Zdá sa, že ruský prezident reagoval na rozhodnutie Varšavy premiestniť vojenské jednotky bližšie k bieloruským hraniciam.
Ruský prezident Vladimir Putin varoval Poľsko, že akýkoľvek útok na Bielorusko bude považovaný za útok na Rusko, čo predstavuje priamu hrozbu pre krajinu NATO, ktorú v piatok odvysielala televízia, píše portál POLITICO.
“Agresia proti Bielorusku bude znamenať agresiu proti Ruskej federácii,” povedal Putin na piatkovom televíznom zasadnutí Bezpečnostnej rady, ktorú uviedla agentúra Reuters. “Budeme na to reagovať všetkými prostriedkami, ktoré máme k dispozícii,” povedal.
Zdá sa, že Putin reagoval na rozhodnutie Varšavy z tohto týždňa opätovne umiestniť vojenské jednotky na východ krajiny, bližšie k bieloruským hraniciam, po tom, ako ruský spojenec hostil žoldnierskych bojovníkov z Wagnerovej skupiny.
Putin povedal, že sa zdá, že Poľsko má záujem získať späť východné územia, ktoré stratilo v prospech bývalého vodcu Sovietskeho zväzu Josifa Stalina, vrátane „značnej časti Ukrajiny… aby si vzalo späť historické územia“. Dodal, že „je dobre známe, že snívajú aj o bieloruských krajoch“.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki odpovedal neskôr v piatok na Twitteri, keď napísal, že „Stalin bol vojnový zločinec, ktorý mal na svedomí smrť státisícov Poliakov“. Povedal, že na ministerstvo zahraničných vecí bude predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie.
Poľský minister obrany v piatok obhajoval premiestnenie jednotiek a poukázal na správy, že žoldnieri Wagnerovci vykonávali cvičenia s bieloruskou armádou.
„Výcvik alebo spoločné cvičenia bieloruskej armády a Wagnerovej skupiny sú nepochybne provokáciou,“ povedal podľa správy poľskej štátnej tlačovej agentúry PAP Zbigniew Hoffmann, tajomník vládneho výboru pre národnú bezpečnosť.
Bielorusko bolo počas Putinovej vojny proti Ukrajine spojencom Ruska. Okrem toho, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko po povstaní v Moskve vedenom Jevgenijom Prigožinom hostí Wagnerovu skupinu, povolil Putinovi rozmiestniť na svojom území taktické jadrové zbrane.
Nemecko uviedlo, že Berlín a NATO sú pripravené podporiť Poľsko pri obrane východnej hranice, uviedol v piatok podľa agentúry Reuters nemecký minister obrany Boris Pistorius.
Bulharsko medzitým súhlasilo s tým, že Ukrajine poskytne približne 100 obrnených transportérov, čo znamená obrat v politike člena NATO o posielaní vojenského materiálu do Kyjeva po vymenovaní novej, prozápadnej vlády. Parlament v Sofii v piatok neskoro večer schválil návrh administratívy uskutočniť prvú zásielku ťažkej vojenskej techniky na Ukrajinu od začiatku vojny, informovala agentúra AP.
Samostatne, útok bezpilotného lietadla na muničný sklad na Kryme si vyžiadal evakuáciu a krátke prerušenie cestnej dopravy na moste spájajúcom polostrov s Ruskom, uviedla agentúra Reuters. Sergej Aksjonov, regionálny guvernér dosadený v Moskve, v sobotu povedal, že v sklade v Krasnohvardiiske na strednom Kryme došlo k výbuchu, ale podľa správy nehlásil žiadne škody ani obete.
Krátke zastavenie dopravy na Krymskom moste prišlo päť dní po výbuchoch, ktoré tam zabili dvoch ľudí a poškodili časť vozovky – druhý veľký útok na most od začiatku vojny.
Helen Collis
politico/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…