Prudké nárasty cien energií majú tendenciu narúšať politickú kariéru, či už ide o stret Macrona s Hnutím žltých viest, čísla v prieskumoch obľúbenosti prezidenta USA Joea Bidena alebo zelenú agendu, ktorá sa potáca v dôsledku vysokej inflácie.
Ruský prezident Vladimir Putin, milovník džuda, rád obracia sily svojich protivníkov proti nim samým. Vo svojej energetickej vojne so štátmi, ktoré podporujú Ukrajinu, môže využiť charakteristickú silu Západu: demokraciu, konštatuje komentátor agentúry Bloomberg Liam Denning.
Ako píše Denning, Ukrajina, ktorá neumožnila Putinovi rýchle víťazstvo, sa zmieta v opotrebovávacej vojne s Ruskom a spolieha sa na pomoc Západu. Keď však USA a ďalší spojenci začali pomaly zavádzať sankcie aj na ruské exporty životne dôležitých energií, Putin z nich bez váhania urobil svoju zbraň.
„Znížené toky plynu (s varovaniami, že tento týždeň môžu ešte klesnúť, a výraznými náznakmi úplných odstávok) zvýšili počas nadchádzajúcej zimy vyhliadky na odstavené továrne a zamrznuté domy v celej Európe. Vojna už vyvolala prudký nárast cien energií, ktorý zasiahol spotrebiteľov na celom svete,“pripomína Denning.
Putin podľa neho dúfa, že táto bolesť spôsobí stúpencom Ukrajiny únavu z vojny, a hoci Rusko môže čeliť najhlbšej recesii od roku 1994, je nepravdepodobné, že by šéf Kremľa v dohľadnom čase za to zaplatil politickú cenu. Naproti tomu západné vlády musia vyvažovať potrebu poraziť Rusko s požiadavkami a výdržou svojich voličov, poznamenal komentátor.
„V tomto smere môže byť Putin povzbudený nedávnymi udalosťami. Minulý týždeň sa v Taliansku zrútila koalícia Maria Draghiho. V Spojenom kráľovstve sú konzervatívci zaneprázdnení výberom nástupcu premiéra Borisa Johnsona po jeho rezignácii. Francúzsky prezident Emanuel Macron minulý mesiac stratil parlamentnú väčšinu, keď krajne ľavicové a pravicové strany dosiahli veľké zisky. V USA môžu vládnuci demokrati pravdepodobne očakávať veľké straty v novembrových voľbách,“ avizoval Denning.
Zatiaľ čo špecifiká každého prípadu sú podľa neho odlišné, vyššie ceny pohonných hmôt vyvolané ruskou vojnou, ktoré zhoršujú už existujúce postpandemické ekonomické tlaky, situáciu určite nezlepšili.
Prudké nárasty cien energií majú podľa Denninga tendenciu narúšať politickú kariéru, či už ide o stret Macrona s Hnutím žltých viest, čísla v prieskumoch obľúbenosti prezidenta USA Joea Bidena alebo zelenú agendu, ktorá sa potáca v dôsledku vysokej inflácie.
„Dlhý konflikt by si vyžiadal obete, o ktorých žiadny zvolený politik naozaj nechce hovoriť. Niekoľko európskych krajín už zrušilo návrhy na koordinovaný prídel plynu. Táto energetická zbraň ponúka Putinovi spôsob, ako prinútiť voličov Západu, aby zvrhli svojich lídrov,“ dodal Denning.
Zdroj: trend.sk
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…