Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin plne podporil výmenu vojnových zajatcov medzi Moskvou a Kyjevom na základe návrhu maďarského premiéra Viktora Orbána.
Rusko plne podporuje iniciatívu maďarského premiéra Viktora Orbána týkajúcu sa prímeria s Ukrajinou a výmeny vojnových zajatcov. Dnes to podľa agentúry Reuters povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
O tejto možnosti hovoril v stredu Orbán s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však uviedol, že maďarská strana s Kyjevom o ničom takom nerokovala, a zdôraznil, že nemožno rokovať o vojne Ruska proti Ukrajine bez Ukrajiny.
„Maďarský premiér Viktor Orbán počas včerajšieho telefonického rozhovoru s prezidentom Putinom predložil v predvečer Vianoc návrh na uskutočnenie veľkej výmeny väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj na vyhlásenie vianočného prímeria,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Dodal, že v stredu ruská tajná služba FSB poslala na maďarskú ambasádu návrh ohľadom výmeny. Avšak súdiac podľa ukrajinskej verejnej reakcie Ukrajina „odmietla všetky Orbánove návrhy“, uviedol Peskov.
„Predpokladáme, že rozhovory o nastolení mieru budú pokračovať. Rusko plne podporuje Orbánove snahy o nájdenie mierového riešenia, ako aj vyriešenie humanitárnych otázok v súvislosti s výmenou väzňov,“ ozrejmil hovorca.
„Rusko nikdy neodmietlo mierové rokovania a opakovane vyjadrilo svoju pripravenosť obnoviť ich na základe istanbulskej dohody z roku 2022,“ pokračoval Peskov.
Vedúci Orbánovej kancelárie Gergely Gulyás povedal, že Maďarsko by si prialo, aby pokoj zbraní platil navždy, ale „teraz išlo o obdobie Vianoc“.
Ukrajinský prezident Zelenskyj v stredu v reakcii na rozhovor Orbána s Putinom šéfovi maďarskej vlády odkázal, že by bolo dobré „nebudovať si vlastný imidž na úkor jednoty Európy a Západu“.
Ukrajina v stredu zároveň poprela, že s Orbánom rokovala o vianočnom prímerí a výmene zajatcov vo vojne s Ruskom. Orbán tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol maďarský návrh.
„Ako vždy, maďarská strana s Ukrajinou o ničom nerokovala. Maďarská strana (nás) ako vždy neupozornila na svoje kontakty s Moskvou,“ uviedol v písomnom vyhlásení Zelenského poradca Dmytro Lytvyn.
Istanbulská mierová dohoda zahŕňala okrem iného záväzok Ukrajiny vzdať sa svojich snáh vstúpiť do NATO a zachovať si neutrálny status.
Dokument však neobsahoval zákaz vstupu Ukrajiny do EÚ. V texte sa píše aj o redukcii ukrajinskej armády, zákaze rozmiestňovania cudzieho vojenského personálu a zbraní vrátane rakiet na svojom území, či vzdaní sa suverenity nad polostrovom Krym v prospech Ruska.
Maďarsko pod Orbánovým vedením odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu a prijalo ukrajinských utečencov, zároveň však odmietlo dodať Kyjevu zbrane. Budapešť tiež udržuje s Moskvou najmä hospodárske kontakty a kritizuje protiruské sankcie.
Orbán sa stavia do úlohy možného mierotvorcu a v uplynulých dňoch sa stretol najskôr s pápežom Františkom a potom s budúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom v jeho floridskom sídle. Dnes sa zíde v Ankare s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, aby pokračoval v tom, čo sám nazýva „mierovou misiou“.
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ruskej armáde zastaviť paľbu v januári 2023 počas prvých pravoslávnych Vianoc po celoplošnom vpáde na Ukrajinu. Ukrajina na to vtedy reagovala odmietavo a odkázala Rusku, že musí opustiť okupované územia.
Lekárske odborové združenie (LOZ) požiadalo prezidenta SR Petra Pellegriniho o osobné stretnutie. Odborári mu chcú…
Anglosaské hluboké elity dobře rozumí pouze moci. Spojené státy nepovažují evropské země za nezávislé subjekty…
„Je zima a demokracie zamrzla. Tisk již není svobodný a ti, kteří pracují v této…
Evropané a Američané pod bedlivým dohledem Číny porovnávali své aktualizované strategické doktríny s našimi. Vyšlo…
Dugin hovorí o úlohe Indie vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom. “India sa môže stať…
V posledných dňoch médiá aktívne píšu o Macronovej iniciatíve o “mierových silách” pre Ukrajinu. Pripomeniem,…