Rusko v utorok oznámilo, že začalo sťahovať časť svojich vojakov rozmiestnených v blízkosti ukrajinských hraníc, čo by mohlo naznačovať snahu o deeskaláciu. Moskva však zároveň dodala, že ide o vopred plánovaný a bežný postup po ukončení cvičení v Južnom a Západnom vojenskom okruhu.
Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou (NATO) o opatreniach zameraných na budovanie vzájomnej dôvery. Vyhlásil to v utorok ruský prezident Vladimir Putin po rokovaniach s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
„Opakujem, odpovede, ktoré sme dostali od Spojených štátov a iných členov NATO na návrhy bezpečnostných záruk, podľa nás nezhŕňajú tri kľúčové ruské požiadavky… avšak nachádza sa v nich niekoľko úvah, o ktorých sme pripravení nielen rokovať, ale v skutočnosti sme ich v predošlých rokoch našim partnerom už ponúkali,“ uviedol Putin.
Zároveň upresnil, že ide o otázky spojené s európskou bezpečnosťou a niektorých zbraňových systémov.
„Máme na mysli rakety stredného a kratšieho doletu a vojenskú transparentnosť,“ uviedol ruský prezident.
Nemecký kancelár povedal, že súhlasí s tým, že „diplomatické možnosti nie sú ani zďaleka vyčerpané“, pričom privítal utorkové vyhlásenie Ruska o tom, že niektoré jeho jednotky sa sťahujú z oblastí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ukrajinských hraníc.
„Je to v každom prípade dobrý znak. Dúfame, že ich bude nasledovať viac,“ uviedol Scholz s tým, že Rusko je dôležitým článkom pri udržiavaní bezpečnosti v Európe. „Pre Európanov je jasné, že trvácna bezpečnosť… môže byť dosiahnutá iba s Ruskom,“ vyhlásil Scholz.
Podľa Scholza sa tiež NATO v súčasnosti neplánuje rozširovať, a preto by sa touto témou teraz súčasné vlády nemali zaoberať. „Rozširovanie sa neplánuje, nerokuje sa o ňom, nie je na programe. Touto témou sa nemusíme zaoberať, pokiaľ budeme na našich postoch,“ uviedol Scholz na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom.
Kancelár počas rokovaní s Putinom poukázal na súčasnú „ťažkú situáciu“ ohľadne mieru a bezpečnosti v Európe. Kancelár zdôraznil tiež dôležitosť zachovania dobrých hospodárskych vzťahov s Ruskom.
Scholz a Putin počas schôdzky sedeli na opačných koncoch vyše šesťmetrového stola, podobne ako to bolo na stretnutí šéfa Kremľa a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona minulý týždeň.
Dôvodom je, že Scholz i Macron sa po príchode do Moskvy odmietli dať otestovať ruským testom na koronavírus. Scholz, ktorý v utorok predpoludním pristál v Moskve, sa dal otestovať ešte na palube lietadla lekárkou nemeckého veľvyslanectva v Rusku, pričom test si doviezol z vlasti.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že tieto okolnosti a väčší fyzický odstup medzi Putinom a Scholzom nebudú mať nijaký vplyv „na charakter rokovaní, ich obsah ani trvanie“. Dodal, že má ísť o obsiahly rozhovor.
V pondelok sa Scholz stretol v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého uistil o pretrvávajúcej podpore Kyjeva zo strany Berlína.
Západné krajiny varujú Moskvu, že v prípade útoku na Ukrajinu zavedú rozsiahle ekonomické sankcie, okrem iného aj voči projektu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ktorý má zdvojnásobiť dodávky ruského plynu do Európy.
Rusko v utorok oznámilo, že začalo sťahovať časť svojich vojakov rozmiestnených v blízkosti ukrajinských hraníc, čo by mohlo naznačovať snahu o deeskaláciu. Moskva však zároveň dodala, že ide o vopred plánovaný a bežný postup po ukončení cvičení v Južnom a Západnom vojenskom okruhu.
Zdroj: pravda.sk / YouTube
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…