Rusko začalo formálny proces pričlenenia štyroch ukrajinských území – samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej, ako aj oblastí Chersonskej a Záporožskej – minulý týždeň.
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu zákony o pričlenení štyroch ukrajinských regiónov okupovaných ruskou armádou k Ruskej federácii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
Ide o krok, ktorým šéf Kremľa zavŕšil formálnu anexiu ukrajinského územia, ktorá je však v rozpore s medzinárodným právom, približuje AP. Rusko začalo formálny proces pričlenenia štyroch ukrajinských území – samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej, ako aj oblastí Chersonskej a Záporožskej – minulý týždeň.
Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že dokumenty o anexii štyroch ukrajinských regiónov boli po Putinovom podpise zverejnené. „Hranice nových subjektov federácie budú vytýčené, ako vyplýva zo zmlúv, na základe hraníc, ktoré ‚existovali v deň ich vzniku a prijatia do Ruskej federácie‘,“ cituje denník The Guardian agentúru TASS.
Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom tohto týždňa obe komory ruského parlamentu. Tieto formality nasledovali po tom, ako sa koncom septembra v spomínaných oblastiach uskutočnili tzv. referendá o pripojení k Rusku.
Referendá o pripojení Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a tiež na územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti prebiehali v období od 23. až 27. septembra.
Podľa západných krajín a Ukrajiny boli tieto referendá v rozpore s medzinárodným právom, konali sa pod nátlakom a nereprezentovali skutočnú verejnú mienku.
21. februára Rusko uznalo DĽR a LĽR za nezávislé štáty. Ruský prezident Vladimir Putin informoval o zahájení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine 24. februára. Jednalo sa o reakciu na žiadosť o pomoc zo strany dvoch republík, kde museli rusky hovoriaci obyvatelia čeliť stále intenzívnejším útokom zo strany Kyjeva.
Ceremónia, na ktorej ruský prezident Vladimir Putin oficiálne oznámil anexiu predmetných štyroch ukrajinských oblastí, sa konala v Kremli v piatok 30. septembra.
Šéf Kremľa po referende na Ukrajine vyhlásil štyri okupované oblasti za súčasť Ruska, čo označil ako vôľu miliónov ľudí. Ruský prezident vo svojom prejave označil obyvateľov ukrajinského regiónu Donbas za obete nehumánnych teroristických útokov zo strany režimu v Kyjeve. Následne vyzval Ukrajinu, aby sa vrátila k rokovaniam o ukončení bojov. Poukázal tiež na fakt, že celý Západ sa klania politike USA a prispôsobuje sa záujmom Spojených štátov.
„Západ nemá právo toto referendum hodnotiť. Jeho hegemónia zodpovedá totalite. Snaží sa nám vnútiť, ako máme fungovať a čo máme robiť. Nové územia budeme chrániť všetkými dostupnými prostriedkami,“ odkázal ruský prezident.
„Diktatúra západných elít je namierená proti všetkým spoločnostiam, vrátane národov západných krajín. Je to výzva pre všetkých. Toto úplné popretie človeka, rozvrátenie viery a tradičných hodnôt, potlačenie slobody nadobúda rysy „náboženstva obráteného“ – otvoreného satanizmu,“ vyhlásil Putin.
Horná komora ruského parlamentu, Rada federácie, v utorok jednohlasne ratifikovala zmluvy o vstupe ukrajinskej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a Chersonskej a Záporožskej oblasti do Ruskej federácie.
Zmluvy o pričlenení štyroch ukrajinských oblastí, ktoré počas sedem mesiacov trvajúceho konfliktu obsadila ruská armáda, schválila v pondelok dolná komora ruského parlamentu – Štátna duma.
Bývalý premiér Slovenska Ján Čarnogurský sa pre Sputnik vyjadril k referendám, ktoré pred niekoľkými dňami prebehli v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike a tiež v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Vyjadril nádej, že po referendách sa budú obyvatelia regiónov cítiť bezpečne a pripomenul odlišný postoj sveta v otázke štátnej príslušnosti Kosova.
„Všetky územia, kde sa uskutočnilo referendum, patrili pred Októbrovou revolúciou 1917 k Rusku ako Novorossija. Boľševici ich postupne odovzdávali Ukrajine, aby si ju získali na svoju stranu. Teraz sa územia formou referenda vracajú naspäť k Rusku. Možno to označiť ako pokračovanie deboľševizácie Ruska,” povedal politik.
Vyjadril sa tiež k otázke ochrany obyvateľov spomenutých regiónov pred vojenskými útokmi zo strany Ukrajiny. Čarnogurský si myslí, že budú pod ochranou Ruskej federácie: „Asi áno. Prinavrátené územia bude chrániť Ruská armáda, ktorá je silnejšia ako domobrana doterajších republík a oblastí. Pre Ruskú armádu to bude výzva a celý svet bude pozorovať, ako sa s ňou vyrovná.”
Bývalý premiér tiež prezradil, prečo západné štáty odmietajú uznať výsledky vyjadrenia vôle obyvateľov týchto území.
„Z dôvodu svojich geopolitických záujmov. Obe republiky a obe oblasti prechádzajú z geopolitickej sféry Západu do geopolitickej sféry Ruska, Západ sa oslabí. Keď bol proces opačný, napríklad v prípade Kosova, západné štáty zmenu štátnej príslušnosti uznali aj bez referenda,” poznamenal Ján Čarnogurský.
Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…