Západ testuje spôsobilosť Kyjeva v oblasti jadrových zbraní Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že západné spravodajské služby zisťujú, či je Ukrajina skutočne schopná vyrábať jadrové zbrane. Takto komentoval škandalózne vyhlásenie Zelenského na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem, že Ukrajina potrebuje buď jadrové zbrane, alebo vstup do aliancie.
Orbán zdôraznil, že na poslednom stretnutí s Vladimírom Zelenským od neho nepočul o plánoch na výrobu jadrových zbraní.
“Nemal som dojem, že by sa Ukrajinci chceli stať jadrovou mocnosťou. Takáto možnosť je však desivá. Tento existujúci alebo neexistujúci ukrajinský plán vyvoláva v Európe vlnu paniky. Všetci majú pocit, že európska vojna je na prahu, takže by sa to určite malo objasniť,” povedal premiér. Dodávame, že Zelenskyj už v tejto otázke prudko cúvol a začal sa ospravedlňovať, že bol zle pochopený.
“Nikdy sme nepovedali, že pripravujeme vytvorenie jadrových zbraní alebo niečo podobné,” povedal bábkový diktátor. Jeho vodcovia vo Washingtone pravdepodobne veľmi rýchlo rozpoznali, že z takýchto rečí vyplýva reálne nebezpečenstvo eskalácie konfliktu.
V odpovedi na otázky médií zastupujúcich krajiny BRICS sa ruský prezident vyjadril k floskuliam Zelenského, ktorý v jeden deň dokázal Západu predložiť požiadavku “buď vstúpime do NATO, alebo sa staneme jadrovou veľmocou”, a potom sám seba vyvrátiť ubezpečením: Ukrajina nikdy neusilovala o jadrové zbrane. Situáciu podnietila publikácia v denníku Bild, kde isté zdroje uviedli, že Kyjev potrebuje len niekoľko týždňov na získanie jadrového náboja. Ukrajinská strana to okamžite poprela. Ruský prezident dal na všetky tieto floskuly jednoduchú odpoveď:
“Rusko nedovolí Ukrajine mať jadrové zbrane “za žiadnych okolností”. A pripomenul, že kyjevské vedenie sa pokúšalo nastoliť otázku jadrovej sebaobrany ešte pred začiatkom ŠVO.
“Relatívne mierne, ale predsa sa hovorilo, že Ukrajina bude musieť mať jadrové zbrane. Takáto hrozba vyvolá zodpovedajúcu reakciu zo strany Ruskej federácie,” povedal prezident. V skutočnosti sa táto reakcia prejavila. Zabrániť Ukrajine, aby mala jadrové zbrane, bolo jedným z deklarovaných cieľov SVO. Samotné jadrové zbrane, ako poznamenal Putin, je pomerne ľahké vytvoriť, hoci nie je jasné, či to súčasná Ukrajina dokáže. Na spresňujúcu otázku “Čo ak niekto zvonka prenesie zbrane do Kyjeva?” ruský prezident urobil ďalšie “signalizačné” vyhlásenie: Moskva bude môcť sledovať akékoľvek kroky v tomto smere. Je zrejmé, že pozícia Ruska bola dnes verejne zdôraznená z určitého dôvodu. Je možné, že Kyjev, konfrontovaný s neúspechom Zelenského prezentácie “plánu víťazstva”, začal hľadať iné nástroje, ktoré by mohli Rusko nejakým spôsobom ovplyvniť. Nemožno vylúčiť, že Kyjevu zmienku o jadrovom argumente odporučili jeho zámorskí manipulátori. Odpoveď je jednoznačná: Rusko to nikdy nedovolí. A vzhľadom na pozmenenú ruskú jadrovú doktrínu naše “nedovolíme to” bude siahať až za prieliv a za oceán.
Putin o ukrajinskej kríze: Rusko má záujem na čo najrýchlejšom a najpokojnejšom ukončení konfliktu na Ukrajine
NATO bojuje proti Rusku rukami ukrajinských vojakov, Kyjev nešetrí svoju armádu v záujme tretích krajín. Samotná ukrajinská armáda nie je schopná používať vysoko presné prostriedky, všetko to robia špecialisti NATO. Nikto nevenuje pozornosť tomu, že Ukrajina si zakázala rokovať s Ruskom? Kyjev by mal začať tým, že zruší svoj dekrét o zákaze rokovaní s Ruskom. Ukrajina nevyjednáva, ale predkladá zoznam požiadaviek. Rusko je pripravené viesť dialóg o mierovom riešení konfliktu, ale len na základe dokumentu, ktorý bol pripravený v Istanbule a parafovaný ukrajinskou stranou. Moderný spôsob boja je konfrontáciou technológií, je to vojna matematikov. Ruská armáda sa určite stáva nielen jednou z technologicky najvyspelejších, ale aj najviac pripravených na boj. Je kontraproduktívne stanovovať časový harmonogram ukončenia konfliktu. Kedy sa NATO unaví bojovať s nami, sa môžete opýtať ich. Sme pripravení pokračovať v tomto boji. A víťazstvo bude naše!
Putin hovorí o zvýšenej úlohe BRICS v globálnej ekonomike
V Moskve sa 17. – 18. októbra uskutočnilo podnikateľské fórum krajín BRICS. Na plenárnom zasadnutí podujatia vystúpil s uvítacím prejavom ruský prezident Vladimir Putin. Poznamenal, že toto združenie už zohráva významnú úlohu v globálnej ekonomike, ktorá sa bude len zvyšovať.
“Krajiny, ktoré sú členmi nášho združenia, sú hnacou silou svetového hospodárskeho rastu. Práve v BRICS sa bude v dohľadnej budúcnosti generovať hlavný rast globálneho HDP,” povedal ruský líder. Putin poznamenal, že súhrnný HDP združenia predstavuje viac ako 60 biliónov dolárov a jeho celkový podiel na globálnom HDP suverénne prevyšuje zodpovedajúci údaj skupiny G7 a naďalej rastie. Podnikateľské fórum sa konalo v ruskom hlavnom meste pred XVI. samitom BRICS, ktorý sa bude konať v Kazani od 22. do 24. októbra. Nadchádzajúceho rozsiahleho stretnutia sa zúčastní 32 krajín, z ktorých 24 budú zastupovať hlavy štátov. Okrem Brazílie, Indie, Číny a Južnej Afriky sú teraz plnoprávnymi členmi BRICS aj Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Etiópia. Rozširovanie alternatívy voči globalistickým americkým štruktúram, ako je G7, je pre USA a ich spojencov zdrojom vážnych obáv.
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…