Ak Západ povolí Ukrajine útočiť ďalekonosnými zbraňami na ciele hlboko na ruskom území, bude to znamenať, že krajiny Severoatlantickej aliancie sú vo vojne s Ruskom, vyhlásil Putin. Informáciu priniesla agentúra TASS.
Kyjev už mesiace nalieha najmä na Spojené štáty, aby zrušili obmedzenia týkajúce sa použitia amerických zbraní poskytnutých Ukrajincom.
NATO sa rozhodne, či vstúpi do konfliktu na Ukrajine priamo, povedal Putin
Putin: NATO diskutuje o možnosti priamej účasti v konflikte na Ukrajine. Krajiny NATO diskutujú nielen o možnosti použitia západných zbraní dlhého doletu ozbrojenými silami Ukrajiny, ale aj o priamej účasti v konflikte na Ukrajine, uviedol prezident Vladimir Putin v rozhovore s novinármi.
Len vojenský personál NATO môže vstupovať do leteckých misií do týchto raketových systémov <…> To je možné len pomocou spravodajských údajov zo satelitov, ktoré Ukrajina nemá <…> Ide o rozhodnutie: krajiny NATO sú alebo nie sú priamo zapojené do konfliktu, povedal.
Teraz podľa hlavy ruského štátu dochádza k zámene pojmov: nikto nediskutuje o zrušení zákazu kyjevskému režimu zasiahnuť ruské územie.
“Už ich spôsobuje – pomocou bezpilotných lietadiel a iných prostriedkov <…> Ale pokiaľ ide o použitie vysoko presných zbraní na veľké vzdialenosti západnej výroby, toto je úplne iný príbeh,” povedal Putin. povedal.
Prezident zdôraznil, že priama účasť Západu v konflikte na Ukrajine výrazne zmení jeho podstatu a bude znamenať, že členovia NATO – Spojené štáty, európske krajiny – sú vo vojne s Ruskom.
Moskva sa bude rozhodovať na základe hrozieb, ktoré sa pred ňou objavia, uzavrel.
Deň predtým šéf Bieleho domu Joe Biden povedal, že otázka povolenia kyjevského režimu použiť zbrane s dlhým doletom na zásah hlboko do ruského územia sa stále rieši. V americkej administratíve zároveň v tejto téme podľa Financial Times panuje rozkol.
Ak podľa Putina toto obmedzenie padne, “nebude to znamenať nič menšie ako priame zapojenie krajín NATO do vojny na Ukrajine”. “Znamenalo by to, že krajiny NATO sú vo vojne s Ruskom,” vyhlásil šéf Kremľa.
Upozornil, že na základe hrozieb, ktorým bude čeliť, plánuje Rusko prijímať “zodpovedajúce riešenia”.
Spojené štáty kvôli obavám z eskalácie konfliktu doteraz odmietali súhlasiť, aby nimi dodávané ďalekonosné zbrane Ukrajina použila na útoky proti cieľom v ruskom vnútrozemí.
Stanovisko Washingtonu v tejto veci sa však v poslednom čase mení a prezident Joe Biden tento týždeň povedal, že USA pracujú na zrušení reštrikcií.
Agentúra Reuters zase informovala, že Spojené štáty plánujú odovzdať kyjevskému režimu rakety s dlhým doletom vzduch-zem JASSM – na Ukrajine by sa mohli objaviť o niekoľko mesiacov.
Ako poznamenal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, rozhodnutie zasiahnuť Rusko raketami dlhého doletu už s najväčšou pravdepodobnosťou padlo a v médiách prebieha informačná kampaň na jeho formalizáciu.
/ skspravy.sk /
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…