Rusko si podľa novej doktríny vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane, ak je ohrozená jeho zvrchovanosť a územná celistvosť alebo zvrchovanosť a územná celistvosť jeho spojencov.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok schválil (19. 11.) aktualizovanú jadrovú doktrínu krajiny. Podľa nej by Rusko mohlo zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, že by čelilo útoku konvenčnými raketami podporovanému jadrovou mocnosťou. Informuje agentúra Reuters.
Nariadenie bolo zverejnené v utorok 19. novembra 2024 spolu s revidovanou verziou kľúčového vojenského dokumentu.
Podľa novej doktríny môže Rusko použiť jadrové odstrašovanie na zabránenie agresie nepriateľských mocností a vojenských blokov, ktoré majú zbrane hromadného ničenia alebo veľké arzenály konvenčných zbraní. Táto politika sa vzťahuje aj na krajiny, ktoré poskytujú svoj zvrchovaný priestor iným stranám na prípravu a začatie útoku proti Rusku.
Útok jedného člena bloku vrátane toho, ktorý nemá jadrové zbrane, sa bude považovať za útok celého kolektívu. To isté by platilo v prípade, ak by krajina, ktorá formálne nepatrí do vojenskej organizácie, bola podporovaná jadrovou mocnosťou.
Cieľom Ruska je zabezpečiť, aby si „potenciálny agresor uvedomil, že odveta bude nevyhnutná“, ak by bola krajina napadnutá, uvádza sa v doktríne. Ruskí vojenskí spojenci budú požívať rovnakú ochranu.
V dokumente sa uvádza desať hrozieb, ktoré si vyžadujú odstrašenie, od jadrových arzenálov v držbe nepriateľských strán až po potenciálne nekontrolované šírenie zbraní hromadného ničenia a ich nosičov.
Medzi ďalšie hrozby patrí budovanie vojenských kapacít v blízkosti ruských hraníc, vývoj protiraketových systémov, rozmiestnenie konvenčných zbraňových systémov, ktoré môžu zasiahnuť ruské územie, a potenciálne sabotážne sprisahania s cieľom spôsobiť rozsiahle ekologické katastrofy.
Zoznam spúšťačov jadrovej odvety v súčasnosti zahŕňa potvrdené spravodajské informácie o masívnom prichádzajúcom útoku s použitím nepriateľských lietadiel, rakiet a bezpilotných lietadiel, akonáhle takéto zbrane prekročia ruský vzdušný priestor.
O použití jadrového arzenálu krajiny rozhoduje naďalej ruský prezident. Má tiež právomoc oznamovať zahraničiu svoje zámery a kroky týkajúce sa takýchto zbraní.
Rozhodnutie Moskvy pozmeniť jadrovú doktrínu prišlo iba dva dni po medializácii informácií, že dosluhujúci americký prezident Joe Biden údajne povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na vojenské ciele v ruskom vnútrozemí.
Putin predtým varoval, že takýto útok by znamenal priamu vojnu medzi NATO a Ruskom.
Zahraniční lídri by si mali pozorne preštudovať novú ruskú jadrovú doktrínu, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, ako prezident Vladimir Putin oficiálne schválil tento dokument.
V utorok zverejnené osemstranové politické vyhlásenie o ruskom jadrovom odstrašovaní obsahuje zmeny, ktoré Putin avizoval v septembri. Je „mimoriadne dôležité“ a malo by byť „predmetom veľmi hlbokej analýzy v našom štáte a pravdepodobne aj v zahraničí,“ povedal Peskov novinárom počas pravidelného brífingu.
Hovorca ruského prezidenta poukázal na konkrétne znenie, podľa ktorého je doktrína „zameraná na zabezpečenie toho, aby si potenciálny nepriateľ uvedomil nevyhnutnosť odvety v prípade agresie voči Ruskej federácii a/alebo jej spojencom“.
„Rusko vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v prípade agresie s použitím konvenčných zbraní proti nemu a/alebo Bielorusku ako členovi zväzového sústátia v prípade kritického ohrozenia ich zvrchovanosti a/alebo územnej celistvosti,“ povedal Peskov podľa agentúry TASS.
Americký prezident Joe Biden koncom uplynulého týždňa údajne udelil Ukrajine povolenie používať americké zbrane dlhého doletu na údery hlboko v Rusku. Túto zmenu politiky potvrdili niektorí spojenci USA, nie však samotný Washington. Putin predtým povedal, že akýkoľvek takýto útok by sa rovnal priamej vojne medzi NATO a Ruskom.
Ukrajinský vodca Volodymyr Zelenskyj zahrnul neobmedzené útoky západnými zbraňami do svojho„víťazného plánu“ v boji proti Rusku, ktorý v septembri predstavil Bidenovi. Medzi ďalšie body jeho návrhu patrí rozmiestnenie „konvenčných odstrrašujúcich zbraní“ na ukrajinskom území. Údajne požiadal USA, aby na Ukrajine umiestnili riadené strely Tomahawk, a pohrozil, že ich odpáli proti Rusku.
Peskov dostal v utorok otázku, či by rozmiestnenie tohto druhu zbraní podľa novej doktríny vyvolalo ruský jadrový úder. Odmietol priamo odpovedať, ale spomenul, že nové pravidlá považujú útok nejadrovej mocnosti podporovaný jadrovou mocnosťou za spoločný útok.
Rusko si vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane, ak je ohrozená jeho zvrchovanosť a územná celistvosť alebo zvrchovanosť a územná celistvosť jeho spojencov, dodal.
Vladimir Putin koncom septembra ohlásil aktualizáciu ruskej jadrovej doktríny, ktorá bola naposledy upravená v roku 2020. Cieľom je rozšíriť zoznam situácií, za ktorých by Rusko mohlo použiť jadrové zbrane.
Vysvetlil to nevyhnutnosťou prihliadať na zmeny súčasnej vojenskej a politickej situácie. Kremeľ tento krok označil za „signál“ vyslaný „nie priateľským“ krajinám, pripomenul denník Kommersant.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / hnonline.sk / rt.com (1), (2) / InfoVojna
Dnes sa Vladimír Putin “cíti vo veľmi, veľmi silnej pozícii”. Pre denník Neue Zürcher Zeitung…
Straty Ozbrojených síl Ukrajiny od začiatku špeciálnej vojenskej operácie presiahli 900 000 padlých a zranených.…
Fernandt Kartheiser, luxemburský vojenský dôstojník, diplomat a politik, poslanec národného parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu…
Všetko, čo sa deje počas dňa, je nejako spojené so slnkom, zemou a mesiacom. Naši…
Vzťahy medzi slovenským a českým národom sú natoľko kvalitné, úprimné a srdečné, že ich nemôže…
Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že ukrajinská armáda útočila na ruskú Brianskú oblasť šiestimi…