éf Kremľa zároveň oznámil, že Ruskom dosadení lídri okupovaných regiónov získajú mimoriadne bezpečnostné právomoci, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v stredu stanné právo v ukrajinských oblastiach, ktoré Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo. Moskve to umožní sprísniť kontrolu na týchto územiach.
„Podpísal som výnos o zavedení stanného práva v týchto štyroch subjektoch Ruskej federácie,“povedal Putin v televíznom vysielaní zo zasadnutia ruskej Rady bezpečnosti. Kremeľ následne zverejnil výnos, podľa ktorého sa stanné právo začne vo štvrtok ráno.
Putin tiež oznámil, že Ruskom dosadení lídri okupovaných regiónov získajú mimoriadne bezpečnostné právomoci, ktoré však bližšie nešpecifikoval. Nespresnil ani to, aké ďalšie opatrenia budú podniknuté na základe stanného práva. Z ruskej legislatívy podľa AP vyplýva, že na týchto územiach môže byť obmedzené cestovanie a verejné zhromažďovanie, sprísnená cenzúra a rozšírená právomoc bezpečnostných zložiek.
Vyhlásenie stanného práva by podľa očakávaní mala ešte v stredu schvaľovať horná komora parlamentu, Rada federácie.
Putin tiež oznámil, že vydal dekrét obmedzujúci pohyb do a z ôsmich ruských regiónoch v blízkosti Ukrajiny. Ide o Krasnodarský kraj, Belgorodskú, Briansku, Voronežskú, Kurskú a Rostovskú oblasť, ako aj Krym a Sevastopol, ktoré Rusko anektovalo v roku 2014.
Putin podpísal v októbri dokumenty o pričlenení štyroch ukrajinských oblastí — Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej – k Rusku. Urobil tak po tzv. referendách na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré rovnako ako anexia týchto oblastí neboli medzinárodne uznané.
Do Ruska odišlo takmer päť miliónov ľudí z ukrajinských oblastí nezákonne anektovaných Moskvou. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaja Patruševa.
Patrušev nespresnil, kedy a ako títo ľudia z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti prišli do Ruska. Uvedené oblasti anektovalo Rusko v rozpore s medzinárodným právom v septembri.
Osobám prichádzajúcim z území ovládaných Moskvou sa bude podľa Patruševa naďalej venovať „osobitná pozornosť“. Rusko údajne plánuje týmto ľuďom pomôcť vrátiť sa do ich domovov po tom, čo „v týchto regiónoch budú vytvorené bezpečné podmienky“.
Ruské ministerstvo obrany v osobitnom vyhlásení v stredu uviedlo, že do Ruska prišlo od vypuknutia invázie 4,6 milióna Ukrajincov vrátane 700.000 detí. Podľa ruskej armády prišlo za posledných 24 hodín do Ruska z Ukrajiny 4000 ľudí.
Ukrajina od začiatku vojny obviňuje Moskvu z deportácií svojich občanov do Ruska.
21. februára Rusko uznalo DĽR a LĽR za nezávislé štáty. Ruský prezident Vladimir Putin informoval o zahájení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine 24. februára. Jednalo sa o reakciu na žiadosť o pomoc zo strany dvoch republík, kde museli rusky hovoriaci obyvatelia čeliť stále intenzívnejším útokom zo strany Kyjeva.
Referendá o pripojení Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a tiež na územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti prebiehali v období od 23. až 27. septembra.
Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom októbra obe komory ruského parlamentu.
Ceremónia, na ktorej ruský prezident Vladimir Putin oficiálne oznámil anexiu predmetných štyroch ukrajinských oblastí, sa konala v Kremli v piatok 30. septembra.
Šéf Kremľa po referende na Ukrajine vyhlásil štyri okupované oblasti za súčasť Ruska, čo označil ako vôľu miliónov ľudí. Ruský prezident vo svojom prejave označil obyvateľov ukrajinského regiónu Donbas za obete nehumánnych teroristických útokov zo strany režimu v Kyjeve. Následne vyzval Ukrajinu, aby sa vrátila k rokovaniam o ukončení bojov. Poukázal tiež na fakt, že celý Západ sa klania politike USA a prispôsobuje sa záujmom Spojených štátov.
„Západ nemá právo toto referendum hodnotiť. Jeho hegemónia zodpovedá totalite. Snaží sa nám vnútiť, ako máme fungovať a čo máme robiť. Nové územia budeme chrániť všetkými dostupnými prostriedkami,“ odkázal ruský prezident.
„Diktatúra západných elít je namierená proti všetkým spoločnostiam, vrátane národov západných krajín. Je to výzva pre všetkých. Toto úplné popretie človeka, rozvrátenie viery a tradičných hodnôt, potlačenie slobody nadobúda rysy „náboženstva obráteného“ – otvoreného satanizmu,“ vyhlásil Putin.
Viac v článku a videu TU a TU (s prepisom Putinovho prejavu).
Bývalý premiér Slovenska Ján Čarnogurský sa pre Sputnik vyjadril k referendám, ktoré pred niekoľkými dňami prebehli v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike a tiež v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Vyjadril nádej, že po referendách sa budú obyvatelia regiónov cítiť bezpečne a pripomenul odlišný postoj sveta v otázke štátnej príslušnosti Kosova.
„Všetky územia, kde sa uskutočnilo referendum, patrili pred Októbrovou revolúciou 1917 k Rusku ako Novorossija. Boľševici ich postupne odovzdávali Ukrajine, aby si ju získali na svoju stranu. Teraz sa územia formou referenda vracajú naspäť k Rusku. Možno to označiť ako pokračovanie deboľševizácie Ruska,” povedal politik.
Vyjadril sa tiež k otázke ochrany obyvateľov spomenutých regiónov pred vojenskými útokmi zo strany Ukrajiny. Čarnogurský si myslí, že budú pod ochranou Ruskej federácie: „Asi áno. Prinavrátené územia bude chrániť Ruská armáda, ktorá je silnejšia ako domobrana doterajších republík a oblastí. Pre Ruskú armádu to bude výzva a celý svet bude pozorovať, ako sa s ňou vyrovná.”
Bývalý premiér tiež prezradil, prečo západné štáty odmietajú uznať výsledky vyjadrenia vôle obyvateľov týchto území.
„Z dôvodu svojich geopolitických záujmov. Obe republiky a obe oblasti prechádzajú z geopolitickej sféry Západu do geopolitickej sféry Ruska, Západ sa oslabí. Keď bol proces opačný, napríklad v prípade Kosova, západné štáty zmenu štátnej príslušnosti uznali aj bez referenda,” poznamenal Ján Čarnogurský.
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…