Ruský prezident Vladimír Putin ešte pred cestou do Severnej Kórey spísal text, v ktorom KĽDR pochválil za jej dlhoročný odpor proti USA. Po KĽDR bude pokračovať do Vietnamu, s ktorým Ruská federácia udržuje pozitívne vzťahy. Ian J. Storey, vedúci pracovník ISEAS Yusof Ishak Institute v Singapure poznamenal, že Putin ide do KĽDR a Vietnamu, aby v reakcii na mierový summit Ukrajiny vo Švajčiarsku ukázal, že Rusko rozhodne nie je v medzinárodnej izolácii, informujú PL.cz.
Ruský prezident „chválil Kim Čong-una za oddanosť odkazu jeho otca a dedka a chválil „pevný rovnako zmýšľajúci“ národ, ktorý stojí s Ruskom v opozícii voči kolektívnemu Západu. Putin poznamenal, že Rusko si rovnako ako Severná Kórea udržuje svoju silnú ekonomiku a nezávislosť napriek západným sankciám a ocenil dlhodobý boj Severnej Kórey proti Západu“, napísal podľa washingtonského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ruský vládca.
Ruský prezident Vladimír Putin pristál v Pchjongjangu 18. júna prvýkrát po 24 rokoch. Putin, ktorého na ranveji pozdravil severokórejský diktátor Kim Čong-un, „prechádzal okolo mesta plného ruských vlajok a obrích portrétov ruského vodcu, vyzeral šťastne – bol na návšteve krajiny, ktorá stále považuje Rusko za dôležitého spojenca. Tentoraz však Rusko potrebovalo Severnú Kóreu rovnako, ak nie viac, než kedykoľvek predtým“, napísal k Putinovej ceste Kyiv Independent.
Yong-Chool Ha, riaditeľ Centra pre kórejské štúdiá na Henry M. Jackson School of International Studies, University of Washington, prezradil, že až čas ukáže, ako ďaleko zájde ruská strana v podpore diktátorského režimu. Severná Kórea poslala asi päť miliónov delostreleckých granátov ruskej armáde, dodal Ha.
Agentúra Reuters poznamenala, že Putin sa skutočne ocitol v izolácii, keď už musel ísť za severokórejským vládcom, a tak sa spoločne snaží demonštrovať existenciu nového multipolárneho sveta.
Partnerstvo týchto krajín je „motorom na urýchlenie budovania nového multipolárneho sveta“ a Putinova návšteva demonštruje neporaziteľnosť a trvanlivosť ich priateľstva a jednoty, uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. „Najvyšší predstavitelia, ktorí prechádzali v noci pôvabne osvetlenými ulicami Pchjongjangu, si vymenili svoje skryté myšlienky a otvorili svoju myseľ, aby rozvíjali vzťahy medzi KĽDR a Ruskom,“ pokračovala KCNA.
Hovorca americkej národnej bezpečnosti John Kirby počas tlačovej konferencie uviedol, že USA sú znepokojené prehlbovaním rusko-severokórejských vzťahov, ako kvôli dôsledkom na Ukrajine, tak kvôli bezpečnosti Kórejského polostrova.
Spojené štáty a ich spojenci sa obávajú, že by Rusko mohlo poskytnúť pomoc severokórejským raketovým a jadrovým programom, ktoré sú zakázané rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, a obvinili Pchjongjang z poskytovania balistických rakiet a delostreleckých granátov, ktoré Rusko použilo vo vojne na Ukrajine.
Moskva a Pchjongjang transfery zbraní popreli.
„Rusko podľa februárového vyhlásenia USA od septembra dostalo od Severnej Kórey viac ako 10 000 prepravných kontajnerov – ekvivalent 260 000 metrických ton munície alebo materiálu súvisiaceho s muníciou. Ruské sily tiež od septembra odpálili na Ukrajinu najmenej 10 rakiet vyrobených v Severnej Kórei, uviedol v marci aj americký predstaviteľ,“ napísala k tomu CNN .
Zbrane môžu byť menej kvalitné ako tie ruské, ale pomohli Rusku doplniť jeho zmenšujúce sa zásoby a udržať krok so zbrojnou podporou, ktorú Ukrajina dostáva od Západu, hovoria pozorovatelia.
„Putin zdôrazňuje, že Rusko má priateľov – a šíri myšlienku, že vojnu nemôže Ukrajina vyhrať, pretože Rusku nedôjdu zbrane,“ povedal John Erath, hlavný politický riaditeľ Centra pre kontrolu zbraní a nešírenia zbraní.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…