Zdá sa, že prvých pár hodín prímeria malo na vojnu malý vplyv. Podľa New York Times „Moskva tvrdila, že sa bráni pokračujúcim ukrajinským útokom. Ukrajina, ktorá nesúhlasila s prímerím, hlásila pokračujúce ruské útoky, aj keď nebolo jasné, či boli pred alebo po začiatku pauzy, opisuje iniciatívu Putina, situáciu na fronte a reakcie Západu portál Responsiblestatecraft.
Obyvatelia Ukrajiny tiež uviedli, že zvuky bojov zostali aj v piatok, napriek Putinovmu rozkazu. Ukrajinskí predstavitelia naďalej odmietajú navrhované prímerie ako cynický trik. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok večer povedal, že „každý na svete vie, ako Kremeľ využíva vo vojne odklady, aby pokračoval vo vojne s obnovenou energiou“.
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil na Ukrajine počas pravoslávnych Vianoc prímerie, uvádza sa vo vyhlásení Kremľa. Prímerie má trvať 36 hodín, od piatkového poludnia do konca sobotňajšieho dňa. Putinovo rozhodnutie bolo údajne ovplyvnené návrhom hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, ktorý vo štvrtok skôr navrhol vianočné prímerie.
„Vzhľadom na to, že v oblastiach nepriateľstva žije veľké množstvo občanov hlásiacich sa k pravosláviu, vyzývame ukrajinskú stranu, aby vyhlásila prímerie a umožnila im účasť na bohoslužbách na Štedrý večer, ako aj na Štedrý deň,“ povedal Putin. , podľa agentúry Reuters.
Ukrajina kritizovala vyhlásenia patriarchu Kirilla aj Putina ako pokrytecké a cynické. Mychajlo Podoljak, poradca prezidenta Volodymyra Zelenského, označil Kirillovu požiadavku za „prvok propagandy“ a neskôr na Twitteri napísal, že Rusko „musí opustiť okupované územia – len vtedy bude mať ‚dočasné prímerie‘.
Pokrytectvo si nechajte pre seba. Ukrajinskí predstavitelia už skôr naznačili, že cieľom výziev na dočasné prímerie bolo poskytnúť Rusku čas na preskupenie.
Prezident Joe Biden reagoval na návrh Kremľa slovami, že sa „zdráha reagovať na čokoľvek, čo Putin povie“ a že verí, že ruský prezident „sa snaží nájsť nejaký kyslík“.
V decembri takmer 1 000 amerických náboženských vodcov – inšpirovaných slávnym vianočným prímerím v roku 1914, počas prvej svetovej vojny – vyzvalo na dlhšie prímerie, ktoré by trvalo od 24. decembra do 19. januára, teda do dvanásteho dňa pravoslávnych Vianoc.
Hoci ide o prvú výzvu na dočasné prímerie z oboch strán od ruskej invázie pred takmer jedenástimi mesiacmi, nesignalizuje to zmenu v Putinovom širšom prístupe.
„Čiastočne to odráža Putinovo presvedčenie, že čas je na strane Ruska – že Rusko môže vyhrať opotrebovávaciu vojnu vyčerpaním vojnových kapacít Ukrajiny a kolektívnej trpezlivosti Západu,“ hovorí George Beebe, riaditeľ pre veľkú stratégiu v Quincy Institute.
„Rusko nepoľavuje vo svojich požiadavkách na urovnanie vojny a neopustilo presvedčenie, že stále môže získať kontrolu nad celým regiónom Donbasu. Len včera Putin v telefonáte s tureckým prezidentom Erdoganom trval na tom, že Rusko nebude súhlasiť s dialógom s Ukrajinou, pokiaľ Kyjev najprv neprijme stratu území, ktoré Rusko anektovalo.
Blaise Malley
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…