svet

Putin vysvetľoval nemeckému kancelárovi Scholzovi a talianskemu premiérovi Draghimu proces platenia za ruský zemný plyn v rubľoch

Putin Scholzovi povedal, že platby by sa stále mohli uskutočňovať v eurách alebo dolároch do ruskej Gazprombank, na ktorú sa nevzťahujú sankcie EÚ. Gazprombank by potom platby konvertovala na ruble.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu nemeckému spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi povedal, že európske spoločnosti môžu za ruský plyn aj naďalej platiť v eurách, a nie v rubľoch, ako bolo predtým oznámené. Oznámila to nemecká vláda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Putin podľa hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita v telefonáte Scholzovi povedal, že európski obchodní partneri môžu platby aj v období od 1. apríla naďalej uskutočňovať v eurách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Platby budú uhrádzané banke Gazprombank, ktorá nie je zasiahnutá sankciami. Banka finančné prostriedky následne konvertuje na ruble, povedal podľa Hebestreita Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin reagujúc na sankcie západných štátov voči Rusku za útok na Ukrajinu minulý týždeň uviedol, že Moskva bude od „nepriateľských“ štátov žiadať platby za dodávky plynu v rubľoch. Tieto krajiny mali podľa Putinových vyjadrení začať za plyn platiť v rubľoch od 31. marca, píše na svojej webovej stránke stanica BBC.

Scholz podľa hovorcu nemeckej vlády trvá na dohode krajín skupiny G7, že dodávky energií z Ruska budú uhrádzané len v eurách a amerických dolároch.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu povedal, že proces zmeny platby na ruble bude postupný. Moskva podľa jeho slov pracuje na spôsoboch, ako urobiť platby za plyn jednoduché, jasné a praktické, pričom všetky možnosti majú byť hotové do 31. marca.

Moskva tvrdí, že Putin Scholzovi vysvetlil, že jeho vláda teraz požaduje platbu v rubľoch „vzhľadom na to, že členské štáty EÚ v rozpore s medzinárodným právom zmrazili devízové rezervy Ruskej banky“. Putin však Scholzovi povedal, že prechod na euro nebude mať za následok menej výhodné zmluvné podmienky pre nemeckých dovozcov.

Nemecko sa spolieha na Rusko pri viac ako polovici svojich dodávok plynu a tretinu dovážanej ropy. Nemeckí predstavitelia boli menej nadšení zo sankcií voči dodávke energií z Ruska ako niektorí ich kolegovia z EÚ, pričom Scholz označil ruskú energiu za „nevyhnutnú“ pre prežitie nemeckej ekonomiky.

Nemecko napriek tomu poslalo na Ukrajinu dodávky zbraní a podporilo sankcie EÚ voči Rusku. Moskva ho preto označila za „nepriateľskú“ krajinu, čo znamená, že sa ho dotkne politika Kremľa, podľa ktorej bude za plyn platiť v rubľoch. Táto politika má vstúpiť do platnosti 1. apríla a Rusko varuje, že tým, ktorí sa jej odmietnu podriadiť, budú prerušené dodávky plynu.

Scholz minulý týždeň odmietol Putinovu požiadavku na plyn za ruble, ale stredajší telefonát naznačuje zmiernenie jeho postoja. Podľa informácií z oboch strán Scholz požadoval písomné informácie vysvetľujúce, ako bude prechod na euro fungovať, zatiaľ čo Rusko uviedlo, že „experti oboch krajín budú o tejto otázke ďalej diskutovať“.

Podľa Berlína Putin Scholzovi povedal, že platby by sa stále mohli uskutočňovať v eurách alebo dolároch do ruskej Gazprombank, na ktorú sa nevzťahujú sankcie EÚ. Gazprombank by potom platby konvertovala na ruble.

„Scholz v rozhovore nesúhlasil s týmto postupom, ale požiadal o písomné informácie, aby lepšie pochopil postup,“ uviedol nemecký hovorca.

Hoci sa skupina siedmich najväčších západných ekonomík spoločne dohodla, že odmietne požiadavku Moskvy na platby v rubľoch, Putin si vypočul výzvy jednotlivých lídrov, ktorých krajiny sú stále závislé od ruskej energie. Okrem rozhovoru so Scholzom Putin v stredu hovoril aj s talianskym premiérom Mariom Draghim a deň predtým s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Putin vysvetľoval aj talianskemu premiérovi Draghimu, ako platiť za plyn v rubľoch

Ruský prezident Vladimir Putin vysvetľoval v stredu v telefonáte talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu systém platenia za ruský zemný plyn v rubľoch. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Rusko oznámilo, že kvôli západným finančným sankciám súvisiacim s Ukrajinou plánuje vyžadovať platby za svoj export energií radšej v rubľoch, než ako obvykle v eurách či dolároch.

Taliansko je silno závislé od ruského plynu a Draghi tento návrh predtým odmietol. Vo vyhlásení jeho úradu sa neuvádzalo, ako premiér reagoval na Putinovo vysvetlenie, ako bude tento systém platenia fungovať.

„Rozhovor sa zameriaval na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a na ich najnovší vývoj,“ napísal Draghiho úrad vo vyhlásení. Bol to prvý takýto telefonický rozhovor Draghiho a Putina odvtedy, čo Rusko spustilo 24. februára inváziu na Ukrajinu, pripomenula agentúra Reuters.

Draghi „zdôraznil, že dôležité je čo najskôr zaviesť prímerie“, uviedol jeho úrad. Dodal, že obaja lídri sa dohodli, že bude dobré zostať v kontakte.

Premiér Draghi je bývalý guvernér Európskej centrálnej banky (ECB) a niekdajší guvernér Talianskej národnej banky.

Zdroj: pravda.sk / trend.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Totalitný Brusel cenzuruje a blokuje alternatívne médiá

Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…

9 hodín ago

Minister školstva z Bruselu: Zákaz mobilov si každá krajina určí sama

Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…

9 hodín ago

UŽ aj Česko sa pripravuje. MANUÁL pre občanov odhalí, čo robiť keď…

Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…

9 hodín ago

NATO sa rozhoduje pre „preventívne údery“ na Rusko

NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…

9 hodín ago

Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku

V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…

9 hodín ago