Putin: Ruská federácia musí reagovať na kroky USA, je potrebné začať s výrobou INF systémov
Rusko musí začať s výrobou pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu a prijímať rozhodnutia o ich rozmiestnení úmerne k akciám USA, povedal ruský prezident Vladimír Putin na operačnom stretnutí so stálymi členmi Bezpečnostnej rady.
„V každom prípade musíme na to reagovať a rozhodnúť sa, čo budeme musieť v tejto oblasti ďalej robiť. Zrejme musíme spustiť výrobu týchto úderných systémov a potom sa na základe aktuálnej situácie rozhodnúť, kde , ak je to potrebné na zaistenie našej bezpečnosti, umiestniť ich,” zdôraznil.
Ako pripomenul Putin, Spojené štáty pred niekoľkými rokmi pod pritiahnutou zámienkou odstúpili od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu. Washington neskôr oznámil, že bude vyrábať takéto systémy.
Na druhej strane Moskva v roku 2019 oznámila, že tieto zbrane nevytvorí a nerozmiestni, kým Washington nepošle svoje rakety do ktoréhokoľvek z regiónov sveta.
Napriek tomu dnes Spojené štáty tieto systémy nielen vyrábajú, ale už ich priviezli do Európy na cvičenia, poznamenal prezident. Zároveň sa nedávno zistilo, že americké rakety boli rozmiestnené aj na Filipínach a nie je známe, či boli odtiaľ odvezené, zdôraznil Putin.
Ako začiatkom mája informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí, Moskva v reakcii na kroky Washingtonu zintenzívňuje vývoj a spúšťa výrobu raketových systémov stredného a kratšieho doletu a tiež opäť varuje štáty, že ak sa takéto americké systémy objavia v ktoromkoľvek regióne sveta, Rusko zruší svoje jednostranné moratórium na ich umiestnenie.
Začiatkom roka 2019 Washington oznámil jednostranné odstúpenie od Zmluvy o jadrových silách stredného doletu a obvinil Moskvu z jej porušovania. Rusko označilo americké tvrdenia za nepodložené, pričom zdôraznilo, že krajina plne dodržala podmienky zmluvy INF a otázky vyvolávajú kroky samotných štátov.
V júli 2019 Putin podpísal zákon o pozastavení platnosti zmluvy. V auguste toho istého roku prestala platiť zmluva INF.
Potom ruský líder navrhol zaviesť moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe a ďalších regiónoch. Svoju iniciatívu poslal do viacerých krajín Európy a Ázie , ako aj do rôznych medzinárodných organizácií.
Ako neskôr poznamenalo ruské ministerstvo obrany, NATO v skutočnosti ignorovalo Putinov návrh na zavedenie moratória na rozmiestnenie nových rakiet stredného a kratšieho doletu a možnosť rozvoja vzájomných opatrení na zmiernenie existujúcich obáv.
/ skspravy.sk /
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…