tvorom.
„Pokúsme sa byť nesebeckí a využime peniaze namiesto nákupu pyrotechniky na iné zmysluplné činnosti, ktoré týmto nemým tváram, naopak, pomôžu,“ vyzývajú ochranári zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Združenie cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry v tejto súvislosti nedávno spustilo kampaň. „Všetky zvieratá Vysokých Tatier a rovnako i domáci miláčikovia ďakujú všetkým za nič. Za žiadne ohňostroje, za žiadne petardy ani hluk. Nepotrebujú nič iba pokoj a ticho tatranského lesa,“ uviedla riaditeľka združenia Lenka Rusnáková.
Upozornila, že používanie pyrotechniky, nielen počas Silvestra, je pre divé aj domáce zvieratá stresujúce a okrem toho je na území TANAP zakázané. Podobné oslavy škodia svojím hlukom i svetelnými efektami a tiež znečisťovaním prírodného prostredia. „Zvieratá majú veľmi citlivý sluch a skalné steny i dlhé tatranské doliny poskytujú dobré podmienky na šírenie a zosilňovanie zvukových efektov. Preto dochádza k zraneniam alebo usmrteniam zvierat, keď sa snažia uniknúť pred zdanlivým nebezpečenstvom,“ objasnila Rusnáková.
Podporiť Silvester bez petárd môže verejnosť tichou oslavou Nového roka 2022, zdieľaním, preposielaním a používaním hashtagov na sociálnych sieťach – #silvesterbezpetard, #tatrybezpetard #vysoketatrybezpetard.
Na zákaz používania pyrotechniky v národných parkoch (NP)a chránených krajinných oblastiach (CHKO) upozorňuje aj Ministerstvo životného prostredia SR. „V prípade používania pyrotechniky v územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany fyzickým osobám hrozí podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pokuta do výšky 3319 eur a podnikateľom a právnickým osobám do 9958 eur. V území s druhým stupňom ochrany je na použitie pyrotechniky potrebný súhlas orgánu ochrany prírody,“ zdôraznil envirorezort. Používanie pyrotechniky bolo doteraz na Zelenú linku MŽP hlásené napríklad v CHKO Biele Karpaty, NP Malá Fatra či v Nízkych Tatrách.
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…
Ak sa Ukrajincom nepáčilo, že Biden vyzradil žiadosť o riadené strely s plochou dráhou letu…
"Chcú zvrhnúť vládu." Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…