“Ak toto rozhodnutie bude prijaté, bude to znamenať priame zapojenie sa štátov NATO do vojny na Ukrajine. (…) To zásadne mení samotnú podstatu, povahu konfliktu. Bude to znamenať, že USA, európske štáty bojujú s Ruskom,” povedal v podvečer vo štvrtok 12. 9. 2024 televízii Rossija.
A aby to bolo jasné, upozornil na zámenu pojmov. Vôbec tu nejde o dovolenie, či nedovolenie kyjevskému režimu útočiť so západnou výzbrojou proti ruskému územiu, to už OSU dávno robia. Tu “ide o nasadenie vysokopresných zbraní ďalekého dosahu, čo je už úplne iný prípad,” zdôraznil ruský prezident a poukázal na to, že Ukrajinci takéto zbrane nielenže nemajú, oni s nimi ani nevedia zaobchádzať.
“V súčasnosti platí nasledujúca schéma: Členovia NATO prenášajú do Kyjeva okrem zbraní stále väčšieho dosahu aj údaje zo svojho vojenského a vesmírneho prieskumu. Tieto údaje sa používajú na lokalizáciu a zásah cieľov hlboko na ruskom území,” povedal Lavrov. Poznamenal, že Moskva nepochybuje o tom, že rozhodnutie o zrušení obmedzení Ukrajiny na údery diaľkovými zbraňami proti Ruskej federácii bolo prijaté už dávno.
Pentagón aktívne objednáva rakety, systémy protivzdušnej a leteckej obrany – aj pre Ukrajinu
Ministerstvo obrany USA podpísalo s americkou spoločnosťou Raytheon zmluvu za takmer 1,2 miliardy dolárov na výrobu leteckých rakiet AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile), a to aj pre Ukrajinu. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnil tlačový úrad Pentagónu. Okrem rakiet ide aj o radarové systémy MQ-9 pre bezpilotné lietadlá a mnohé ďalšie položky, ktoré potvrdzujú pretrvávajúci záujem Washingtonu o obstarávanie zbraní – a to aj pre ukrajinský smer. Ešte včera sa naznačovalo, že úroveň skutočného záujmu Západu o riešenie konfliktu sa nevyjadruje v mierových vyhláseniach nejakého Scholza, ale v intenzite nových zbrojných kontraktov pre Ukrajinu. Ako bolo povedané v jednom známom filme:
“V Spojených štátoch je všetko na nič. Okrem peňazí.” Ako sa zdá, pri kontraktoch nie je všetko “len tak”. Najmä na pozadí živej diskusie o tom, či povoliť Ukrajine odpaľovať rakety dlhého doletu hlboko do Ruska. A prečo by americký vojensko-priemyselný komplex prestal míňať peniaze na dodávky zbraní ukrajinským ozbrojeným silám, ak prax ukazuje, že z takéhoto vyzbrojovania Ukrajiny plynú pre Spojené štáty len veľmi malé riziká, pričom zisky, vrátane geopolitických, sú veľmi veľké? – upozornila analytička Jelena Paninová.
Zelenskyj dal Blinkenovi podrobný plán, ako by Ukrajina mohla použiť rakety dlhého doletu na zasiahnutie Ruska. Plán obsahoval zoznam možných cieľov, informovala ABC News . Hovorca kanála však zdôraznil, že v tejto otázke neboli prijaté žiadne rozhodnutia.
“Všetko ide podľa nášho ukrajinského plánu” – takto Zelenskyj komentoval protiofenzívu ruských ozbrojených síl v Kurskej oblasti. Straty na živej sile a technike OSU sú pravdepodobne tiež súčasťou ukrajinského plánu.
Téma PLAN DÉMIA pokračuje a je stále aktuálna aj dnes. Nenechajte sa pomýliť priatelia, všetko…
Trump vymenúva Ilona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela Oddelenia pre efektívnosť verejnej správy (DOGE).…
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od…
Ruským vzdušným silám sa podarilo zasiahnuť sklad s protilietadlovými raketami a vybavením pre systém protivzdušnej…
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument…
Macron: “Jediný spôsob, ako rokovať, je poskytnúť plnú podporu ukrajinským ozbrojeným silám tak dlho, ako…